Церква, яку привезуть до Ужгорода, нині в селі Дешковиця Іршавського району. 1699 року її збудували з дуба без єдиного цвяха у селі Сільце того ж району.
— У Дешковицю Свято-Покровську церкву привезли на волах у 1813 році, — розповідає 76-річний Василь Дзвонар. Показує на храм із почорнілими шинглами. Де-не-де дах продірявлений. — Наше село мало тоді 70 хат, люди жили бідно, то й не могли побудувати власної церкви. На бережку витягли мурований фундамент і встановили там куплений храм. Поряд побудували дерев’яну дзвіницю. А наприкінці 1990-х вирішили громадою збудувати в селі нову церкву. Дерев’яна замала для сільських вірників. Думались-ме перетворити її на музей. Але в той час (1999 року. — ”ГПУ”) до Дешковиці заїхав тодішній губернатор Віктор Іванович Балога. Храм йому сподобався. Казав, що хоче встановити його в Ужгороді перед ”білим домом”. Обіцяв узамін допомогти селу. Крім того, Балога повіз нас в Ужгород і дав завдаток за церкву — 1800 доларів. Ми ті гроші використали на будівництво нової церкви. Тепер чекаємо, коли приїдуть забирати святиню.
2005 року Свято-Покровську дерев’яну церкву перестали використовувати для богослужінь і відправ. Освятили новий храм. Але досі до села приїздять мешканці сусідніх районів, щоб охрестити дитину чи повінчатися у старому.
— Щоб перевезти до Ужгорода церкву, треба понад мільйон гривень, — каже начальник обласного управління культури Юрій Глеба. — Частину грошей виділять із бюджету, решту — нададуть меценати. До нового року Дешковицька пам’ятка архітектури має стояти в обласному центрі. Тепер для неї будують фундамент.
Мистецтвознавці запевняють, що в такий спосіб вдасться врятувати дерев’яну церкву.
— У 1930 роках саме таким чином чехи порятували п’ять дерев’яних храмів Закарпаття, — розповідає Михайло Сирохман, який 25 років вивчає дерев’яні церкви. — Тому перевезти Дешковицький храм тепер — хоч і радикальний, але найкращий метод порятунку. Хоча, зрозуміло, зберігати церкву там, де вона простояла століттями, — найкраще.
Довкола скверу, в якому стоятиме старовинний храм, розташовані обласні рада та адміністрація, управління СБУ, МВС, СІЗО, університетський корпус та кілька банків.
предок 2008-07-17 / 21:07:00
Браво!!!! Вдумайтесь только- купил церковь, а так же весь приход впридачу и священника с кадилом. Как можно купить в этом государстве памятник архитектуры? Почему он будет стоять в парке возле обл. рады а не в музее? Какое отношение эта церковь имеет к этому парку и к Балоге вообще. Люди!!! Куда мы катимся? Церковь купил - меценат херов. Тошно. Где все эти псевдопатриотические организации с их хваленым патриотизмом , стягами и манифестациями? Прийти на перевал и "бороться" с венгерским президентом - это сколько угодно, это патриотизм. А продажа и дарение церквей, которые являются памятниками архитектуры и достоянием нации (хотя о чем это я).... Тошно.
nonsens 2008-07-09 / 11:16:00
Перенесення церкви в яму під стіни білого дому (пропорції висоти церкви до висоти будинку будуть становити 1:4) може стати найбільш безглуздою справою на Закарпатті за останні роки. Навіщо відшукувати в бюджеті 1 млн. на безглузду справу (керовану з адміністрації Президента), якщо наш бюджет не здатен мати кошти на реставрацію хоча б одної церкви на рік (20-40 тис.дол.)???
Svoboda 2008-07-09 / 10:44:00
Церкву треба рятувати, як і десятки інших шедеврів дерев'яного зодчества Закарпаття. Тому треба розширити скансен за рахунок площ на околицях Ужгорода або Мукачева, а не пробувати встановлювати храм під стінами ОДА.
orange 2008-07-07 / 13:34:00
nonsens. - це звичайнісінька бютівська жаба. Та, що давить.
місний 2008-07-05 / 23:05:00
Молодець, Балога
nonsens. 2008-07-05 / 20:22:00
Дав 8500 грн. з власної кишені. І завісив державі на шию страшну проблему – знайти в жалюгідному бюджеті понад 1 млн. грн. Цього собі не дозволять навіть багаті американці. Якщо церкву відреставрувати в селі, не перевозячи її нікуди – на це достатньо 200 тис. грн. І таким чином цьому селу дасься шанс стати цікавим для туристів. Якщо перевезти, то тільки у музей народної архітектури, але там (в Ужгороді)вже немає місця. Тоді треба такий музей закласти в Мукачеві. А церква під великими камяними будинками – це ж абсолютне нерозуміння ідей християнства та ханжество багатих, які все рівно залишаються бідними та духовно убогими!!!
анонім 2008-07-05 / 18:37:00
а щодо Камиша то він ніколи не був БЮТівський це рафінований афер, який є балогівський із самого початку.... тому за нього все вже зробив Балога :)))))))
анонім 2008-07-05 / 18:34:00
як на мене.... то та церква повинна бути на тому місці де вона збудована бо переніс історичних памтків кудись є не правильно. Потрібно щоб обласне та місцеве управління було направлено для збереження всіх історичних памяток оласті. А для їх популяризації розвивати туристичну галузь регіону.
А щодо Балоги, який викупив БЕЗЦІННИЙ СКАРБ на безцінь (1800 долю США) то мабуть коли він це вчиняв то впевнена що з надією в майбутньому перепродати і НАВАРИТИ. Бо БАЛОГА це барига який купи-продай.
orange 2008-07-03 / 23:59:00
Якби ще одну церкву викупив бютівський Камиш, іншу - "народний" Рата, то може з того щось і вийшло. Але від них цього годі сподіватися