На засіданні Комісії відзначалося, що підписана міністрами закордонних справ 30 травня 2008 року Угода між Україною та Словацькою Республікою про правила місцевого прикордонного руху, сприятиме розвитку транскордонного співробітництва, добросусідських відносин, а кордон між двома країнами, як зовнішній Європейського Союзу, не повинен стати перешкодою у торговельному, соціальному, культурному та регіональному співробітництві. Угода про місцевий прикордонний рух передбачає видачу спеціальних віз мешканцям 50-кілометрової зони по обидва боки українсько-словацького кордону. Це додасть роботи словацькому консульству в Ужгороді, необхідно невідкладно створити належну інфраструктуру та забезпечити дипломатичну установу кадрами. З боку обласної влади Закарпаття надаватиметься всебічна підтримка. Разом з тим, словацькій стороні рекомендовано максимально сприяти українським колективам та громадянам, які беруть участь в українсько-словацькому культурному обміні, сприяти у спрощенні процедур отримання віз.
Окремо розглядали питання про ситуацію, що склалася з видачею консульством шенгенських віз громадянам України. У Представництво МЗС України в Ужгороді звернулось чимало українських громадян, яким відмовлено у видачі таких віз. Здебільшого представники консульства навіть не пояснюють причину відмови. Тож словацькій стороні було рекомендовано запровадити практику сприяння у підготовці необхідних документів для отримання віз, а у разі відмови – обґрунтування і пояснення громадянам причин. Проблему спільно вирішуватимуть дипломатичні установи і МЗС обох країн. Розглянуто також питання про запровадження “гарячої лінії” між консульськими установами двох держав для оперативного вирішення гострих і нестандартних ситуацій та забезпечення охорони інтересів громадян.
Розглянувши ситуацію на українсько-словацькому кордоні, Комісія рекомендувала Закарпатській облдержадміністрації, Пряшівському самоврядному краю та відповідним органам обох країн надати обґрунтування та проект відкриття пункту пропуску Забродь – Улич, а митним та прикордонним службам – прискорити проведення митно-прикордонних процедур, передусім при обслуговуванні вантажних автомобілів на пункті пропуску Ужгород – Вишнє Німецьке.
Комісія позитивно оцінила співробітництво України та Словацької Республіки у сфері охорони природи, яке приносить позитивні результати і на міжнародному рівні. Карпатські букові праліси внесено у список світової спадщини, що підтверджує виданий 26 травня 2008 року сертифікат ЮНЕСКО. Під час конференції у Бонні підписано угоду про співробітництво між Карпатським договором, Альпійським договором та Договором ООН про охорону біорозмаїття Карпат. На засіданні міжурядової комісії визнано за доцільне провести спільні українсько-словацькі дослідження екологічного стану річок Уж та Латориця та розробити Програму заходів зі збереження чи відновлення їх екологічного стану у відповідності до вимог Водної Рамкової директиви ЄС. Також рекомендовано прискорити підписання тристоронньої міжурядової угоди щодо діяльності Міжнародного біосферного резервату “Східні Карпати” та створення координаційної ради щодо функціонування МБР.
При обговоренні питання про українсько-словацьке співробітництво у сфері туризму відзначалося, що він відіграє важливу роль у співробітництві двох регіонів. В рамках комісії відбулась серйозна презентація співробітництва в галузі туризму. Щорічно кількість туристів з обох держав збільшується, оскільки зростає зацікавленість курортами, гірськолижними центрами, дитячими таборами та шоп-турами. Враховуючи це, було рекомендовано відповідним міністерствам та відомствам країн сприяти співробітництву між національними туристичними агенціями, а Закарпатській облдержадміністрації, Пряшівському і Кошицькому самоврядним краям створювати умови для розвитку туризму.
Комісія розглянула питання про співробітництво між МНС України та Пожежно-рятувальним корпусом Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки, Закарпатською та Кошицькою торгово-промисловими палатами. На засіданні було презентовано проект “Посилення конкурентоспроможності малих та середніх підприємств в прикордонних регіонах Словаччини та України” та Програму ENPI СВС Угорщина – Словаччина – Україна 2007 – 2013. Зокрема, в рамках Спільної операційної програми Інструмент європейського сусідства та партнерства Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна на 2007–2013 роки будуть впроваджуватися чотири напрями – економічний та соціальний розвиток, поліпшення якості навколишнього середовища, ефективний кордон, підтримка співробітництва “Люди – людям”.
На засіданні проаналізовано виконання Угоди про співробітництво між Кошицьким самоврядним краєм і нашою областю.
Восьме засідання українсько-словацької Міжурядової комісії з питань транскордонного співробітництва відбудеться у другому півріччі цього року в Україні.