Українські студенти не мають права голосу у вишах

У більшості українських вищих навчальних закладах немає розуміння між студентами і ректоратом. Переважна більшість українських студентів не вміють відстоювати своє право на якісну освіту, належне проживання в гуртожитку чи створення умов для ведення здорового способу життя. А це результат того, що студентське самоврядування в переважній більшості вишів є імітацією, а не дієвою молодіжною організацією. Чому так? На це відповіли самі студентські лідери зі Львова, Запоріжжя і Донецька.

Соціологічне дослідження, яке провела всеукраїнська мережа підтримки студентського самоврядування, свідчить, що 81% українських студентів вважає, що самоврядування їм потрібне, близько 18% не знають для чого, але переважна більшість стверджує, що завдяки самоврядуванню можна зробити позитивні зміни в студентському житті.
Однак самі студенти сьогодні не вміють, а радше бояться домагатися у ректораті своїх вимог. Нині студентське самоврядування в усіх регіонах України зводиться до організації дозвілля, а такі проблеми як поліпшення умов проживання в гуртожитку чи будівництво нового, робота бібліотеки, діяльність студентської поліклініки, відновлення басейну, поліпшення якості освіти, існування корупції студенти бояться піднімати взагалі.
Надія Степанишева, представник донецької громадської організації «Альянс», розповіла, що студенти національних державних вузів в області відмовлялися розмовляти про корупцію в освіті, а більш відкритими були молоді люди з приватних вузів. Однак 25 % студентів таки зазначили, що корупція в освіті існує. За словами Надії, в усіх донецьких вузах є проблеми з діяльністю студентських самоврядувань, робота яких зводиться до розваг, а не захисту інтересів студентів.
Надія Степанишева також зауважила, що у вузах Донеччини заборонено проводити політичну агітацію. «У нас студенти уникають політики, намагаються у неї не втручатись», – каже вона.
Студента можуть відрахувати з вишу навіть за політичні вподобання
Про те, що чимало студентів відраховують із вузів через політичні симпатії або ж коли молоді люди відмовляються підтримувати якусь партію на вимогу ректорату, розповів Олександр Смирнов, голова Запорізького осередку Української Асоціації Студентського Самоврядування.
«Є приклади, що студентів відраховують буцімто через неуспішність. Адміністрації дуже легко організувати для студента кілька поганих оцінок і відрахувати, незалежно як він вчився. Такі випадки були під час виборів, коли через політичні мотиви студенти мали проблеми. Але загалом студенти аполітичні», – зазначив Олександр Смирнов.
Якщо будуть ухвалені зміни до законопроекту «Про вищу освіту», то, для прикладу, лідер студентського самоврядування матиме право останнього підпису про відрахування студента з вишу. Законодавча база, загалом, дозволить студентському самоврядуванню бути  дієвішою організацією, а головне, впливовою щодо ректорату. Адже студенти мають бути представлені у вченій раді. Тетяна Яцків, голова комітету підтримки студентського самоврядування, зауважила, що «потрібен законопроект, який би давав гарантії для самоврядування, а не створював чергову імітацію, як це сьогодні».
В  усіх європейських країнах, відповідно до болонського процесу,  органи студентського самоврядування трактуються як єдиний повноправний представник студентської громади у виші, це учасник правління вищого навчального закладу та освітою загалом, який вирішує питання,  життєво необхідні для студентської громади.

Галина Терещук, Радіо Свобода
12 червня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:05
/ 9
У православних і греко-католиків України розпочався Великий піст. Вперше в історії – без греко-католиків Закарпаття
19:25
/ 8
Ужгородський депутат-військовий звинуватив Ужгородську міськраду, мера Андріїва та депутата-блогера Глаголу у "дроновій" брехні
14:45
В Ужгороді за тиждень народилося 26 малюків, у Мукачеві – 24
14:34
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Сергієм Шпонтаком
23:18
На Закарпатті збирають підписи під зверненням до міністра захисту довкілля проти забудови Карпат вітряками
21:36
Відкрито продаж квитків на перший рейс потяга RegioJet Чоп – Прага на 27 березня (ДЕТАЛІ)
18:08
/ 1
В Ужгороді попрощаються з полеглим Героєм Сергієм Нестеренком
10:37
/ 15
Закарпатський "військкомат" розповів про спробу самогубства, вчинену в Хустському РТЦК затриманим на кордоні "ухилянтом"
20:05
/ 1
У Вишківській громаді зустріли та провели в останню дорогу Героя з Яблунівки Василя Канюку
13:28
У Тячеві бюджетним коштом стерилізують, вакцинують і чипують безпритульних собак
02:33
/ 4
У Білках провели в останню дорогу полеглого Героя Юрія Пітру
23:23
На Закарпатті відзначать 85-ї річницю проголошення незалежності Карпатської України та 150-річчя від дня народження Августина Волошина
19:38
/ 8
Ужгородці вимагають від міської влади зберегти Липову алею. Триває збір підписів
17:42
/ 19
Військовослужбовець ЗСУ і депутат міськради повідомив, що влада Ужгорода не закупила жодного дрона
18:32
/ 26
Щоби відкрити аеропорт в Ужгороді треба сотні мільйонів доларів, які потрібні для армії – нардеп
16:17
На Тячівщині медики "швидкої" майже годину пішки добиралися до травмованого хлопчика-велофрістайліста
15:36
/ 1
В Ужгороді на Фединця - Баконія збільшили кількість платних паркомісць
09:54
/ 2
"Титановий" Стас з РТЦК та СП: "Гидко бачити чоловіків, які ховаються, замість захистити свою країну"
18:34
/ 6
У середу в Берегові поховають ексзаступницю мера і ексдепутатку міськради, військовослужбовицю ЗСУ Ольгу Бізілю, яка загинула в ДТП
15:43
/ 1
У Поляні попрощалися з полеглим Героєм Дмитром Куцкіром
21:48
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим захисником Олексієм Хотіним
21:25
/ 3
Нересницька громада на Закарпатті блокує евакуацію людей із прифронтових територій – "Схід SOS"
10:36
/ 2
В Ужгороді відбудуться громадські слухання щодо перейменування ряду вулиць і площі
15:01
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олексієм Хотіним
10:52
/ 1
У лікарні в Дніпрі від важких поранень, отриманих на початку березня, помер Юрій Пітра з Білок
» Всі новини