В Ужгороді обговорювали проблемні питання регіональної політики у сфері управління відходами в області (ФОТО)

Минулого тижня в Ужгороді обговорили регіональну політику у сфері управління відходами на круглому столі «Проблемні питання регіональної політики у сфері управління відходами у Закарпатській області: причини, прогнози та рекомендації».

В Ужгороді обговорювали проблемні питання регіональної політики у сфері управління відходами в області (ФОТО)

Участь у заході взялт представники департаменту екології та природних ресурсів, державної екоінспекції у Закарпатській області, Закарпатського відділення АМУ, РАОМС «Закарпаття – за чисте довкілля», ГО «Yadro lab» та ГО «Chysto.de». Організатором круглого столу виступила ГО «Екосфера».

Учасники заходу обговорювали ситуацію з управлінням відходами в області, зокрема говорили про Регіональний план управління відходами у Закарпатській області до 2030 року, який сьогодні проходить процедуру перегляду у зв’язку зі збільшенням мешканців області за рахунок ВПО. З моменту його затвердження головою Закарпатської ОВА цей документ визначатиме алгоритми дій з відходами, починаючи зі збору сміття від населення та бізнесу, і закінчуючи його переробкою, утилізацією чи захороненням. 

Акцент обговорення регіональної політики у сфері управління з відходами фокусувався на відповідності пріоритетів і заходів ієрархії поводження з відходами, зафіксованій Національною стратегією управління відходами до 2030 року, новим Законом України «Про управління відходами» та Європейським Зеленим Курсом, який базується на циркулярній економіці.

Ієрархія  операцій поводження  з  відходами  є  спрощеною  концепцією, яка  за пріоритетністю показує варіанти управління відходами від найбільш ефективних до найменш бажаних. Основа концепції – пріоритетність варіантів поводження з відходами з метою максимізації їх сталості таким чином:

Запобігання утворенню відходів. Деяких відходів можна повністю уникнути, а інші – мінімізувати в кількості. Особливий пріоритет має бути наданий мінімізації небезпечних компонентів відходів, а деякі небезпечні матеріали, можливо, слід взагалі усунути з потоку відходів.

Повторне використання. Полягає у поверненні об’єктів до використання з тим, щоб вони не входили до потоку відходів. Приклади включають повторне відновлення протектору шини або повторне наповнення пляшок.

Вторинна переробка. Полягає у виокремленні з відходів матеріалів для їх повторного використання у якості сировини. На цьому принципі базується циркулярна економіка.

Утилізація. Полягає у додаванні вартості шляхом конвертації відходів у щось інше. Два основні приклади – це компостування органічних відходів та вироблення енергії з відходів (біогаз, сміттєспалювання, включаючи піроліз і газифікацію).

Видалення і захоронення. Є найменш прийнятною альтернативою поводження з відходами. Може застосовуватись у перехідному періоді налагодження ефективної системи управління ТПВ.

На жаль, участь у роботі круглого столу, попри запрошення, не взяли представники міжнародного проєкту APENA 3, експерти якого власне й розробляють Регіональний план управління відходами для області. Тому присутні могли говорити лише про два напрацьовані сценарії, про які повідомив заступник голови Закарпатської ОВА Мирослав Білецький 19 вересня.

У проєкті Регіонального плану управління відходами зазначається, що сьогодні в області утворюється не більше 350 тис. тонн відходів у рік. Тож перспективною цифрою є 500 тис. тонн відходів в рік. За першим сценарієм пропонується створення інфраструктури для сортування та переробки відходів, один сміттєспалювальний завод та полігони для захоронення ТПВ. За другим сценарієм – будівництво сміттєсортувальних ліній та сміттєпереробних заводів у кожному районі та 2 сміттєспалювальних заводи на 200 тис. тонн на рік.

«Ми не мали можливості ознайомитись з проєктом Регіонального плану управління відходами для Закарпатської області, який розробляють експерти APENA 3, однак, судячи з цих сценаріїв, бачимо, що основні заходи у рамках стратегії стосуються варіантів 4-ї та 5-ї пріоритетності в ієрархії поводження з відходами, тобто будівництва сміттєспалювальних заводів та полігонів ТПВ», – коментує екологиня ГО «Екосфера» Оксана Станкевич-Волосянчук.

«Особливо бентежить пропозиція будівництва 2-х сміттєспалювальних заводів, потужністю 200 тис. тонн на рік. Тобто спалюватись має близько 50% утвореного сміття. Це свідчить про одне з двох: Регіональний план ігнорує впровадження заходів, спрямованих на запобігання утворенню відходів, повторне їх використання і головне – рециклінг, на який сьогодні орієнтована уся економіка країн ЄС. Якщо ж Регіональна стратегія все-таки передбачає і заходи вищої пріоритетності, які полягають у підвищенні екологічної свідомості мешканців області, відповідального відношення та практики сортування сміття, то досвід тих же країн ЄС свідчить, що сортувальні лінії та сміттєпереробні заводи механіко-біологічної обробки дозволяють відібрати для рециклінгу та виробництва компосту / біогазу до 80% сміття. Щоб сміттєспалювальні заводи на 200 тис. тонн у рік були рентабельними, вони повинні будуть завозити сміття із-за меж області. Чи такою бачать систему управління відходами в області її мешканці? Це питання повинно обов’язково бути винесене на публічне громадське обговорення» – зазначає екологиня.

Тим часом учасники круглого столу погодились, що хотіли б бачити у Регіональному плані управління відходами:

1) рішення про впровадження всеохоплюючого освітньо-виховного та інформаційного компонента через шкільні програми;

2) заходи з впровадження системи роздільного збору біологічної (мокрої) фракції ТПВ – харчових відходів, а також садових відходів та будівництво компостних станцій у містах і територіальних громадах, де проживає більше, ніж 50 тис. населення;

3) підтримку створення рециклінгових підприємств, орієнтованих на сортування сміття з подальшою його переробкою;

4) підтримку виробництва біогазу. 

31 жовтня 2022р.

Теги: обговорення, управління, відходи

НОВИНИ: Соціо

22:16
"Атлет" – повний кавалер орденів "За мужність"
16:54
На 106 році життя померла черниця Ольга Ладжун, яку в дитинстві "удочерив" Августин Волошин Фото новина
14:32
/ 3
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощаються з Василем Штефацьком, що загинув у ДТП, повертаючись додому у відпустку з війни Фото новина
11:22
У лікарні в Тернополі від отриманих ран помер Олександр Повпа з Пийтерфолво
23:00
/ 17
Справжні корені Мукачівської єпархії
16:58
/ 1
На Закарпатті торік у 565 закладах загальної середньої освіти навчалося 159 тисяч дітей
15:45
/ 5
Знищити не можна зберегти
15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 5
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 26
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
» Всі новини