Дозвіл видаватимуть на рік або п’ять років, і коштуватиме він 20 євро. Щоб його отримати, треба офіційно жити на Закарпатті не менше трьох років. У пункті перепуску Малий Березний Україна та Словаччина відсвяткували День добросусідства.
Із тих, хто перетинає кордон у пункті перепуску, словаків – відсотків сімдесят. Пані Божена каже, щоб потрапити до України жодного дозволу не треба. Дешевші бензин, цигарки та горілка. І це не єдине по що їздять словаки до України.
Божена, громадянка Словаччини: «Цукерки купили. Хліба собі взяли, дуже нам смакує. Діти просто вимагають ваших тістечок та печива».
Закарпатським мешканцям прикордоння високопосадовці обіцяють безвізовий в’їзд до 50-кілометрової словацької зони вже восени.
Ян Фігель, комісар ЄС (Словаччина): «Єврокомісія 9 травня схвалила угоду між Словаччиною та Україною про малий прикордонний рух».
Інна Огнивець, генконсул України у Словацькій республіці: «30 травня у місті Братислава, Словацька республіка, відбудеться підписання цієї угоди. І ця угода потребує після цього певних ще внутрішньодержавних процедур».
Ратифікувати угоди держави мають за 3 місяці. Документ ще повинен підписати Президент України та ухвалити словацький парламент. Голова народної ради каже, депутати підтримають угоду, незважаючи на загрозу зростання контрабандного промислу.
Павел Пашко, голова парламенту Словацької республіки: «Звісно, у Словаччині вищі акцизні збори, і держава дбає про свої доходи. Та через контрабандистів не повинні страждати порядні люди, які хочуть зустрітися з рідними».
Вигодами безвізового малого прикордонного руху зможуть користуватися більше півмільйона закарпатців.
Маріана Чічманцова, консул Словацького консульства в Ужгороді: «Ми збільшуємо штат працівників. Плануємо добудувати нові приміщення, щоб задовольнити всіх охочих».
З початку року до словацького консульства в Ужгороді по Шенгенську візу звернулося 6000 прохачів, і майже 13% з них відмовили. Закарпатці вірять, що дозволи на малий прикордонний рух отримати буде легше.