Нову школу за майже 20 млн.грн. відкриють на Мукачівщині до 1 вересня

Якби не довелося на власні очі побачити, як у селі Верхня Визниця Мукачівського району Закарпатської області в приміщенні старого шкільного гуртожитку, не пристосованого до навчального процесу, вчаться майже 400 дітей із 6 сіл — ніколи б не повірив, що таке можливо. А якщо б іще й сказали, що Верхньовизницька школа при цьому вважається одною з найсильніших серед сільських шкіл Мукачівщини, — повважав би все це невдалим жартом. Однак факт залишається фактом — так воно насправді і є. Точніше, було впродовж останніх десятиліть.

Нині на місці старої школи на¬решті зводять нову. її намагали¬ся збудувати раніше, ще за Со¬юзу. Але в 90-ті вона перетвори¬лася спочатку на довгобуд, а відтак — на руїну, яку згодом розібрали. Тепер у селі впевнені, що нова школа таки буде. Бо вже майже вдалося довести її до ладу.
— Будівництво почалося ми¬нулого року, — розповідає Верхньовизницький сільський голова Михайло Сарканич. — Воно ведеться на державні кошти. За проектно-кошторисною документацією школа мала обійтися у 18 мільйонів гривень, але зараз інфляція, ціни ростуть, тому, можливо, вийде і дорожче. Вирішити давню проблему нам допоміг перший заступник губернатора краю Іван Балога, який сам приїжджав, щоб оглянути об'єкт, а також керівники району Ілля Токар та Іван Михайло.
Школа будується більше року, головний корпус уже, можна сказати, зведений. Але ще одна частина залишилася — актовий і спортивний зали. Зараз у навчальному корпусі вже ведуться монтажні роботи, у будівлі провели електромонтажні роботи, поставили потужний трансформатор. Керівник села і директор школи ще вирішують, як обігріватимуть будівлю — газом чи електроенергією.
— Після здачі школи газифікація — наше наступне завдання, — каже Михайло Сарканич. — За державні кошти уже зроб¬лено 11 кілометрів підвідного газопроводу, треба ще мінімум і 10 кілометрів розвести по селу. Збиратимемо громаду і будемо вирішувати, як будувати розвідну мережу.
Та повернуся до проблеми школи. Навчальний заклад був і украй необхідним не тільки Вер¬хній Визниці, Клочкам і Лісарні (вони всі належать до однієї сільської ради). До школи ходять також діти з інших сусідніх сіл — Герцівців, Жборівців, Кленовця і Нижньої Визниці. Всього понад 350 дітей вчилися в тісних мале¬ньких класах гуртожитку старої школи, збудованому ще бозна-коли і переобладнаному в гурто¬житок у 1975 році.       
При цьому дивують успіхи, яких досягають її учні. Торік у рейтингу сільських шкіл Мукачівського району верхньовизницька стала третьою, а сім її випускників закінчили навчання з золотою медаллю. Цього року кандидатів на медалі п'ятеро. Ще — дівочий ансамбль учнів стар¬ших класів «Білоцвіт» має звання взірцевого колективу. Або тільки уявіть: без власного спортзалу тут виховали призер¬ку всеукраїнських змагань із легкої атлетики.
Дуже показово, як будівництво однієї школи може вплинути на розвиток соціальної інфраструктури села. З її зведенням почав поволі розмотуватися цілий клубок проблем. Наприклад, місцевий садочок, в якому тільки одна група на 25 дітей, дотепер знаходиться в одному з сільською радою приміщенні. Однак, оскільки на наступний рік від батьків надійшло ще 25 заявок, його треба розширювати. Звісно, що село, річний бюджет якого, за словами Михайла Сарканича, становить 300 тисяч гривень, коштів на добудову дитсадка не має. Тому проблему хочуть вирішити так: коли школа перебазується в нову будівлю, залишаться вільні приміщення, в яких можна буде розмістити садочок. Натомість у приміщенні, яке звільнить дитячий дошкільний заклад, сільський /олова планує зробити амбула¬торію, бо наразі в кожному з сіл, що входять до Верхньовизницької сільради, є тільки фельдшерсько-акушерські пункти.
Загалом склалося враження, що селяни не мають причин на¬рікати на владу. Торік за 30 тисяч гривень, які виділили з районного бюджету, провели реконструкцію клубу в Лісарні. З допомогою місцевих бізнесменів зробили ямковий ремонт головної вулиці — Миру. Облагородили центр села, відремонтували сільраду. На часі вже згадуване завершення газифікації і повний ремонт ліній електропередач.
І все ж найголовніший і найважливіший об'єкт — школа. «Якщо буде фінансування, то новий навчальний рік мав би початися вже в новому приміщенні, — підсумовує сільський голова. — У нас хороший педагогічний колектив, добрі традиції, до нас тягнуться діти з інших сіл. Значить, майбутнє наше буде. Аби йому лиш було де вчитися».

Ярослав Світлик, "НЗ"
03 червня 2008р.

Теги:

Коментарі

Таня 2008-06-03 / 09:50:00
Аж не віриться,що школу накінець збудують.Мені 48 років.Коли я йшла в 1 клас обіцяли, що я буду вчитися в новій школі.Пройшло 40 років...

НОВИНИ: Соціо

15:33
/ 1
У Мукачеві в середу попрощаються з полеглим Героєм Валерієм Сідором
14:27
/ 1
На війні з росією поліг Мека Яшкович з Ужгорода
14:13
Пошуки 74-річного ужгородця, що тривали з кінця грудня, завершилися констатацією непоправного
20:01
/ 4
Петиція про запровадження мораторію на будівництво вітряків на гірських територіях Карпат, попри технічні збої, достроково зібрала необхідну кількість голосів
01:29
/ 1
Надходження загального фонду місцевих бюджетів Закарпатської області за 2024 рік зменшилися відносно 2023 року на 4,1%
17:31
/ 1
На війні з росією поліг Юрій Голінка з Ужгородщини
15:05
У Мукачеві в п'ятницю прощатимуться з померлим захисником Русланом Цибарем
14:32
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Русланом Капальчиком
20:39
/ 4
У День Соборності України два береги Ужа з'єднав "Живий ланцюг"
20:07
/ 2
Міндовкілля зупинило розгляд документів з ОВД щодо забудови полонини Руна вітряками (ДОКУМЕНТ)
18:51
"Укрзалізниця" в лютому запускає нові нічні сполучення Закарпаття зі Львовом та Києвом
11:46
/ 1
На війні з росією поліг Роман Козар з Рокосова Хустської громади
21:48
/ 1
Мукачівські пластуни запрошують доєднатися до ланцюга єдності на честь Дня Соборності
18:16
В Ужгороді сьогодні підписали контракт на постачання місту 9 нових низькопідлогових електробусів
15:15
/ 1
На війні з росією поліг прикордонник Сергій Фомін із Верхнього Коропця на Мукачівщині
20:53
У грудні 2024-го ціни на Закарпатті зросли на 1,2%
20:25
/ 1
За минулий рік на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 14,1%
17:29
У День Соборності України в Ужгороді організують "Живий ланцюг"
16:46
/ 1
У середу в Мукачеві попрощаються з полеглим на війні з росією Олександром Поповичем
15:20
/ 3
ВІДЕОФАКТ. Ужгородець за допомогою ШІ оживив мініскульптурки, Бокшая і Ерделі та минуле Ужгорода
14:34
/ 6
На війні з росією поліг вчитель з Ужгорода Василь Габрусь
13:57
/ 3
На війні загинув рок-музикант з Ужгорода Андрій Матейко
13:40
/ 2
Замість ліквідованих МСЕК на Закарпатті працюють понад 60 експертних команд
00:44
/ 6
У Великому Бичкові депутати віддали береги річки Шопурка під МГЕС компанії "зашквареного" нардепа Владіслава Поляка
20:49
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Урста з Виноградова
» Всі новини