Президенти України й Угорщини одночасно відкриють на Верецькому перевалі два пам’ятники

На Верецькому перевалі між Львівською та Закарпатською областями тривають інтенсивні роботи із спорудження обеліску на братській могилі карпатських січовиків, що полягли за волю України 15 березня 1939 року. Роботи планують завершити до Дня незалежності, повідомив голова Воловецької районної ради Олександр Биркович.

Гарна погода, яка встановилася на тривалий час, дала можливість чимало зробити поблизу місця поховання карпатських січовиків, де рішенням сесії Закарпатської обласної ради має постати меморіал захисникам Вітчизни. Попередньо управління культури Закарпатської облдержадміністрації влаштувало конкурс на кращий проект пам’ятного знаку, переможцями конкурсу стали заслужені художники України І.Бровді та С.Шолтес.
15 березня 1939 року на цьому місці розігралася кривава трагедія: угорські війська видавали захисників карпатської України польським жовнірам , але польська сторона відмовилася брати полонених, січовики побігли вздовж кордону і потрапили під вогонь з обох боків. Очевидці розповідають, що розстріляли близько 600 воїнів. Згідно із законами полонений має право на життя. Але цієї засади не дотрималися ані польські війська, ані угорські, яких свідки тих подій оцінюють гірше за німецьких загарбників. Тіла загиблих пролежали на перевалі, доки там не зійшов сніг, їх розтягували дикі звірі. Місцеві жителі із священиком піднялися вгору й спорудили братську могилу, встановивши на ній хрест. Могила карпатських січовиків розташована на Верецькому перевалі на віддалі півтора кілометра від центральної дороги.
З ініціативи місцевих громадських діячів рішенням сесії обласної ради постановили дослідити могилу, навести лад: прах усіх загиблих було перепоховано, досліджено в який спосіб хто загинув, і хто розстрілював. Для цього залучають археологів та істориків. Фінансує це обласне керівництво з програм розвитку культури.
Попередньо до цього не доходили руки, але відтоді, коли угорці на Верецькому перевалі, незважаючи на зимові морози, дуже швидкими темпами спорудили у лютому-березня 2008 пам’ятник, який символізує перехід угорців на Дунайську низовину 1100років тому, - ситуація змінилася. Угорщина профінансувала встановлення пам’ятника, але не наважилася офіційно його відкривати, бо це викликало б небажаний резонанс 15 березня 2008 року, коли святкували річницю Карпатської України «Тоді на перевалі був сніг, Але ми заклали камінь, на знак побудови 11-метрового обеліску карпатським січовикам. Зараз керівництво області потужно включилося до роботи. Це має бути цілий комплекс, не вершині якого – 3-метровий хрест, який символізуватиме пам’ять про карпатських січовиків. Думаю, що президенти України й Угорщини офіційно відкриють два пам’ятники одразу», - спрогнозував голова Воловецької районної ради Олександр Биркович.

ЗІК
07 червня 2008р.

Теги:

Коментарі

Patriot 08.06.2008 / 22:47:00
Давно пора вiддати пошану захисникам Пiдкарпатської Русi.

НОВИНИ: Соціо

12:17
Через байдужість матері на Закарпатті померла дитина
10:24
У Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Максимом-Олегом Порохнавцем Фото новина
09:01
Патрульні Мукачевого викрили водія під наркотиками та без прав Фото новина
18:15
/ 1
Прикордонники врятували від переохолодження ухилянта, який тікав до Румунії Фото новина
17:19
/ 3
На Закарпатті офіцер вимагав $10 тис. за переведення солдата в тил Фото новина
15:50
На Берегівщині рятувальники ліквідували пожежу в житловому будинку Фото новина
14:39
Ветерани Закарпаття відвідали історичні пам’ятки в межах реабілітаційної програми Фото новина
13:18
Американський турист і мешканка Кременчука заблукали під час спуску з Говерли Фото новина
12:33
На Закарпатті засудили диверсанта, який підпалював об’єкти інфраструктури Фото новина
11:31
В Ужгороді патрульні оперативно супроводили автомобіль із вагітною жінкою до лікарні Фото новина
09:49
У Королеві на Берегівщині попрощаються із полеглим на війні з рф воїном Ярославом Гелетеєм Фото новина
08:52
У Мукачеві стартує Відкритий чемпіонат міста з шахів
18:07
На Свалявщині судитимуть дніпрянина, який збував метамфетамін Фото новина
16:48
У Мукачеві попрощалися з полеглим воїном Олегом Полешкіним Фото новина
15:51
На Мукачівщині стався вибух газу — постраждав літній чоловік
14:22
У Виноградові попрощалися з полеглим на війні з рф Героєм — Миколою Гусаром Фото новина
13:30
/ 1
На Хустщині батько смертельно поранив сина під час конфлікту Фото новина
12:23
У Мукачеві згоріла двокімнатна квартира Фото новина
09:56
У Мукачеві триває мистецький пленер за участі 10 закарпатських художників Фото новина
09:04
Будівельники в Ужгороді натрапили на снаряд Другої світової війни Фото новина
22:07
/ 7
Верховна Рада планує розглянути скандальну правку щодо вітряків у горах
18:49
Мандрівка до Скакала: ще один день відкриттів серед лісів і водоспадів Карпат Фото новина
18:06
У Мукачеві судитимуть двох юнаків, які відібрали у переселенки всі її заощадження Фото новина
16:53
У Мукачеві попрощаються з Героєм Олегом Полешкіним Фото новина
15:58
Закарпатські прикордонники затримали «рибалку», який намагався незаконно перейти кордон Фото новина
» Всі новини