Очолить похоронну відправу помічний єпископ Мукачівської греко-католицької єппархії владика Ніл (Лущак).
Світлина від 9 березня 2025, коли Іван Мирон востаннє був у церкві Всіх Святих села Росішка
7 травня у рідному селі Росішка на Закарпатті на 97-му році життя помер Іван Мирон, багаторічний політв'язень радянських таборів. Він був одним із останніх політв’язнів, який відбув 25 років у таборах ГУЛАГу, але не скорився, не просив про помилування.
Іван Мирон народився 9 березня 1929 року в селі Росішка Рахівського району у родині місцевого дяка. Після закінчення десятирічки працював учителем початкових класів у селі Чорна Тиса. Бачив і примусове залучення селян у колгоспи, і виселення в Сибір.
Підтримував зв’язок з УПА, а коли в 1950 році йому прийшла повістка до війська, вирішив іти в ліс, аби не присягати на вірність ворогам. "Давати присягу владі, яка стільки зла принесла моїй сім'ї і всій Україні, я не міг. Як я міг присягнути тим воронам, які зробили моїх батьків рабами на своїй землі?!", - зізнавався Іван Васильович в одному з інтерв’ю.
Фото з кримінальної справи Івана Мирона
Через рік його і ще 17 повстанців схопили енкаведисти. Вирок – 25 років таборів (суворішим був тільки розстріл). Після смерті Сталіна міг потрапити під амністію, варто було написати розкаяння. І в 1960 році, коли прийняли новий Кримінальний кодекс, за яким максимальний термін покарання зменшили з 25 до 15 років. Але він не став цього робити, бо не відчував за собою вини. На всіх комісіях «із перевиховання» вперто повторював, що захист своєї країни і свого народу не вважає злочином.
Був учасником Норильського повстання. В Мордовських таборах, куди направили в 1961-му, познайомився з Василем Овсієнком, Левком Лук’яненком, братами Горинями, Валентином Морозом. Після звільнення у 1976-му повернувся в рідне село, де і жив до кінця життя.
У 2019 році Іван Мирон став першим, кого Національна комісія з реабілітації, керуючись Законом України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», визнала реабілітованим. Він встиг отримати це офіційне визнання, що він чистий перед державою, за яку боровся все своє життя.
Йосиф Зісельс передає Івану Мирону довідку про реабілітацію. Фото Вахтанга Кіпіані
7 травня Іван Мирон завершив свій земний шлях.