Наразі на Закарпатті підготовка до чемпіонату здійснюється за двома програмами. Так, у березні цього року була завтреджена регіональна, а у квітні – обласна цільова програма підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Приймаючи програми, її розробники насамперед передбачили забезпечення економічних та організаційних умов для успішної підготовкя Закарпаття до зустрічі гостей під час проведення матчів в Україні. Регіональна програма фінансується за рахунок коштів обласного та місцевого бюджетів, приватних інвесторів, а також із джерел, не заборонених законодавством. Кошти на обласну цільову програму надійдуть з державного бюджету країни. Вже наступного року область має отримати для її реалізації 231,5 млн. гривень. Ці кошти будуть спрямовані в основному на будівництво автодоріг.
– Програмами, в тому числі й регіональною, передбачається привести у відповідність до європейських стандартів пункти перетину державного кордону, підготувати об’єкти туристично-рекреаційної сфери, дорожнього сервісу та супутньої інфраструктури до прийому та обслуговування гостей чемпіонату. Паралельно налагоджуватимуть підготовку фахівців для обслуговування гостей в туристично-рекреаційних закладах, – каже начальник головного управління економіки облдержадміністрації Віктор Погорєлов. – Значна увага приділяється розвитку інфраструктури, рекламно-інформаційній діяльності.
Євро-2012, безумовно, стане імпульсом для інтенсивного розвитку вітчизняного підприємництва в різних галузях економіки, переважно у сфері послуг. Від реалізації програми в області прогнозують на залучення додаткових інвестицій. Це в свою чергу призведе до збільшення кількості робочих місць.
Одне з основних положень програми стосується реконструкції діючих пунктів пропуску через Державний кордон України та відкриття нових. Оскільки область межує одразу з чотирма європейськими держава, розвиток прикордонної інфраструктури та транскордонне співробітництво – серед основних пріоритетів діяльності обласної влади. В цих питаннях облдержадміністрація виступає ініціатором прийняття рішень на державному рівні, а також є виконавцем доручень керівництва держави. Так, нещодавно відкрито новий вантажний термінал на українсько-словацькому кордоні, на черзі – капітальна реконструкція пасажирського напряму. На території області планується відкриття нових пунктів пропуску на українсько-польському та українсько-словацькому кордонах.
Віктор Погорєлов повідомив, що програмою також передбачається розбудова дорожньої інфрастуктури. Планується поліпшити транспортно-експлуатаційний стан автомобільних доріг, зокрема будуть капітально відреконструйовані Бескидські тунелі, побудовано новий тунель та прокладено швидкісну залізничну гілку. Комплекс питань стосується удосконалення медичного обслуговування, необхідно подбати про його високу якість і доступність. Належить забезпечити і випуск сувенірної продукції з національною символікою, путівників, географічних карт.
Акцент на туристичній сфері зроблено розробниками програми не випадково. Гостями області стануть туристи-уболівальники з інших країн, які прямуватимуть через Закарпаття на матчі Євро-2012 у Львів, Київ та інші міста. Не виключено, що декому з них захочеться відпочити у нашому краї, помилуватися гірською природою. У процесі підготовки до Євро-2012 проведено інвентаризацію об'єктів туристично-рекреаційної та придорожньої інфраструктури, здійснюється моніторинг реалізації проектів розбудови туристичних об'єктів, буде проведено інвестиційний ярмарок, створено туристично-інформаційні центри та пункти на основних транспортних магістралях. Також планується розширити існуючу мережу готелів області. Так, вже невдовзі буде оголошено конкурси на будівництво готельно-ресторанних комплексів в селах Астей, Мужієво та Квасово Берегівського району. Поблизу села Нижнє Солотвино Ужгородського району продовжать будівництво санаторного комплексу „Деренівська купіль” та санаторію-готелю „Термал-Стар”. В готелях „Червона гора”, „Карпатський мисливець” та мотелі „Золоті ворота” Мукачівського району планується провести реконструкцію. Туристичні комплекси будуть зводити на території Біласовицької сільради Воловецького району та в урочищі Проба Боронявської сільради Хустського району.
– Наступні роки будуть напруженими не тільки для тих міст і областей, де проходитимуть матчі Євро-2012, але і для закарпатців. Область, яку вже нині називають українською Швейцарією, належить наблизити до європейських стандартів. Але для цього, у наступні п'ять років потрібно дуже багато зробити. Мали б постаратися передусім органи виконавчої влади та місцевого самоврядування. Вони повинні виступити у районах, містах і селах, як організаторами, так і координаторами виконання згаданих програм підготовки області до футбольного чемпіонату 2012 року, – констатує начальник головного управління економіки облдержадміністрації Віктор Погорєлов.