Щоб забезпечити максимальну ефективність використання мішків на виробництві, необхідно забезпечити надійне закривання горловини в процесі фасування. Зробити це якісно і швидко дозволяють спеціальні мішкозашивальні машини. Про найсучасніші і найпопулярніші їх моделі ви дізнаєтеся тут, а ми розповімо про особливості конструкції даного обладнання.
Перші машини для зашивання мішків створювалися з метою замінити ручну працю. Завдання сучасних моделей – виконувати цю операцію ефективніше, ніж їхні попередниці. Для цього конструктори працюють над покращенням основних параметрів:
-
Швидкість виконання рядка. Розраховується добутком двох зазначених у техпаспорті величин: максимальною довжиною стібка та їх кількістю, що виконується агрегатом за хвилину.
-
Товщина шару, що прошивається. Визначається висотою підняття лапки та типом матеріалу мішка, що допускається обробляти конкретною моделлю машини.
-
Енергоспоживання мішкозашивального обладнання. Це може бути основна стаття витрат на його експлуатацію.
Всі три вищеперелічені параметри безпосередньо залежать від потужності та кількості оборотів використовуваного силового агрегату, а також механізмів, що перетворюють його обертання в рух голки та транспортера матеріалу.
Що вам потрібно у машині для зашивання мішків: потужність, універсальність, мобільність?
Насправді параметрів, за якими підбирають мішкозашивальну машину, набагато більше. Так як дане обладнання експлуатується в різних виробничих умовах, то його проектувальники намагаються максимально оптимізувати створювані моделі під конкретні завдання. Це зумовлює поділ техніки для зашивання за такими категоріями:
-
Ручні, з автономним живленням. Відрізняються наявністю акумуляторної батареї та можливістю роботи на віддалених локаціях (місця збору сільгосп. продукції, будівництво). Мають невелику масу, що зручно для їх використання та транспортування.
-
Ручні з живленням від побутової електромережі. Дозволяють застосовувати в конструкції потужніші мотори, але в межах загальної маси машини, допустимої для її використання одним оператором.
-
Агрегати, що працюють у комплексі з мішкозашивальними лініями. Встановлюються на колону, що регулюється по висоті, і не обмежені по масі конструкції. Це дає можливість використовувати найбільш потужні електромотори (у тому числі і з живленням від мережі 380В) та отримувати на виході високі значення основних експлуатаційних параметрів.
Що робить мішкозашивальну машину максимально зручною?
Щоб підвищити ефективність мішкозашивальних машин, їх конструкцію доповнюють спеціальними пристроями або деталями:
-
балансир є підвісом агрегату на сталевому тросі регульованої довжини. Позбавляє необхідності постійно утримувати машину в руках, піднімати і опускати її для періодичного використання;
-
пристрій для обрізання нитки економить у результаті чимало технологічного часу і дозволяє оператору не відволікатися виконання цієї операції;
-
зручна система змащування (автоматична, крапельна або з ручним підкачуванням) дозволяє підтримувати механізми в робочому стані та збільшує їх експлуатаційний ресурс.
При виборі мішкозашивальної машини слід звертати увагу на загальну ергономіку конструкції, її масу, габарити, зручність розташування органів управління. Моделі відрізняються типом виконуваного стібка (одно і двониткові, ланцюговий, човниковий або єврошов). Також існують спеціалізовані агрегати для пошиття та ремонту мішків, які можуть бути корисні підприємствам із фасувальними лініями. І звичайно, купуючи техніку для зашивання мішкотари, слід орієнтуватися на продукцію відомих брендів.
09 серпня 2022р.
Теги: мішкозашивач, мішок