Україна нагородила директора будапештського Музею терору за правду про Голодомор

Орден України «За заслуги ІІІ ступеня» отримала керівник будапештського Музею терору Марія Шмідт. Вона нагороджена, як випливає з указу Президента України Віктора Ющенка, за вагомий особистий внесок у висвітлення правди про голодомор 1932-33 років в Україні.

Український орден Марії Шмідт у будапештському Музеї терору вручив посол України Дмитро Ткач. Такою високою державною відзнакою України в Угорщині нагороджують вперше.
Річ у тім, що ще у 2003 році за безпосередньої участі Марії Шмідт у музеї, який вона очолює 6 років поспіль, відбулася наукова історична міжнародна конференція про Голодомор 1932-33 років. Відтак тут організували виставку картин українського живописця Валерія Франчука «Розгойдані дзвони пам’яті».
За сприяння української громади Угорщини в цьому музеї відбулася демонстрація фільму «Жнива розпачу» з угорським перекладом. Крім того, як зазначила голова центрального органу самоврядування українців Угорщини і керівник президії Європейського конгресу українців Ярослава Хортяні-Гук, Марія Шмідт доклала чималих зусиль, щоб про голодомор українців написали у провідних періодичних виданнях Угорщини і вживали сам вислів «голодомор» без перекладу на угорську мову.
Установа, яку очолює Марія Шмідт, функціонує з 2002 року. Та назву Музею терору та жертв диктатур ХХ століття отримала задовго до свого відкриття. Свого часу тут знаходилася штаб-квартира Угорської націоналістичної партії. Після Другої світової війни сюди переселили таємну політичну поліцію, котру в кількаповерховому будинку на проспекті Андраша незабаром витіснила державна служба безпеки, відома у 1956 році під сумнозвісною абревіатурою AVH.
«Українці таки сильний народ»
У розмові з Радіо Свобода, бажаючи українцям успіхів у майбутньому, директор будапештського музею терору водночас закликає їх не забувати і про своє минуле.
«Важливо, щоб вони про це пам’ятали, про страждання, яких зажили українці у 1920 роках під час першої хвилі голодомору, у 1932-33 роках і так само за часів третього голоду, але вже по війні. Голодомор був великим випробуванням для українського народу і дуже добре свідчить про те, що диктаторська влада йшла на будь-які злочини задля досягнення своєї мети... Необхідно, щоб всі знали про це. І коли українці схиляють голови перед жертвами голодоморів, вони свідомі того, що втрати і ця трагедія зміцнює націю, адже коли люди вміють пережити це, віднайти самих себе, цим самим вони забезпечують потенціал майбутнім поколінням. А з усього видно, що українці таки сильний народ», – зазначила Марія Шмідт.
Марія Шмідт також висловила готовність допомогти українським колегам тематично вибудувати експозицію майбутнього національного музею жертвам комуністичної диктатури в Києві. Будапештський Будинок терору – єдина установа музейного типу в світі, де йдеться про злочини авторитарних режимів. У числі схвальних оцінок про його роботу можна знайти відгуки відомого українського правозахисника, колишнього політв’язня Євгена Сверстюка, дружини Президента України Катерини Ющенко та інших.

Василь Плоскіна (Угорщина – Прага – Київ), "Радіо Свобода"
25 червня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини