Орнітологи зафіксували на Закарпатті рідкісного птаха – сипуху білу (ФОТО)

Сова була відмічена у гніздовій скриньці, яка розміщена в Берегівському районі.

Орнітологи зафіксували на Закарпатті рідкісного птаха – сипуху білу (ФОТО)

На території області, де зосереджено дві третини гніздової популяції червонокнижної сови, сипуха біла зустрічається вкрай рідко та серед науковців вважається, що цей підвид не живе в Україні. Для наших територій характерний вид сипухи звичайної, яка гніздиться лише на Закарпатті та півдні країни. Вона має світло-вохристий колір з рудими, попелястими крилами. Підвид сипухи білої не притаманний нашій території. Такі сови мешкають в Британії та Ірландії.

Леонід Покритюк, орнітолог, експерт Українського товариства охорони птахів розповідає: "Це рідкісна зустріч й цікаво, що сипухи білі саме являються підвидом сови, а не альбіносом з відсутністю відповідного пігменту. Завдяки попереднім заходам по встановленню штучних гніздівель нашого природоохоронного проєкту, ми змогли отримати такі унікальні наукові дані. Попередня зустріч з білосніжною красунею відбулася 25 травня 2021 року під час першого моніторингу. Загалом за 20 років досліджень, сипух білих мені  доводилось бачити всього 4 рази". 

За його словами, зараз важливо, щоб якомога більше місцевих громад дізналось про рідкісну сову, її користь для людини і важливість для природи, та долучилось до збереження виду на Закарпатті. Адже так буде змога посприяти збільшенню популяції птаха.

З 2021 року на території Закарпатської області впроваджується природоохоронний проєкт зі сприяння збереженню сипухи. Проєкт реалізує ГО «Українське товариство охорони птахів» за сприяння Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU). Його мета покращення умов гніздування сипухи  шляхом створення для неї штучної гніздової бази за зразком європейських країн (Угорщини, Словаччини, Польщі, Румунії), в яких такими заходами досягнуто зростання чисельності цієї сови на гніздуванні від 400 до 2000 особин (для вказаних країн).

На першому етапі проєкту в Українському Закарпатті було розміщено 50 штучних гніздівель, які встановили у відібраних та погоджених з господарями будівлях  (на горищах, під дахами) Берегівського і Мукачівського районів.

 

За результатами виконаної роботи було досягнуто зростання кількості гніздових пар сипух, які поселились та успішно вивели потомство в розміщених штучних гніздівлях. Це хороша тенденція, зважаючи на ті обставини, що 2022 рік виявився для сипухи (не лише в Україні, а загалом в Європі) неуспішним. Несприятливі природні умови - пізня весна і спекотне літо лімітували чисельність гризунів. Багато сов через брак харчової бази не приступили до розмноження. Сипухи, які загніздилися (згідно даних спостережень веб-камери в селі Оросієво, Закарпаття)  втратили частину пташенят, повідомляють в Українському товаристві охорони птахів.

10 січня 2023р.

Теги: птаха, сова, сипуха

Коментарі

ОВД 11.01.2023 / 01:46:07
Дуже просто - напишить, будь ласка, до Українського товариства охорони птахів (BirdLife Ukraine) www.birdlife.org.ua. Наші експерти нададуть Вам відповідь.

людмила 10.01.2023 / 15:54:32
як вас біологів повідомляти якщо бачиш щось цікаве? влітку бачили в лісі величезну гусінь Діти сфотографували її В інтернеті не знайшли таку Це на Виноградівщині А ще дуже великого метелика його знайшли в інтернеті

НОВИНИ: Соціо

18:31
У Мукачеві зупинили водійку з перевищенням алкоголю у 7 разів Фото новина
17:17
У Мукачеві попрощалися із полеглим на війні з рф захисником Василем Ляхом Фото новина
11:25
У Нижній Воротах на Мукачівщині попрощалися з Героєм Олександром Власовим Фото новина
10:33
У Мукачеві пройде щорічний племінний огляд собак Фото новина
10:02
/ 1
На Тячівщині рятувальники спіймали порушницю, яка палила сухостій біля будинків Фото новина
08:59
/ 1
В Ужгороді неповнолітній катався містом із арсеналом зброї в авто Фото новина
17:08
/ 6
В Ужгороді патрульні допомогли літньому чоловікові, який загубився в місті Фото новина
16:16
У Мукачеві розквітла знаменита «шалена» сакура Фото новина
14:51
/ 1
На Закарпатті від початку року «швидка» 500 разів виїжджала до пацієнтів із проблемами нирок Фото новина
13:16
У Мукачеві 14 березня проведуть еко-пікнік на набережній
12:26
У селі Олешник на Берегівщині попрощаються із військовим Володимиром Мащенком Фото новина
10:05
У Довгому на Хустщині попрощалися з 25-річним захисником Василем Бабинцем Фото новина
17:49
В Ужгороді попрощалися із 56-річним офіцером Олександром Сахнюком Фото новина
17:12
Підтвердили загибель на війні захисника із Біласовиці на Мукачівщині Олександра Власова Фото новина
12:42
/ 1
У поїзді з Будапешта до Чопа виявили психотропні препарати Фото новина
09:12
В Ужгороді попрощалися з полеглим солдатом Михайлом Швандою Фото новина
20:49
В обласній бібліотеці імені Федора Потушняка презентують книжки про Карпатську Україну
17:42
/ 1
У Довгому прощатимуться з 25-річним Героєм Василем Бабинцем, який півтора року був зниклим безвісти Фото новина
15:54
Підтвердили загибель 30-річного захисника із Оленьова на Мукачівщині Едуарда Фейси Фото новина
13:15
У Мукачеві медики пішки через ліс діставалися до травмованого підлітка Фото новина
12:21
/ 10
Уряд погодив створення нового університету на Закарпатті
18:31
/ 1
На кордоні Закарпаття викрили двох чоловіків із підробленими документами
10:59
/ 2
В Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Андрієм Жабським Фото новина
10:13
В Ужгороді нетверезий водій скоїв ДТП з припаркованим авто Фото новина
19:24
/ 9
В Оноківцях, на Ужгородщині, руками "чорної землевпорядниці" віджимають ділянку в родини ветерана ЗСУ – блогер
» Всі новини