Аспартатамінотрансфераза (АСТ) — універсальний фермент, наявний майже в усіх клітинах організму, але найбільша його кількість зосереджена в тканинах серця, нирок, печінки та деяких м’язових.
Лікарі призначають вимірювання показників АСТ у разі хвороб підшлункової залози. Високий рівень активності ферменту може вказувати на інфаркт міокарда, значне порушення функціонування печінки через ураження гепатитом, аутоімунні захворювання. Також високий показник АСТ сигналізує про прийом небезпечних гепатотоксичних препаратів.
Цей аналіз є елементом печінкових проб — досліджень клітинного функціонування, що інформують про суттєві порушення роботи печінки й жовчного міхура. Відхилення рівня ферменту від показників норми вказують на порушення під час переробки поживних речовин, продукування жовчі та синтезу білкової маси.
Спостерігаються такі відхилення в процесі розщеплення токсичних сполук до безпечного рівня. Аналіз буде доречним на початковій стадії цирозу печінки.
Своєчасне обстеження допомагає виявити ушкодження серця й печінки на клітинному рівні. Найчастіше аналіз АСТ призначає кардіолог або гастроентеролог. Іноді рівень ферменту може бути потрібним для аналізів у ендокринолога, терапевта, онколога, невролога або хірурга.
Медична лабораторія «Ескулаб» робить аналізи для своєчасного виявлення відхилень від норми ферменту аспартатамінотрансферази. Більше — за посиланням https://esculab.com/aspartataminotransferaza-ast-ast. Після проведення аналізу на АСТ сироватка крові пацієнта зберігається в лабораторії протягом трьох днів для можливих додаткових досліджень чи повторного аналізу за потреби. Сервіс пропонує функцію дозамовлення без повторного забору біоматеріалу.
Показання до призначення аналізу кардіологом такі:
Показання до призначення вимірювання рівня АСТ гастроентерологом і хірургом:
Для отримання точного результату рівня АСТ в організмі потрібно дотримуватися правил підготовки до здачі аналізу:
Для аналізів використовують сироватку венозної крові. Результат відомий упродовж дня забору зразків. Під час вивчення крові застосовують кінетичний метод, що дає змогу побачити точний показник ферменту.