Нагадаємо, всупереч закону, без обов'язкового в такому випадку позитивного висновку Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про оцінку впливу на довкілля краматорський забудовник вже залив фундамент під 2 вітряки із 30-ти запланованих на полонині Руна і понад 200 ВЕС, запланованих на більшості гірських полонин Закарпаття, які остаточно знищать природу Карпат. Станом на 28 червня незаконні будівельні роботи тривають і екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна, а Держекоінспекція Закарпаття тим часом мовчки спостерігає і не надає акт перевірки законності будівництва.
Як повідомляло Закарпаття онлайн раніше, 9 червня, адвокатка Наталія Майстренко подала до керівника Ужгородської окружної прокуратури Ю.Домніцького повідомлення про кримінальне правопорушення за двома статтями Кримінального кодексу України (197-1 та 356 КК України), які вчинені службовими особами ТОВ «ВІТРЯНИЙ ПАРК ТУРЯНСЬКИЙ» на полонині Руна.
Оскільки «Вітропарки», окрім того, що здійснюють незаконне будівництво ВЕС на Руні за відсутності екологічного висновку з ОВД, тобто вчиняють, за всіма ознаками, «кримінальне самоправство» (ст.356 КК України), також, вочевидь, вчинили ще один злочин – самовільне зайняття землі за межами наданої їм в оренду під будівництво (ст. 197-1 КК України), адже площа будівельного майданчика під один вітряк очевидно значно більша 60 сотин.
Однак, службовими особами Ужгородської окружної прокуратури вимоги закону не було дотримано, відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) внесено не було та не розпочато досудове розслідування, в зв’язку з чим адвокат Н.Майстренко звернулася до Ужгородського міськрайонного суду зі скаргою на бездіяльність керівника окружної прокуратури Ю.Домніцького.
19 червня ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Н.Наумової скаргу Наталії Майстренко на бездіяльність прокуратури було задоволено та зобов’язано уповноважених осіб Ужгородської окружної прокуратури внести відомості за її повідомленням від 09.06.2025 року про кримінальне правопорушення в порядку статті 214 КПК України, до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування.
«З огляду на те, що заява скаржника Майстренко Наталії Миколаївни містить обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, які заявник вважає встановленими, посадовими особами не було вжито заходів щодо внесення відповідних відомостей до ЄРДР, та, відповідно, не розпочате досудове розслідування, слідчий суддя приходить до висновку, що подана скарга є обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню», – йдеться в ухвалі суду.
Однак, як повідомила редакцію Закарпаття онлайн Наталія Майстренко, станом на понеділок, 30 червня, прокуратурою їй досі не було надано витяги з ЄРДР, не зважаючи на ухвалу суду, яка мала бути виконана впродовж доби, тобто ще 20 червня.
«Якщо Ужгородська окружна прокуратура не надасть 1 липня витяг з ЄРДР щодо двох кримінальних правопорушень «Вітропарків» за статтями 356 та 197-1 КК України, то я подаю до ДБР заяву про злочин прокурора, який полягає у невиконанні судового рішення», – повідомила Н.Майстренко.
Як повідомляло Закарпаття онлайн, 30 квітня поліція за процесуального керівництва прокурора Перечинського відділу Ужгородської окружної прокуратури Василя Маханця відкрила кримінальне провадження за зверненнями громадян щодо земляних і будівельних робіт під вітряки на полонині Руна поблизу с. Липовець. Слідство в якому триває лише в рамках статті 239-1 Кримінального кодексу України «Незаконное заволодіння ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) земель».
Однак за оцінками екоспільноти та наслідками зустрічей з керівництвом прокуратури, констатовано бездіяльність та неефективність даного розслідування, зокрема це підтверджує і той факт, що досі не вжито заходів щодо арешту земельних ділянок на Руні та заборони користування ними. Тому громадськістю було вирішено самостійно подати заяву про два додаткові злочини – самоправство та самовільне зайняття землі «Вітропарками».
Враховуючи триваючу бездіяльність місцевих правоохоронних органів, колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково було направлено новому генпрокурору Кравченку. Закарпатці зібрали під відповідним текстом понад 5 сотень підписів всього за 3 доби.
Полонина Руна станом на 28 червня: