Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата

Мешканці села Чабанівка Ужгородського районуну на Закарпатті можуть залишитися без води через розробку глиняного кар’єру, яку наразі намагається погодити з місцевою громадою харківська група компаній «Голден тайл» (Golden Tile Ceramic Group).

Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата

Громадські слухання відбудуться 15 травня о 10.00. Про це пише видання Голос Карпат.

За даними видання, власник групи – депутат Харківської обласної ради від партії «Блок Кернеса – Успішний Харків» Валентин Шеветовський. Його підприємства продавали на росію та в окупований Крим величезні об’єми керамічної плитки.

У вересні 2022 року підприємства «Голден тайлу» виграли п’ять аукціонів Держгеонадр на видобуток глин на Закарпатті. Серед іншого ПрАТ «Майдан-Вильський комбінат вогнетривів» отримав спецдозвіл на розробку Чабанівської ділянки (Чабанівське родовище) легкоплавких глин.

У вересні 2023 році Антимонопольний комітет визнав, що всі ці торги були проведені у змові. Та оштрафував учасників аукціонів.

У 2024 році прокуратура подала судові позови на анулювання ліцензій.

Після цього, понад через рік після купівлі спецдозволу, ПрАТ «Майдан-Вильський комбінат вогнетривів» оголосив свої наміри про початок видобутку глин у Чабанівці та оприлюднив повідомлення про громадські слухання щодо планової діяльності, яка підлягає оцінці впливу розробки кар’єру на довкілля.

«Імовірно, що підприємство, поки тягнутимуться судові справи, вирішило зняти свій шматок пирогу. Тобто погодити видобуток поки діє спецдозвіл. Розкопати землю, викопати частину глин», – роблять припущення журналісти.

Водночас, у статті стверджується, що розробка глиняного кар’єру у безпосередній близькості до домівок мешканців може стати причиною зникнення всієї води з колодязів та свердловин села. А вони є єдиним джерелом питної води.

Крім того, існує високий ризик того, що розробка родовища призведе й до інших екологічних проблем.

По-перше, видобуток глини може призвести до запилення прилеглих територій біля кар'єру та маршрутів транспортування копалин. Як наслідок значне осідання пилу на сільськогосподарських культурах, що може спричинити погіршення врожайності і складність для подальшого використання.

По-друге, для вивозу глин використовуються великовантажні автосамоскиди.  Це призведе до руйнування доріг, покриття яких не розраховане на такі навантаження.

По-третє, західні родовища глини знаходяться під дорогою між селами Чабанівка та Ірлява. Тобто при розробці буде зруйновано дорогу між населеними пунктами.

По-четверте, можуть виникнути й техногенні аварії. Адже розробка глин здійснюватиметься в безпосередній близькості до газогону та нафтопроводу високого тиску «Дружба».

Також журналісти звертають увагу, що прокуратура оцінює високою можливість позитивних рішень для держави – відміни спецдозволів на торгах на видобуток глин на Закарпатті, де виявили змову.

«У випадку з підприємствами «Голден тайл» є великі сумніви, що компанії, які шахрайством отримали ліцензії на видобуток глини, будуть вкладати кошти в рекультивацію. А після анулювання спецдозволу вони, вочевидь, не будуть ліквідовувати негативні наслідки своєї діяльності. І держава вочевидь цього теж не буде відшкодовувати…», – підкреслює видання.

Як повідомлялося, станом на квітень 2024 року Антимонопольний комітет розслідував справи щодо можливого порушення конкуренції під час щонайменше 40 аукціонів Держгеонадр.

За оцінками учасників ринку, в результаті таких змов втратити спецдозволи можуть десятки переможців аукціонів.

Водночас через змови держбюджет може не доотримати мільярди гривень.

 

24 квітня 2024р.

Теги: кар'єр, Чабанівка, глина

НОВИНИ: Соціо

13:02
На гірськолижному курорті на Ужгородщині травмувався сноубордист Фото новина
09:56
Підтверджено загибель Михайла Поповича з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти з червня 2023 року Фото новина
09:01
Графік відключення електроенергії на Закарпатті 12 січня
18:13
/ 2
У Карпатах зафіксували рись поблизу державного кордону Фото новина
16:14
У Дротинцях на Берегівщині попрощалися з полеглим військовим Іваном Келеменом Фото новина
14:41
/ 6
У Мукачеві оголосили результати конкурсу «Червене вино 2026» Фото новина
12:45
/ 4
У Бороняві на Хустщині попрощалися з 26-річним Героєм Сергієм Клованичем Фото новина
09:00
/ 1
Коли вимикатимуть світло на Закарпатті 11 січня
16:20
До Мукачева прибули евакуйовані родини із Запорізької області Фото новина
13:17
/ 3
Три з кожних чотирьох гривень у закупівлях витрачали з порушеннями – підсумки контролю тендерів на Закарпатті впродовж 2025 року
12:36
На лекції в ужгородському скансені розкажуть про бабу-повитуху та її сакральну роль в традиційній культурі Закарпаття
10:21
Поїзди на Закарпаття курсують із суттєвими затримками
09:14
/ 6
В Ужгороді відбудуться громадські слухання щодо перейменування кількох вулиць і частини Ротарі-парку
09:13
Графік відключень електроенергії на Закарпатті 10 січня
16:07
Рятувальники знайшли двох заблукалих туристів на Рахівщині Фото новина
14:23
На Рахівщині рятувальники знайшли туристку, яка заблукала під час катання на сноуборді Фото новина
08:37
Графік відключень електроенергії на Закарпатті 9 січня
21:51
/ 2
Найбільшими платниками туристичного збору на Закарпатті торік були Поляна, Ужгород і Баранинці
20:43
/ 3
Офіс Омбудсмана виявив у циганському таборі у Великолучківській громаді покусану пацюками дитину, туберкульоз у дітей і фіктивне батьківство Фото новина
19:39
/ 1
У Хустській громаді зустрічали захисника Івана Єрмаковича з Ізи, що помер у лікарні Фото новина
19:28
/ 1
На війні з росією поліг Сергій Клованич з Боронява Хустської громади Фото новина
18:20
/ 1
У Пенсійному фонді Закарпаття роз’яснили нові правила дитячих виплат-2026 Фото новина
17:50
/ 1
Закарпатські прикордонники затримали двох харків’ян неподалік кордону зі Словаччиною Фото новина
13:06
Обласна бібліотека презентує "Календар краєзнавчих пам’ятних дат Закарпаття на 2026 рік"
09:07
/ 7
Закарпатська облрада "новорічно" відкорегувала будівництво школи біля Мукачева до 225 млн оточенню Комарницького і Тищенка
» Всі новини