В Ужгороді "Щасливі діти" допомагають підготувати до зими осередки проживання переселенців (ФОТО)

З огляду на велику війну, прийдешня зима буде чи не найскладнішою за всі роки незалежності України – попереджають експерти. Відтак, радять заздалегідь готуватися до опалювального сезону на випадок екстрених ситуацій, пов’язаних із можливими ворожими атаками на критично важливу інфраструктуру України.

В Ужгороді "Щасливі діти" допомагають підготувати до зими осередки проживання переселенців (ФОТО)

Ужгород, як і Закарпаття в цілому нині – глибокий, відносно спокійний тил, який, утім, за час війни прийняв сотні тисяч вимушених переселенців. Хтось після деокупації рідних міст та сіл вже повернувся додому. А комусь – повертатися нікуди, тож доводиться готуватися зустріти зиму на новому місці.

Так, в ужгородській школі №6 наразі живе 61 вимушений переселенець, переважно – жінки з дітками та люди похилого віку. У зимовий період навчальний заклад опалюється газом. Відповідно, будь-які перебої з газопостачанням, зростання цін на газ в умовах війни можуть призвести до проблем із опаленням приміщень. Крім того, у випадку загострення ситуації на фронтах і ще більшої активізації бойових дій, Закарпаття знову стане місцем порятунку для десятків тисяч українців. В такому випадку, кажуть у школі, тут готові, без припинення навчального процесу, прихистити ще понад пів сотні потребуючих.

Аби мінімізувати ризики відсутності тепла, у навчальному закладі вирішили облаштувати додаткові альтернативі джерела опалення – встановити інвенторні кондиціонери. Допомогти реалізувати задум взялися волонтери ГО «Щасливі діти», запустивши проєкт «Долоньки тепла» – за аналогією до проєкту «Долоньки добра», який організація втілювала навесні, закуповуючи продуктові й гігієнічні набори для переселенців.

Як розповідає директора ужгородської ЗОШ №6 Марія Гринчук, «Ми вивчали альтернативні варіанти опалення, і з’явилася думка щодо кондиціонерів, якими можна окремо обігрівати приміщення. Ми їх уже отримали, загалом 7 кондиціонерів. Але перед встановленням мусимо провести роботи з підсилення електроживлення, бо, за розрахунками, наша енергосистема може не витримати такого навантаження. Тому хочемо провести окрему лінію, і, сподіваюся, уже за тижні півтора воно все буде працювати». 

Проєкт здійснюється за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та CARE Deutschland в рамках Грантової гуманітарної програми «Гуманітарна солідарність». Окрім облаштування альтернативних джерел опалення, в рамках проєкту волонтери також закупили для вимушених переселенців мультиварки та електрочайники, що значно полегшує процес приготування їжі.

«Коли ми тільки заїхали сюди у березні, то спали прямо на підлозі на матрацах. Із техніки були лише пральні машинки і бойлер. Зараз же ми жартуєм, що живем у «Лакшері Готелі 35 зірок»: завдяки волонтерам ми повністю, як кажуть, «укомплектовані», навіть тостер нам привезли і ось тепер – мультиварки. Ми вдячні дуже за харчування, яке нам організовували, але часто хочеться їжі не зі столової, а своєї, домашньої. Ну, і в кого діти, теж вони, буває, відмовляються їсти пропоноване. А так – і супчик в мультиварці звариш, і кашку, хто що їсть, чайку собі завариш – щастя», – каже переселенка Наталія Каліта, що з двома дітками проживає у ЗОШ №6.

Паралельно тривають також роботи з підготовки до опалювального сезону у будиночку «Щасливих дітей», який так само від початку повномасштабної війни є прихистком для двох сімей переселенців з дітками. Вже закупили в будиночок  диванчики, адже до цього часу люди спали на  саморобних ліжках з палет. Тепер – планують підсилювати електропроводку і встановити обігрівачі.  

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та CARE Deutschland в рамках Грантової гуманітарної програми «Гуманітарна солідарність». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та CARE Deutschland.

 

20 жовтня 2022р.

Теги: Сюзева, "Щасливі діти", зима, підготовка, переселенці

НОВИНИ: Соціо

22:16
"Атлет" – повний кавалер орденів "За мужність"
16:54
На 106 році життя померла черниця Ольга Ладжун, яку в дитинстві "удочерив" Августин Волошин Фото новина
14:32
/ 3
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощаються з Василем Штефацьком, що загинув у ДТП, повертаючись додому у відпустку з війни Фото новина
11:22
У лікарні в Тернополі від отриманих ран помер Олександр Повпа з Пийтерфолво
23:00
/ 17
Справжні корені Мукачівської єпархії
16:58
/ 1
На Закарпатті торік у 565 закладах загальної середньої освіти навчалося 159 тисяч дітей
15:45
/ 5
Знищити не можна зберегти
15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 5
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 26
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
» Всі новини