Ужгород: Репресоване духовенство

З установленням радянської влади в нашому краї тоталітарний режим розробив план заходів, який передбачав ліквідацію греко-католицької церкви на Закарпатті. Саме на виконання цього плану й декрету Народної ради Закарпатської України від 20 квітня 1945 року та рішень народних комітетів на місцях розпочалася тривала акція
відчуження майна греко-католицької церкви і передача його православним релігійним громадам.

29 листопада 1946 року було закрито греко-католицьку духовну семінарію в Ужгороді (нині тут юрфак УжНУ). Водночас ішла робота з ліквідації греко-католицьких монастирів, зокрема, на Чернечій горі в Мукачеві, в Ужгороді та селах області. 25 липня 1947 року Закарпатський облвиконком прийняв рішення про передачу
православній єпархії Ужгородського греко-католицького храмового собору, разом з бібліотекою, землею та іншим майном.
Наступним етапом стали заходи, націлені на возз'єднання греко-католицької церкви Закарпаття з російською православною церквою. При цьому планом передбачалося здійснювати компрометацію керівників греко-католицької церкви та інших її священнослужителів. Однак для якнайшвидшої ліквідації унії в краї режиму необхідно було знешкодити єпископа єпархії Теодора Ромжу, каноніка (заступника єпископа) Олександра Хіру, котрі не зламалися під натиском влади, натомість продовжували йти обраним шляхом захисту інтересів греко-католицької церкви й закликали мирян не втручатися в політику.
Діяльність церкви з кожним днем ускладнювалася. Уряд Української РСР прийняв низку законів, направлених як проти релігії в цілому, так і проти греко-католицької церкви зокрема. В одному з них ішлося про реєстрацію релігійних общин у 1947 році. Реєстрації підлягали всі релігійні громади, котрі мали свої молитовні будинки й виконавчі органи. Відтак реєстрація православних конфесій проходила дуже швидко, а греко-католицьких — повільно. В окремих випадках заяви від них не приймали. Теодор Ромжа протестував проти такого порядку. А тим часом інформація про непокірного єпископа регулярно надходила до Києва і Москви. Тут і визрів план розправи над ним, який був здійснений у кінці жовтня 1947 року.
Після смерті Теодора Рожмі почався шалений тиск на всіх греко-католицьких священиків, аби схилити їх до переходу в православ'я. Тих, хто не підкорився, засудили на довгі строки ув'язнення й відправили в табори ГУЛАГу. В цей час із 270 священиків, які діяли в Мукачівський єпархії на 1 січня 1949 року, возз'єздналися з російським православ'ям 128-ро. А вже в лютому того ж року капітулярний вікарій М. Мурані повідомив усім парафіям, що греко-католицька єпархія припиняє свою діяльність.
Влада різними підступними методами позбавляла в правах греко-католицьких вірників і їхніх духовних пастирів, караючи тільки за те, що вони не піддалися тиску й не погодилися перейти до православ'я. Але така непокора владі вима¬гала від священнослужителів та їхніх сімей чималих жертв. Не можна не сказати про силу волі й жертовність дружин греко-католицьких священиків, їхню солідарність зі своїми чоло¬віками, виявлену у важкі часи випробувань. А поки їхні чоловіки на безмежних просторах Радянського Союзу "будували світле майбутнє" в таборах ГУЛАГу, вони, принижені й відкинуті суспільством, боролися за виживання сімей.
Одним із репресованих греко-католицьких священиків Мукачівської єпархії був і о. Стефан Бендас, котрий усе свої життя вірно служив католицькій церкві і її вірникам, залишаючись до останньо подиху відданим їй. Репресований 26 жовтня 1947 року. Звільнений 20 квітня 1955 року.
У книжці С Бендаса, Д. Бендаса "Священики-мученики, сповідники вірності" знаходимо: "З 1945 по 1950 pp. репресовано 128 греко-като¬лицьких священиків, 25 із них померли в тюрмах і таборах ГУЛАГу, у т.ч. в ужгородській тюрмі — 4, а 49 було позбавлено владою права священнослужіння, 128 не витримали натиску владного режиму і возз'єдналися з РПЦ".
Пам'ять про репресоване духовенство нині увічнена в пам'ятних дошках, що 2007 року встановлені на прилеглій до Кафедрального собору стіні. На них викарбувано 128 імен репресованих радянським режимом священиків греко-католицької церкви.

При підготовці матеріалу використано: "Реабілітовані історією"— Ужгород, 2003р., С Бендас, Д. Бендас "Священики-мученики, сповідники вірності"—Ужгород, 1999 р.

Юрій Туряниця, Ужгород
05 серпня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини