На закарпатській річці Уж визначають зони ризику

Нещодавно в Ужгороді в залі засідань Закарпатського обласного виробничого управління по меліорації і водному господарству відбувся робочий семінар із визначення зон ризику і зон затоплення в рамках реалізації проекту INTERREG III В CADSES/TACIS «Покращення системи управління паводками — MOSES».

У його роботі, окрім партнерів цього проекту: фахівців ДП «Об'єднана дирекція будівництва водогосподарських об'єктів Закарпатської області» й обласного центру з гідрометеорології, взяли участь керівники та спеціалісти облводгоспу, Ужгородського міжрайонного управління водного господарства, представники ВАТ «Укрводпроект» із Києва, обласної й Ужгородської районної державних адміністрацій, голови сільських рад Кам'яниці, Невицького та Сторожниці.

Вступним словом семінар на правах господаря відкрив головний інженер облводгоспу, керівник проекту Олег Кисіль. Він зокрема наголосив, що Закарпатський облводгосп спільно зі Словацьким гідрометеорологічним інститутом та Словацьким підприємством водного господарства ще у червні минулого року розпочав реалізацію в рамках Програми INTERREG III В CADSESTa Програми TACIS в Україні проекту «Покращення системи управління паводками—MOSES». Бюджет цього проекту становить 300000 євро і фінансується Європейською Комісією, яка є виконавчим органом ЄС.

Мета цього проекту, підкреслив Олег Анатолійович, полягає у зменшенні шкоди від паводків та підвищенні ефективності управління паводками шляхом оперативного прийняття правильних рішень та вдосконалення засобів координації як на місцевому, регіональному, так і на прикордонному рівнях у басейнах річок Уж та Латориця. Уже придбано автоматизовані метеорологічну та гідрометеорологічну вимірювальні станції, які встановлені відповідно в басейнах р. Уж у Великому Березному та р. Латориця біля міста Чоп, що дозволить розширити мережу спостережень, поліпшити моніторинг, прогнозування та управління паводками завдяки вдосконаленню роботи унікальної автоматизованої інформаційно-вимірювальної системи (АІВС) «Тиса». Також закуплено і спеціальне гідрометричне обладнання — прилади для обміру витрат води типу Doppler.

Базуючись на емпіричних даних і використовуючи оперативну гідрологічну інформацію, пояснив О. Кисіль, Словацький гідрометеорологічний інститут і Закарпатський обласний центр із гідрометеорологи розроблять комплекс «простих» прогнозуючих моделей для басейнів річок Уж і Латориця. Важливим результатом проекту стане отримання оперативних кількісних даних прогнозу погоди синоптичної моделі АЛАДІН. З метою ефективного управління паводками буде розроблено ПС-базу даних Закарпатського облводгоспу і виконано картування зон затоплення і зон ризику для річки Уж на ділянці Держкордон — Ужгород — с.Кам'яниця.

Головний інженер проекту ВАТ «Укрводпроект» Сергій Єрлінєков та розробник проекту Сергій Гара за допомогою слайдів наочно репрезентували учасникам семінару роботу цього інституту із визначення зон ризику і зон затоплення на річці Уж. Результатом цієї роботи має бути карта ризиків при паводках одно- і десятипроцентно! забезпеченості, яка буде роздана органам місцевого самоврядування, аби вони враховували, чи варто на цих територіях забудовуватися.

У дебатах із обговорення тематичної доповіді представників ВАТ «Укрводпроект» з'ясувалося, що електронною моделлю вони враховували не всі критичні найбільш паводконебезпечні відмітки на Ужі. Дуже важливо для обласного центру мати чіткі зони потенційно небезпечного затоплення територій під час ймовірного паводка, переймався у своєму виступі один із найдосвідченіших спеціалістів облводгоспу Микола Литвинов і назвав такими райони Радванки, Підлипники, парку Горького, Боздоського парку, правий берег Ужа від пішохідного до транспортного моста...

Це насамперед мало б хвилювати Ужгородську міську раду. Однак вона проігнорувала запрошення на семінар і жодного із її представників на ньому не було. Обурило сивочолого ветерана облводгоспу те, що міська влада дала добро будувати в зоні затоплення біля річки гіпермаркет будівельний, і те, що Закарпатський геодезичний центр не передав у ВАТ «Укрводпроект» дані дозйомок стосовно дамби, яка мала б захищати зеленгосп, тощо. Тому начальник облводгоспу Володимир Чіпак, його головний інженер Олег Кисіль, а також начальник обласного гідрометцентру Михайло Данилюк, підбиваючи підсумки семінару, зажадали від головного інженера проекту ВАТ «Укрводпроект», аби фахівці цього інституту ще на місці зустрілись і переговорили з населенням (бо, мовляв, люди у своїх хатах позабивали цвяхи у стіни, як мітки, де колись стояла паводкова вода) і, спираючись на метод опитування, беручи до уваги пропозиції фахівців, висловлені на цьому семінарі, внесли корективи у свою роботу й чітко на картографічному матеріалі відобразили всі зони ризику та зони затоплення на р. Уж й у кінцевому підсумку представили облводгоспу як замовникові остаточний юридичний документ, що вартує значних коштів.

Богдан Дубовий
29 червня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

17:40
У Мукачеві вчергове електронною поштою "замінували" тепер уже дитсадки, вокзали та лікарні
09:40
На Тячівщині згорів трактор, а на Рахівщині пожежа понищила будівлю лісопильного цеху
14:23
/ 1
Знайденого після вчорашнього зникнення хлопчика госпіталізовано до лікарні (ОФІЦІЙНО)
13:26
Хлопчик, якого відучора шукають на Іршавщині, не може відгукнутися на заклики, бо німий
11:15
У поліції просять допомогти в пошуку 5-річного хлопчика, що загубився на Іршавщині, повертаючись із поля
09:15
/ 6
На Іршавщині з ночі шукають 5-річного хлопчика, що зник, повертаючись додому з поля
13:54
/ 3
У Закарпатському ОУЛМГ розповіли про обставини трагедії на Тячівщині, де загинули 5 людей
11:25
Усі п'ятеро загиблих у трагічній ДТП на Тячівщині – мешканці одного села
10:17
У Дубриничах, на Перечинщині горів житловий будинок
08:46
/ 5
З'явилися світлини з місця трагедії на Тячівщині, де загинуло 5 людей
22:04
/ 2
На закарпатській Тячівщині машина впала з гори в річку, загинуло 5 людей
13:22
На подвір'ї школи в Мукачеві охоронець закладу знайшов труп жінки
09:26
На Виноградівщині вночі згорів Volkswagen Passat, а власник у ході пожежі отримав опіки
08:47
/ 3
У Хусті жінка кинулася під поїзд
16:48
/ 1
На місці пожежі у житловому будинку на Виноградівщині виявили тіло власника
12:56
В Ужгороді водолази дістали з кар'єра тіло 17-річного юнака, що потонув у неділю
10:53
Під час пожежі у Міжгір'ї врятували господаря будинку
10:44
В Ужгороді вночі згорів Lexus
10:42
У лісі на Міжгірщині рятували чеха, що травмував ногу
10:41
В Ужгороді шукають юнака, що потонув у кар'єрі
10:27
У Виноградові з'ясовують обставини ДТП, під час якої мотоцикліст врізався в легковик
14:06
/ 1
У Виноградові мотоцикліст на швидкості влетів у автівку, що повертала
22:51
/ 3
ФОТОФАКТ. У Сваляві струхлявіле дерево впало на авто
12:01
/ 1
На Рахівщині зливові дощі підмили дорогу обласного значення й підтопили два десятки дворогосподарств
16:33
В Ужгороді встановлюють причину пожежі на складі магазину
» Всі новини