Сучасний стан в країні суттєво змінив ситуацію на будівельному ринку, про що говорять ціни і асортимент товару в цій галузі. На які види будматеріалів ціни злетіли вгору і що чекати в майбутньому у будівництві, розкажемо нижче.
Вартість на цілий ряд товарів в будівельному світі України значно зросла, бо для цього є ціла низка причин. На деякі категорії товарів зростання сягає навіть 50% (наприклад, скло).
Якщо ще в 2022 році первинне будівництво стояло, то вже на наступний рік почало відроджуватися в деяких регіонах. Особливо зростає попит на вторинний ринок, а значить, ремонти і відновлення житла змушують рости попит на будівельні товари.
“Все більше людей шукають варіанти, як відремонтувати самостійно, якісно і недорого своє житло. Вони звертаються за ідеями до ресурсів, де зібрані рекомендації щодо будівництва, ремонту і облаштування приміщення”, — каже власник сайту Новий Дім Андрій Шум.
За останній рік ціни на будівельні товари різних категорій значно зросли — від 6 до 50%. Це було спричинено наступними факторами:
Як бачимо, причини злету цін на будівельні товари є. Вони суттєві і не пророкують зниження у найближчі часи.
Ринок будівництва насамперед відчуває дефіцит в арматурі, сухих сумішах і теплоізоляційних матеріалах. Також спостерігається нестача скла і хімічних речовин, які використовуються для будматеріалів. Цей дефіцит спричинений тим, що останні два вида товарів Україна отримувала з рф (до 75% імпотрованого скла).
Виходячи з дефіциту скла і бетона, а також зростання попиту саме на ці два необхідні матеріали при відновленні житла, ціни на них невпинно зростають. Якщо середній відсоток злету вартості на будматеріали в цілому за останній рік складає близько 6-7%, то на цемент — 22,6%, а на бетон — 30%, скло — 46-53%, паливно мастильні матеріали - 15-20%.
Суттєво зросла вартість на гіпсокартон, бо головне виробництво було зосереджено в Донецькій області. Тому вартість за лист піднялась майже удвічі.
Попит на будівельні товари першої необхідності буде тільки зростати, бо людям треба відновлювати житло.
Якщо після початку війни люди скасували або відклали ремонт і будівництво, то жага розвиватися і жити далі нормальним життям все ж таки превелює. На даний момент, середньостатистичний ремонт вже обійдеться на 25 – 35% дорожче, ніж у довоєнний час, але показники будуть зростати.
Крім того, багато дрібних підприємств з виробництва будматеріалів, сировини перемістили бізнес з прифронтових зон у спокійніші території нашої країни. Це означає, що поступово ринок буде наповнюватися, хоча і на відновлення знадобиться багато часу.