Підприємство "Агрошляхбуд" родини екснардепа Ковача, яке захопило ліс і боргує державі 62 млн грн за збитки, планує розширити свою діяльність

З кар’єру пісковиків у селі Ялове Жденіївської громади Мукачівського району, що належить підприємству, видобувають будівельний матеріал для зведення вітроелектростанції у Нижніх Воротах. Екоспільнота Закарпаття припускає, що потреба у розширенні виробництва пов’язана саме з будівництвом ВЕС.

Підприємство "Агрошляхбуд" родини екснардепа Ковача, яке захопило ліс і боргує державі 62 млн грн за збитки, планує розширити свою діяльність

Громадські обговорення містобудівної документації та Звіту про стратегічну екологічну оцінку з умисне неповними даними, планують провести 14 листопада. Про це повідомляє Жденіївська селищна рада.

Неповними даними у Звіті про стратегічну екологічну оцінку містобудівної документації «Детальний план території для розміщення Присліпського родовища пісковиків, та для будівництва й розміщення споруд/об’єктів, пов’язаних із зазначеним видом діяльності в межах с. Ялове на території Жденіївської селищної ради, Мукачівського району, Закарпатської області» є, як мінімум, відсутність згадки про те, що територія планованого розширення діяльності «Воловецького колективного підприємства «Агрошляхбуд» з усіх сторін оточена Смарагдовою мережею – Полонинський хребет (UA0000610), а також розташована у безпосередньому сусідстві з пам’яткою природи загальнодержавного значення – горою Високий Камінь у межах філії «Свалявське лісове господарство» ДП «Ліси України, де охороняються ділянки лісу з насадженнями дуба скельного. Автором звіту є архітектор Сергій Зазулич – чоловік головної архітекторки відділу архітектури та містобудування Чопської міської ради Ірини Зазулич.

Розширення діяльності планується у межах земельних ділянок за кадастровими номерами 2121584500:16:003:0014, 2121584500:16:003:0016 і 2121584500:16:003:0017, які належать «Агрошляхбуду» як сільськогосподарські землі, та земельної ділянки комунальної форми власності з кадастровим номером 2121584503:03:003:0001, яка визначена як землі промисловості і перебуває у користуванні підприємства. Загальна площа цих ділянок – 2,2634 га. Крім того у документації йдеться ще про три перспективні земельні ділянки загальною площею 2,99 га, що підлягають формуванню та реєстрації.

Усього, згідно з даними аналітичної системи YouControl, навколо кар’єру у Яловому «Агрошляхбуд» має у власності 13-ть земельних ділянок і ще дві належать родині одного з його номінальних власників – Федора Касинця.

Територія планованої діяльності

Пропонована територія Смарагдової мережі навколо кар’єру у селі Ялове - Полонинський хребет (UA0000610)

Попри визначення «пропонована», дані території Смарагдової мережі мають такий же самий ступінь захисту в Україні та Європі, як і затверджені.

З відео, відзнятого на місці планованої діяльності, у безпосередній близькості до гори Високий Камінь, видно, що «Агрошляхбуд» розробляв надра на цій території задовго до виготовлення документів. Також з відео розуміється, що щебінь з кар’єру, як і інші ресурси підприємства, використовується у Нижніх Воротах на будівництві ВЕС.

Попри відсутність згадки про Смарагдову мережу у Звіті про стратегічну екологічну оцінку, підприємство «Агрошляхбуд» втрутилось у природно-заповідний фонд іще кілька років тому. Це підтверджують у Держекоінспекції в Закарпатській області та філії «Свалявське лісове господарство» ДП «Ліси України».

Так, у 2023 році ДЕІ Закарпаття виявила незаконний видобуток корисних копалин (пісковика) на території держлісфонду і підрахувала, що самовільне користування надрами підприємством завдало державі збитків на понад 62 млн гривень, які бізнес до сьогодні не відшкодував. До цього, у 2021 році, держекоінспекори двічі виписували «Агрошляхбуду» приписи за порушення вимог природоохоронного законодавства, які підприємство ігнорувало, за що притягалось до адміністративної відповідальності.

Скриншот відповіді від Держекоінспекції у Закарпатській області

Лісівники філії «Свалявське ЛГ» у 2022 та у 2023 році двічі зверталися до Мукачівської окружної прокуратури з повідомленнями про виявлене незаконне видобування корисних копалин на лісових землях та з проханням повернути їм контроль над захопленими ділянками. За цим фактом є зареєстроване кримінальне провадження №42022072040000002 з правовою кваліфікацією за ч. 1 ст. 197-1 (Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво) та ч. 3 ст.240 (Порушення правил охорони або використання надр, незаконне видобування корисних копалин) КК України.

Однак, як бачимо, підприємство не тільки не повернуло лісові землі під контроль лісівників та не відшкодувало десятки мільйонів гривень збитків, а і продовжує розширювати свою діяльність, множачи загрозу нового захоплення та шкоди природі.

Скриншот відповіді від філії «Свалявське ЛГ» ДП «Ліси України»

«Воловецьке колективне підприємство «Агрошляхбуд» входить у бізнес-групу родини Ковач. Кінцевими бенефіціарами компанії є Ярина Ковач, Федір Касинець і Ганна Коба.

Ключова особа у групі Ковач – Сергій Ковач, син екснардепа від «регіонів», ексгендиректора «Закарпаттяобленерго» Василя Ковача. Родина Ковачів має спільний «зеленотарифний» бізнес з родинами ексголови Закарпатської ОДА часів президента-втікача Януковича Олександра Ледиди і мера Ужгорода Богдана Андріїва.

Ярина Ковач – дружина Василя Ковача; Федір Касинець – «піджак» і бізнесовий партнер Ковачів; Ганна Коба раніше значилася серед засновників ТОВ «Перечинський ліскомбінат», де була повʼязана ще з одним бізнес-партнером і політичним соратником Ковача, ексдепутатом Закарпатської облради Іваном Качуром.

Олена Мудра, Закарпаття екологічне

01 листопада 2024р.

Теги: кар'єр, Агрошляхбуд, Ковач, Ялове

НОВИНИ: Соціо

18:20
У Мукачеві затримали водія, який у стані наркотичного сп’яніння скоїв ДТП Фото новина
17:27
У пункті пропуску «Ужгород» відкрили пішохідну смугу руху Фото новина
16:13
/ 1
На війні з росією поліг військовий із Приборжавського на Хустщині Олександр Петах Фото новина
14:15
/ 4
Андрія Савчука звільнили з посади очільника Закарпатського ОТЦК
13:04
/ 1
На війні з росією поліг Герой із села Нанково на Хустщині Василь Марчишинець Фото новина
11:00
У селі Собатин з родини вилучили чотирьох дітей через неналежні умови Фото новина
10:02
/ 1
Стало відомо про смерть захисника із Косівської Поляни на Рахівщині Івана Бердара Фото новина
17:54
/ 2
На війні з росією поліг 25-річний воїн із Ясіні Андрій Сергійчук Фото новина
17:13
Закарпатські патрульні повернули додому пенсіонера, який загубився й був дезорієнтованим Фото новина
16:34
/ 4
Інспекторів Закарпатської митниці відсторонили після відео з можливим хабарем
18:39
Підтверджено загибель понад рік тому 25-річного Василя Поповича зі Стеблівки Хустської громади Фото новина
17:34
Нетверезий водій з’їхав у кювет у Мукачеві Фото новина
13:02
/ 1
На гірськолижному курорті на Ужгородщині травмувався сноубордист Фото новина
09:56
Підтверджено загибель Михайла Поповича з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти з червня 2023 року Фото новина
09:01
Графік відключення електроенергії на Закарпатті 12 січня
18:13
/ 2
У Карпатах зафіксували рись поблизу державного кордону Фото новина
16:14
/ 1
У Дротинцях на Берегівщині попрощалися з полеглим військовим Іваном Келеменом Фото новина
14:41
/ 7
У Мукачеві оголосили результати конкурсу «Червене вино 2026» Фото новина
12:45
/ 4
У Бороняві на Хустщині попрощалися з 26-річним Героєм Сергієм Клованичем Фото новина
09:00
/ 1
Коли вимикатимуть світло на Закарпатті 11 січня
16:20
До Мукачева прибули евакуйовані родини із Запорізької області Фото новина
13:17
/ 3
Три з кожних чотирьох гривень у закупівлях витрачали з порушеннями – підсумки контролю тендерів на Закарпатті впродовж 2025 року
12:36
На лекції в ужгородському скансені розкажуть про бабу-повитуху та її сакральну роль в традиційній культурі Закарпаття
12:13
/ 1
У Мукачеві в неділю нагородять переможців конкурсу "Червене вино"
10:21
Поїзди на Закарпаття курсують із суттєвими затримками
» Всі новини