В Україні найбільші посівні площі займає озима пшениця. Правильна технологія вирощування озимої пшениці та ретельний догляд за посівами дозволяють аграрієві отримати високий врожай.
Терміни посіву
Від часу посіву залежить швидкість вкорінення, розвитку та накопичення поживних речовин.Для областей рекомендують такі терміни:
- 5–15 вересня — Київська, Чернігівська, Черкаська;
- 5–20 вересня — Тернопільська, Вінницька, Волинська, Хмельницька;
- 10–25 вересня — Львівська, Полтавська;
- 15–20 вересня — Кіровоградська;
- 15–25 вересня — Рівненська.
Для точного розрахунку кожного року зважають на сорт пшениці, сівозміну конкретного поля, наявні технічні ресурси, вологість та температуру ґрунту. Ідеальними вважаються 15–17°С: культура встигне розвинути достатню кореневу систему та накопичити корисні речовини перед настанням холодів.
Обробіток ґрунту та норми висіву
Перед початком обробітку обов'язково проводять аналіз грунту, визначаючи відсоткове засмічення, основні властивості та особливості попередніх посівів. Увагу приділяють рівню вологості, який допомагає оптимізувати живлення та налаштувати боротьбу з шкідниками і хворобами. Якщо вологи достатньо, здійснюють попередню профілактику хвороб та боротьбу з бур’янами. Етапи оброблення:
- Закладення залишків рослин за допомогою культиватора або дискування.
- Попередня оранка на глибину до 30 см для перерозподілу родючих шарів.
- Культивація для створення посівного ложа без порушення водного балансу.
Саме зерно перед висадкою перевіряють за декількома показниками, а також роблять тест на схожість. Норми висіву визначають з врахуванням якості та характеристик сорту, особливостей клімату та рекомендованого періоду посіву. Потрібно ретельно дотримуватись визначених норм, адже перевищення приведе до вилягання або розвитку хвороб. Залежно від умов, кількість може складати 3–6 млн зерен на гектар.
Що ще потрібно знати про озиму пшеницю
Восени варто ретельно слідкувати за посівами, адже іноді потрібне підживлення. Важливо застосовувати позакореневі добрива та підтримувати баланс мікроелементів. Препарати використовують залежно від особливостей сорту пшениці та її потреб.
Вибирають свіжі поля, які минулого року залишали «під паром» або використовували для інших культур. Рекомендують дотримуватись сівозміни: це вбереже від розвитку хвороб та шкідників.
Джерело: AgroApp Blog