Кадмій небезпечний тим, що має здатність витісняти з організму людини такі потрібні речовини, як кальцій і залізо. Найвищий вміст кадмію - 0,4 мг/кг (учетверо вище норми) – експерти зафіксували у насінні торгової марки "Mogyi" ужгородського виробника ТОВ "Моді". Найменший показник кадмію був у насінні соняшнику торгової марки “Захiд" (село Ступки) - 0,148 мг/кг, що все одно перевищує безпечну норму.
Небезпечний метал потрапляє в насіння соняшника з грунту. Кращими грунтами для вирощування соняшника є глинисті й піщані, а саме вони найбільш багаті кадмієм.
За нормами, встановленими всесвітніми організаціями, безпечна добова доза кадмію при середній вазі людини 70 кілограмів становить 0,07 мг. Якщо припустити, що в реалізованому в Україні насінні соняшнику міститься до 0,48 міліграма на кілограм (як у зразку марки "Mogyi") цього важкого металу, то вийде, що за день можна безпечно з’їсти не більше 150 грамів зернят.
Упаковане насіння соняшнику, яке продається в Чернівецькій області, фахівці обласної санепідемстанції перевіряли наприкінці травня. Як повідомили у відділі гігієни харчування облСЕС, з приводу якості соняшникового насіння був спеціальний лист і перевірки проводилися централізовано. Зразки були взяті у місцевих виробників соняшникового насіння – його на Буковині виготовляють у трьох районах. У жодному зі зразків відхилень не було виявлено.
Привізне насіння соняшнику, що продається в місцевих магазинах, фахівці облСЕС також періодично контролюють і поки що не було випадків вилучення неякісної продукції. Що ж до зернят, які продаються неупакованими, то їх якість досліджують ветеринарні лабораторії на ринках. Тому купувати склянку насіння у бабусі за базарним столиком безпечно, а десь на узбіччі дороги – не варто.
Для довідки
Кадмій – один з найбільш токсичних важких металів, який належить до високонебезпечних речовин. Приблизно 90% кадмію надходить до організму разом з їжею, 10 % – з водою. Висока доза кадмію в їжі може призвести до нестачі в організмі цинку, заліза та кальцію.