У космосі є мала планета, названа ім'ям ужгородського науковця Мотрі Братійчук

Нещодавно минуло 47років з дня першого 108-хвилинного орбітального польоту Юрія Гагаріна на космічному кораблі «Восток». Ще за 4 роки до польоту Гагаріна на окраїні Радянського Союзу, в Ужгороді, вже слідкували за космосом. З того часу Лабораторія космічних досліджень при нашому університеті здобула славу одного з провідних космічних центрів у СРСР. І цією славою вона передусім завдячує своєму незмінному впродовж багатьох років керівникові - Мотрі Братійчук.

Мотря Братійчук
Мотря Братійчук

Торік непомічений увагою ЗМІ залишився день, коли Мотря Василівна мала б святкувати 80-річчя. Це несправедливо, оскільки не маємо більше вчених, чиїм ім'ям називали б небесні тіла, а Міжнародна астрономічна унія малу планету № 3372 назвала саме Bratiychuk. Спробуємо ту несправедливість виправити.
ЖІНКА-ПЛАНЕТА

Уродженка села Верба на Рівненщині Мотря Братійчук закінчила Київський державний університет, аспірантуру й поїхала працювати на Закарпаття. Тоді, у 60-ті роки минулого століття, виникло питання про створення крайнього західного пункту цілісної мережі оптичних спостережень. Цю ініціативу нібито проявила рада Академії наук України. Насправді ж головним чинником створення «західної лабораторії» стало безкомпромісне протистояння двох політичних систем - соціалістичної й капіталістичної. Союзу був конче потрібен цей крайній форпост.
Не дивно, що до Ужгорода стали вчащати фахівці з усієї країни. Двічі приїздив тодішній президент Академії наук СРСР Мстислав Келдиш. Вивчав можливості станції оптичних спостережень за штучними супутниками Землі, шляхи її модернізації. Сам він дав дозвіл на відкриття у 1968 році спеціальної Лабораторії космічних досліджень. Цікаво, що лише три із десятків створених 1957 року
станцій оптичних спостережень (Ризька, Звенигородська та Ужгородська) виросли в потужні науково-дослідні підрозділи астрономічного спрямування з тематикою, яку до них не розробляв жоден астрономічний колектив світу.
Пізніше Мотря Василівна, котру однією з перших запросили на роботу в лабораторію, усвідомила - без космічних спостережень, без штучних супутників людство не може обійтися. Бо це й шлях до інших планет, і метеорологічний прогноз, і розвідка з висоти океанських глибин, надр землі тощо.
«Ми шукали штучні об'єкти, вивчали їх поведінку на орбітах. Замовлення надходили здебільшого з Москви. Укладалися госпрозрахункові угоди, обсяг яких удесятеро перебільшував наш бюджет, часом за це платили понад 2 мільйони радянських рублів», - розповідала в одному з інтерв'ю Мотря Братійчук. У той час фізичний факультет своїми заробітками утримував устаткування всього університету.
Найцікавіше, звичайно ж, у долі Мотрі Братійчук, лауреата премії Академії наук СРСР імені Фіолетової та премії Української астрономічної асоціації, те, що Міжнародна астрономічна унія назвала малу планету № 3372, відкриту 24 вересня 1976 року, ім'ям Bratiychuk. Цим самим визнано величезні заслуги кра-янки у науковому вивченні космосу.
До речі, згадану планету, яка нагадує астероїд, відкрила не сама Мотря Василівна, а професор Черних із Кримської астрофізичної обсерваторії. Втім вона до цього відкриття також має безпосередній стосунок, бо першою вирахувала орбіту нового космічного тіла, теоретично довела його існування. А вже практику довершили кримські колеги.
«З НЕЮ БУЛО ВАЖКО, АЛЕ ЦІКАВО»
Віталій Єпішев, нинішній керівник Лабораторії космічних досліджень, так згадує Мотрю Братійчук: «Вона вміла передати своє захоплення красою зоряного неба й азарт мисливця в погоні за швидкими небесними тілами багатьом своїм учням. Бувало, цей азарт так захоплював молодих спостерігачів на горі Кальварія, що вони й не помічали, як пролітала ніч навіть у 15-градусний мороз. І лише ранкова побудка солдат у військовій частині на вулиці Горького під мелодію гімну нагадувала, що незабаром світанок. А потім удень ми з подивом помічали один в одного обморожені брови від довгого «спілкування» з окулярами спеціальних фото і візуальних камер».
Сама ж Мотря Василівна казала, що у викладацькій роботі її завжди приваблювало спілкування: «Щоразу я чомусь вчилася від своїх студентів. їхні цікаві, оригінальні запитання змушували добряче покопатися в бібліотеці». Тому професорка, яку до останнього запрошували читати лекції, завжди готувала свої розповіді не за підручниками, а за оригіналами - творами фундаторів фізики Ейнштейна, Бора, Планка.
Не всі витримували непростий режим роботи в лабораторії у 60-80 роки. «Тривалі нічні спостереження, навіть у вихідні й святкові дати без якоїсь суттєвої компенсації, призводили до перевтоми, помилок і, відповідно, роздратування,
образ і навіть звільнення, - пригадує Віталій Єпішев. - Мотря Василівна часто, з нашого погляду, була жорсткою і не завжди толерантною до навколишніх. Та навіть у поривах гніву вона щедро ділилася знаннями щодо таємниць Всесвіту, фізичних проблем, літератури або мистецтва. Людина широкого світогляду, розмаїтих захоплень і вподобань, вона в різних життєвих ситуаціях завжди залишалась особистістю. З нею було важко, але цікаво».
В останньому інтерв'ю на запитання, чи вірить вона в Бога, Мотря Братійчук відповіладуже цікаво. «Космонавт Титов на це питання відповів так: «Я знаю, що душа живе й знаходить свій осередок у космосі». Я ж так скажу: «Знаю, що душа моя буде на малій планеті №3372»...

Андрій Дем'ян, "Старий Замок "Паланок"
29 травня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини