У закарпатському Неліпині виросла нова школа з мультимедійними класами

Першу школу на два класи в селі Неліпино, що поруч із Свалявою, відкрили 107 років тому. Потім всім селом зводили будівлю для середньої школи, яку здали в 1963 році. У тому корпусі, а також у пристосованих приміщеннях, що за Австро-Угорщини були конюшнями, неліпинські школярі вчаться донині. Та мучитися дітям і вчителям залишилося недовго - до кінця року має завершитися будівництво нової сучасної школи.

Просторе величезне приміщення, розраховане на 450 дітей, вже, можна сказати, виросло. Залишилося збудувати спортивний зал і навести лад усередині будівлі. Директор школи Надія Легеза не може нара-дуватися новій школі. Каже, коли односельчани побачили, якими темпами йде будівництво, планують переводити до школи дітей, які раніше вчилися в Сваляві.
Неліпино - старе і доволі велике село. Нині тут живе трохи менше 4 тисяч людей. До Неліпинської сільської ради входить також Сасівка, в якій немає середньої школи, тож у 10-й та 11-й класи сасівські діти ходять у Неліпино. Раніше, на початку 90-х, у сільській школі вчилося до 700 дітей, однак тепер їх тільки 270.
Спочатку планувалося, що нова школа буде відкрита до початку навчального року, але будівництво затяглося. У Неліпині сподіваються, що розпочати навчання в новому приміщенні зможуть уже з 2009-го. Школа буде розташована в центрі села, на місці колишнього дитячого табору обкому профспілки працівників культури «Ждимир». Вже зведено три поверхи основного корпусу і їдальню. Заплановано, що в новому навчальному закладі 5 кабінетів буде облаштовано сучасним мультимедійним обладнанням. Повністю будуть замінені меблі, зі старої школи нічого, крім комп'ютерного класу, директор школи забирати не планує.
«Раніше, коли було більше дітей, ми працювали в дві зміни, - каже Надія Василівна. - В останні роки через те, що дітей мало, в другу зміну в нас вчилися тільки два треті класи. Але вже тепер ситуація змінюється: люди хочуть віддавати дітей саме до нашої школи. Ми почали завозити обладнання, вже маємо три кабінети з муль-медійними комплексами  - мультимедійні дошки, проектори, комп'ютери. Крім того, маємо одинадцять сучасних комп'ютерів, доступ до Інтернету. Тож діти мають можливість займатися не тільки на уроках інформатики, а й факультативно».
Першопочаткова вартість зведення школи планувалася на рівні 8,5 мільйона гривень, але через інфляцію будівництво обійдеться дорожче. Хоча темпи, відверто кажучи, вражають: у липні минулого року заклали перший камінь, а сьогодні основний корпус уже закритий, йдуть внутрішні роботи. До речі, поруч із новою школою добудовується і новий садочок, якого в селі давно не було. Тепер і школа, і садочок будуть в одному комплексі.
«Я дуже задоволена, що в школі буде більше дітей, - продовжує пані Легеза. - По-перше, збільшилася народжуваність. Якщо до сьомого маємо тільки по одному класові, то тепер уже починаємо набирати по два. По-друге, від нас забирали дітей свалявські перша, друга школи і гімназія. Ми поруч - між Неліпином і Свалявою навіть чіткої межі немає. Тому чи не всі діти з нижньої частини села ходили вчитися до міста. А тепер ми ще не закінчили навчальний рік, а вже 10 дітей з інших шкіл прийшли проситися до нас на навчання».
Територія, на якій розташована нинішня школа (місцеві мешканці називають її Квасом), - дуже цікава місцина. Із самої назви зрозуміло, що ця земля багата на мінеральні джерела. За розповідями старожилів, вся територія Квасу раніше була засаджена липами. Звідси й назва села. Люди ходили на липу, або, по-місцевому, - на липину, але в радянські часи закралася помилка, і селу дали назву Неліпино. А дехто робив помилки і писав навіть «Нелепино».
На території Квасу була бальнеологічна купальня «Братислава», яку, щоправда, за радянських часів використовували як колгоспний склад. Тут було дуже багато квітів, фонтани. Навіть працювали дві кухні - русинська і єврейська. Колись, кажуть у Неліпині, у Квас пани на каретах приїжджали навіть із Відня. Зараз відреставрували будівлю купальні, і, найімовірніше, коли школа переселиться в нове приміщення, тут облаштують зону відпочинку. Ця територія могла б приносити дохід селу, якби її використали так, як у Поляні, Голубиному чи Солочині.

Ярослав Світлик, "ФЕСТ", Свалявщина
30 червня 2008р.

Теги:

Коментарі

Маріка 2011-03-30 / 16:03:00

Коментар видалено через порушення "Правил коментування". Адмін

НОВИНИ: Соціо

18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
» Всі новини