Природоохоронна група: Ясінянський лісгосп "стаханівськими" темпами знищуватиме Карпати?

Наразі Ясінянський лісгосп на Закарпатті розробляє менеджмент-план, який визначатиме, що відбуватиметься в лісгоспі наступні 10 років.

Природоохоронна група: Ясінянський лісгосп "стаханівськими" темпами знищуватиме Карпати?

Біологи Української природоохоронної групи проаналізували проект нового менеджмент-плану. Запланований лісгоспом щорічний обсяг рубок – 108 тисяч кубометрів. І це на 55% більше, ніж у старому менеджмент-плані.

За законом, Ясінянський лісгосп мав обговорити менеджмент-план з громадськістю і опублікувати його проект у мережі. Але ці документи з’явилися у вільному доступі буквально в останній момент, ще й не повністю. За цими документами, у найближчі 10 років Ясінянський лісгосп планує щорічно рубати 108 тисяч кубометрів. Для порівняння, це десь 3600 фур з деревиною. 108 тисяч кубометрів – це в півтора рази більше, ніж було передбачено менеджмент-планом за минуле десятиріччя! Тобто Ясінянський лісгосп свідомо нарощує обсяги рубок.

Які плануються рубки? З одного боку, рубки головного користування. Порівняно з минулим десятиріччям, їх буде на 45% більше. І більшість з них (80%) – це суцільні рубки. Зокрема в мішаних ялинових лісах, де їх проведення заборонили в грудні 2020 року. Саме ті суцільні рубки, відмову від яких так багато разів декларувало керівництво лісової галузі та навіть Міндовкілля.

З іншого боку, Ясінянський лісгосп планує купу санітарних рубок: начебто багато лісів сохне та потребує втручання. Але в переліку запланованих рубок – десятки ділянок старезних природних лісів, де ні про яке всихання чи захаращення не може бути й мови.

Для прикладу, санітарні рубки заплановані в природних високогірних лісах віком 132-172 років. У Карпатах таких залишилося вкрай мало, це природоохоронна цінність європейського масштабу.

Частина старих лісів, де плануються санітарні рубки, – це взагалі праліси. У 2019 році лісгосп відмовився визнавати пралісами понад 660 гектарів лісів, а потім ще й заблокував міністерську комісію, яка мала вирішити питання. З того часу ці ділянки перебувають у статусі “спірних”, будь-які рубки на них заборонені. Але Ясінянському лісгоспу все одно.

У 2022 році Ясінянський лісгосп проходив процедуру оцінки впливу на довкілля (ОВД). Міністерство дало добро, але поставило низку умов. Серед яких – не проводити рубки в лісах, які охороняються Бернською конвенцією. Це зокрема високогірні ялинові, а також букові ліси. Сам лісгосп під час ОВД повідомляв, що таких лісів – 5500 га. Звісно, в останній версії менеджмент-плану лісгосп планує рубки й у таких лісах.

Крім того, у новому менеджмент-плані частина раніше протиерозійних лісів дивним чином перетворилася на експлуатаційні ліси. Тобто під час лісовпорядкування Ясінянський лісгосп вирішив, що частину лісів, які раніше мали запобігати селям, паводкам та лавинам, можна перекваліфікувати в ліси практично без обмежень на рубки.

“Новий менеджмент-план лісгоспу поки що лише проект. Його ще має погодити Міністерство захисту довкілля. Тому є невеликий шанс, що такий менеджмент-план не пройде. Ми з колегами вже звернулися до Міндовкілля з цього приводу”, − говорить біолог Української природоохоронної групи Єгор Гриник.

Ясінянський лісгосп – лише один з багатьох в Українських Карпатах. Зараз лісовпорядкування проходять інші закарпатські лісгоспи. Публічного доступу до проектів їхніх менеджмент-планів немає, але найвірогідніше, що там історія там така ж сама.

Українська природоохоронна група створена як команда фахівців, що працюють над питаннями практичної охорони природи. За останні 6 років щонайменше половина всіх новостворених заповідних площ в Україні мали серед авторів наукових обґрунтувань експертів Групи або були активно підтримані її членами. За участю експертів Української природоохоронної групи було врятовано 19 500 га лісів, 33 380 га степів та 98 550 га водно-болотних угідь.

15 березня 2023р.

Теги: лісгосп, Карпати, рубки

НОВИНИ: Соціо

14:38
На Закарпатті викрили групу залізничників, які крали дизпаливо з локомотивів Фото новина
13:24
У Бедевлі 35-річна водійка збила підлітка й врізалася в дерево Фото новина
12:40
Сусіди врятували будинок у Загатті від масштабної пожежі Фото новина
11:59
В Ужгороді чоловік напав на сусідку й пограбував її Фото новина
10:55
В Ужгороді попрощаються із захисником Олександром Поповичем Фото новина
10:12
На Закарпатті 14 листопада очікується хмарна погода та туман
09:01
Ветеран встановив рекорд України, підкоривши Говерлу з трьома ампутаціями Фото новина
18:41
На Закарпатті відкрили першу бочку вина врожаю 2025 року Фото новина
17:32
/ 2
На Закарпатті прикордонник переправляв ухилянта до Румунії за криптовалюту Фото новина
16:54
/ 1
На Берегівщині попрощаються із захисником Іваном Серебряковим Фото новина
16:05
На Тячівщині вогнеборці врятували будинок багатодітної родини Фото новина
14:59
Підтверджено загибель Героя із села Лоза на Іршавщині - Василя Химича Фото новина
14:12
Закарпатець планував переправити харківʼянина за кордон за 20 тисяч євро Фото новина
12:56
/ 5
Поліція оприлюднила подробиці нічної смертельної ДТП в Ужгороді Фото новина
12:13
/ 2
На Закарпатті викрили багатомільйонні махінації під час будівництва спорткомплексу Фото новина
10:44
На війні з рф поліг захисник із села Тарнівці, на Ужгородщині - Володимир Пазяк Фото новина
09:37
В Ужгороді в ДТП загинула 20-річна дівчина Фото новина
09:07
У Мукачеві всиновили немовля, від якого відмовилася мати у пологовому
18:00
/ 1
На Закарпатті прихистили родину з п’ятьма дітьми, евакуйовану з Дніпропетровщини Фото новина
17:21
На Виноградівщині у ДТП постраждали четверо людей Фото новина
16:20
/ 2
Безпілотник допоміг прикордонникам виявити трьох порушників на Ужгородщині Фото новинаВідео новина
15:57
/ 3
Забудова полонини Руна: у Львові заслухали докази екологів, які подали апеляцію на рішення Закарпатського суду
15:09
Мукачівські прикордонники вибороли призові місця на Всеукраїнському турнірі Фото новина
14:03
На Мукачівщині рятувальники загасили пожежу в гаражі Фото новина
12:54
В Ужгородському ліцеї створять простір для емоційного відновлення дітей Фото новина
» Всі новини