В Ужанському нацпарку фотопастка зафіксувала рись (ФОТО)

Дорослу особину рисі євразійської на переходах зафіксувала фотопастка в одному з ПНДВ.

В Ужанському нацпарку фотопастка зафіксувала рись (ФОТО)

Рись має репутацію надзвичайно обережної і кмітливої тварини, а щасливчиків побачити цю кішку в природі - ой як небагато. Манера поведінки сидіти непорушно годинами десь високо на дереві або скелі та “камуфляжне” забарвлення хутра  приховує її присутність.  І пересувається вона по території  часто поверхнею, а перескакує по каменях і стовбурах дерев. Тому вислідити цю тварину практично дуже важко. Також, природна чистоплотність загрібати екскременти, як  всіх котячих, теж додає їй прихованості.

Переважно рись харчується різними гризунами, птахами, не відмовиться і від зайця. Відома неприязнь рисі до лисиць, яких вона люто винищує. Такі трофічні пріоритети посилюють її санітарну роль в природі, адже гризуни і лисиці найчастіше бувають носіями різних паразитів. Правда, в зимовий період здобиччю хижачки стають більше козулі, молоді свині, навіть бувають випадки, що й оленя загризе. Протистояти в силі і спритності рисі може тільки вовк.

З лютого у цих великих кішок – шлюбний період, тому вони стають менш обережні і долають значні віддалі не тільки в пошуках поживи, а й пари. Ось і наша фотопастка вполювала рись на переходах в цей період.  Такі дані дуже цінні: за допомогою знімків фотопастки можна ідентифікувати особину рисі, адже колір і розміщення плям на хутрі є характерною індивідуальною ознакою кожної тварини. Тому метод встановлення фотопасток став одним з основних для моніторингу даного виду.

Рись євразійська  Lynx lynx (Linnaeus, 1758) в минулому довгий час несправедливо перебувала у статусі шкідника і безжалісно знищувалась, цінили тільки її хутро, а за вбивство цієї благородної тварини Радянська  держава платила якісь нещасні 50 (!!!) карбованців. Вид зникає майже по всій території України, збереглись тільки окремі популяції в Карпатах і на Поліссі, офіційно вважається біля півсотні особин (дані WWF). До Червоної книги України рись євразійську занесли ще в 1994 році під статусом  “Рідкісний”, у  Червоному списку МСОП вид із найменшим ризиком (LC), занесена до  Додатку  II CITES, Додатку ІІІ Бернської конвенції, Додатків ІІ та IV Оселищної Директиви ЄС, а  більшість західноєвропейських популяцій МСОП класифікує як  “у критичній небезпеці” (CR) і “зникаючий” (EN). 

На території парку рись тримається в глибоких лісах, з виходами скель, на яких любить погріти спинку. А численні заростаючі лісові луки і галявини використовує для полювання на гризунів і дрібних пташок. 

У стосунках з людиною завжди обережна, але не агресивна. Не відомі випадки, щоб рись напала на людину. Можливо поранена, щоб захистити себе, або самка, щоб захистити потомство, гіпотетично може проявляти якусь агресію. У відомих випадках зустрічей з цією кішкою вона зникає чим хутчіш з поля зору.

Неля Коваль, провідний науковий співробітник Ужанського НПП

30 березня 2023р.

Теги: рись, нацпарк, фотопастка

Коментарі

Не треба 30.03.2023 / 15:14:26
Таке писати, березнянщина край браконьеров!

ІЯНЕДОВІРА 30.03.2023 / 10:34:48
ХА-ХА !

НОВИНИ: Соціо

13:53
На Тячівщині сьогодні зустрічали полеглого Героя Юрія Бороді Фото новина
20:45
Учасники екоклубу в Ясінях мандрували Стежкою Довбуша у Карпатському національному парку Фото новина
14:06
/ 3
У Великих Лучках на Мукачівщині провели в останню дорогу захисника Андрія Закладного, що помер під час лікування Фото новина
13:48
/ 4
Учителька математики з Іршави розв'язала одну з найдавніших "нерозв'язних" математичних задач — трисекцію кута
13:18
Відкрито реєстрацію на липневі зміни дитячого екоосвітнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
22:35
/ 7
Подружжя волонтерки та військового зупиняють рух на транспортному мосту в Ужгороді на хвилину мовчання Відео новина
21:46
/ 8
Виноградівський фейкомет Староста придумав фейк про позов "краматорців" до "Закарпаття онлайн"
12:12
В Ужгороді завершилася перша зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" Фото новина
16:45
/ 1
"Щасливі діти" оголосили на Закарпатті конкурс "Карпатський сторітелінг"
16:42
/ 1
З російського полону повернули ще двох закарпатців
12:36
Четвертий день екотабору «Зелені скарби Карпат»: мандрівки, квести та екотворчість
21:23
/ 1
Внаслідок важких поранень у лікарні помер захисник Андрій Раняк з Хуста Фото новина
21:10
/ 1
Берегівська міськрада повідомила про смерть захисника Йожефа Паски Фото новина
16:23
19-25 червня на словацько-українському автомобільному прикордонному переході "Убля – Малий Березний" буде тимчасово обмежено рух
13:55
"Зелені скарби Карпат": третій день екотабору — пригоди, знання і натхнення
13:55
/ 2
У Іршаві попрощаються з Сергієм Копинцем, що рік вважався зниклим безвісти
21:29
На Закарпатті запрацює програма стентування для пільгових категорій з хронічними ураженнями серця Фото новина
21:11
Другий день екотабору "Зелені скарби Карпат: поїздка на озеро Синевир і до бурих ведмедів Фото новина
11:33
/ 2
Підтверджено загибель у серпні 2024-го Василя Тарканія з Мукачева Фото новина
23:16
На Закарпатті стартував дитячий екотабір у межах проєкту "Зелені скарби Карпат" Фото новина
19:30
/ 4
Зелений водень для Європи ціною унікального високогір’я Українських Карпат?
17:41
В Ужгороді з'явилася можливість безконтактної оплати на усіх міських автобусах Відео новина
03:15
/ 4
На унікальному Свидовецькому хребті без дозволів розпочали попередні роботи для будівництва ВЕС – ЗМІ Фото новинаВідео новина
20:58
/ 6
ВІДЕОФАКТ. Держекоінспекція Закарпаття мовчки спостерігає, допоки полонину Руну нищать?
16:32
/ 2
На Закарпатті функціонують 585 закладів дошкільної освіти на 32,5 тис. місць
» Всі новини