В Ужгороді презентували посібник із практичною інформацією для переселенців (ФОТО)

В Ужгороді відбулася презентація посібника від БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез», що містить 12 розділів корисної інформації для переселенців.

В Ужгороді презентували посібник із практичною інформацією для переселенців (ФОТО)

У межах програми «Єднання заради дії» юристи Благодійного фонду «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» проаналізували понад 80 нормативно-правових актів і на їх основі склали методичні рекомендації, що простою мовою трактують складні державні послуги для переселенців і процедури їхнього отримання. Збірка підготовлена у партнерстві з Міністерством реінтеграції України, Міністерством цифрової трансформації України. 

300 тис. переселенців (згідно з даними мобільних операторів) перебуває нині на Закарпатті. З них 156 тис. осіб стали на облік і потребують допомоги, тільки 5 тис. осіб зареєструвалися у пошуку роботи. Інші люди самостійно справляються із своїми проблемами. Такі дані на презентації озвучила Наталія Омелянюк, заступниця директора Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОВА. За її словами, на Закарпатті з початку повномасштабного вторгнення було організовано понад 300 місць компактного проживання переселенців. На сьогодні залишилося трохи більше 100 місць, де проживає 5 тис. ВПО, решта розмістилися у приватному секторі. «Ці місця є комунальними закладами. На сьогодні ВПО живуть у 46 закладах освіти,  у тому числі гуртожитках закладів вищої освіти, – каже Наталія Омелянюк. – Крім того ВПО проживають в амбулаторіях та лікарнях, клубах, позашкільних закладах. Всього з обласного та місцевих бюджетів за цей час виділено понад 56 млн. грн на харчування цих людей і на забезпечення їхніх життєвих потреб. 11 млн. з них - це кошти, які йшли на харчування ВПО  у розмірі 100 грн. на добу згідно з талонами, які видавалися людям, щоб у перші місяці їх підтримати».  

Як наголосила Наталія Омелянюк, всі переселенці, які зареєструвалися, отримують з держбюджету щомісяця по 2тис. грн. на дорослого і по 3 тис. грн. на дитину чи особу з інвалідністю. На ці виплати мають право усі, у тому числі і працевлаштовані. Мінсоцполітики веж виплатило 1млрд 400 млн.грн. на 156 тис. ВПО, зареєстрованих на Закарпатті. «Виплати продовжуються, всі ВПО також мають право на всі види держдопомоги, яких є понад 20, - каже Наталія Омелянюк. – Працюють кілька гарячих ліній. З усіх проблем, які мають переселенці, найбільші дві: забезпечення житлом і видача гумдопомоги». 

За цей час на Закарпатті працевлаштовано менше 1000 осіб, які звернулися у центри зайнятості, хоча в області зареєстровано 70-80 тис. людей працездатного віку. 

З 2016 року в Україні працює БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез», який займається допомогою ВПО. З 24 лютого фонд включився, намагаючись допомогти у всіх областях у тому числі і Закарпатті, були гуманітарні проекти пов’язані з допомогою юридичною, соціальною, - розповіла Анжела Бабкіна, регіональна координаторка БФ «Стабілізейшен суппорт сервісез».-  Ми вирішили що важливо мати один документ, який надав би методичну базу і всі ті документи, які можуть охоплювати всі сфери життя. Тому було проаналізовано понад 80 нормативно- правових актів, це і кодекси, і закони, і накази виконавчої влади. Це те, що регулює і соціальні виплати, і публічні послуги. Обрали 12 ключових тем, уклали все в електронному форматі, а також у паперовому,  який ми поширюємо у найбільших місцях компактного проживання ВПО. Сподіваємося, що збірник буде також у ЦНАПах, де люди зможуть взяти і друкований варіант, і електронний». За словами Анжели Бабкіної, посібник містить матеріали, які можуть використовувати в повсякденному житті як переселенці, так і представники громадських організацій та фахівці органів державної/місцевої влади, що дотичні до надання соціальних, адміністративних, юридичних послуг тим, хто постраждав від військової агресії РФ проти України. Збірник включає розширену інформацію про послуги та механізми надання допомоги в контексті сьогодення, а саме в умовах карантину та воєнного стану. Це і питання призначення соціальних виплат, надання публічних послуг, надання спеціальних статусів, права дітей, виплати пенсіонерам, питання житла тощо.

 Марія Менджул, регіональна юристка БФ «Стабілізейшен суппорт сервісез» коротко пояснила, про які саме теми йдеться у кожному з розділів посібника. Зокрема, перший розділ є ключовим, тут написано про те, хто є переміщеною особою, який механізм призначення допомоги тощо. Другий розділ пояснює про допомогу на проживання, яку в Україні отримає понад 2 млн. людей. Третій розділ стосується механізмів отримання державних допомог та пільг, четвертий -  можливостей паспортизації неповнолітніх. Наступні розділи висвітлюють питання освіти, виїзду молоді закордон, отримання публічних послуг не за місцем задекларованого місця проживання, забезпечення житлом, виплату пенсіонерам та оформлення пенсій, а також питання реєстрації актів цивільного стану. 

Юрій Щербей, представник Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги нагадав, що ВПО можуть отримати безкоштовні юридичні консультації у центрах БВПД: «Ми здійснюємо надання правових консультацій з усіх галузей права і складення процесуальних документів та представництво у суді. Якщо у 2021 кількість звернень від ВПО складала 10%, то у 2022 ця цифра склала 70%. Найбільш актуальні питання стосуються встановлення юридичних фактів смерті, розірвання шлюбу, стягнення аліментів. 100 осіб, які мають довідку ВПО отримали адвоката за рахунок держави». 

09 грудня 2022р.

Теги: посібник, переселенці

Коментарі

Ужгород 10.12.2022 / 07:24:35
Молодці! В цей час це дуже актуальне видання!!!

НОВИНИ: Соціо

11:25
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Василем Чурговичем Фото новина
13:37
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Віктором Мургою Фото новина
15:39
/ 1
У Мукачеві в неділю стартують заходи до Днів міста (ПРОГРАМА)
18:43
Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
11:17
/ 1
Головою Закарпатського окружного адміністративного суду переобрали Ярославу Калинич Фото новина
00:05
/ 1
У Великому Березному проведуть в останню дорогу нацгвардійця Олега Соценка Фото новина
22:59
/ 2
"Вужі на сковороді" пралісів "Шипота"
14:15
/ 1
Підтверджено загибель Артура Ковача з Калин на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти понад півтора року Фото новина
13:33
/ 1
У Рахові поховають сироту-переселенця з Запоріжжя Дмитра Баришполя, який загинув пів року тому на Донеччині Фото новина
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
11:15
/ 1
У Мукачеві в п'ятницю попрощаються з Богданом Магійовичем, який загинув ще 2 роки тому Фото новина
13:18
/ 3
Зупиняючи московську орду на Харківщині, поліг Андрій Алексик з Онока Виноградівської громади Фото новина
11:14
/ 1
У лікарні в Сумах від отриманих на російській Бєлгородщині ран помер Юрій Порошенко з Осою Іршавської громади
14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
16:15
/ 3
Ужгородцеві Анатолію Тегзі "Варвару" посмертно присвоєно звання Героя України
10:57
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Зацариніним Фото новина
21:30
У четвер у Росішці на Рахівщині попрощаються з Героєм, політв'язнем Іваном Мироном, що помер на 97 році життя Фото новина
» Всі новини