Лікуванням зубів у дітей на Закарпатті займаються всі, кому не лінь

Про сучасні технологи, нові відкриття в галузі стоматологи" говорили днями на першій на Закарпатті науково-практичній конференції лікарів-стоматологів, яка проходила на базі молодого, але вже знаного в Україні та за її межами факультету стоматології Ужгородського національного університету.
«98% населення Закарпатської області потерпає від карієсу, 70 % - через пародонтоз, 40% і більше мають проблеми прикусу», - таку шокуючу статистику наводить голова Асоціації стоматологів Закарпаття Ростислав ЛЕСІВ.

Лікуванням зубів у дітей на Закарпатті займаються всі, кому не лінь

- Пане Ростиславе! Про проблеми говоримо через те, що Закарпаття - ендемічна зона по йоду?
- Я б сказав - по фтору перш за все. Його у наших природних джерелах недостатньо, саме цим, я вважаю, і зумовлена висока поширеність цих захворювань. Як правило, фтор засвоюється на 60-70% з питної води, але у нашій воді цього елементу замало. На жаль, у харчових продуктах його теж небагато, найбільше - у морській рибі, курячому жовтку, печінці...
- Закарпатці пізно звертаються до спеціалістів?
- У містах люди ще якось більше дбають про себе, а оту гірських районах Закарпаття це особливо є проблемою. І саме там є відчутними недоукомплектованість кадрами, слабка матеріально-технічна база, недостатнє фінансування. Проблему кадрів, гадаю, вдасться вирішити завдяки факультету стоматології в УжНУ... А ось щодо набуття досвіду лікарями-стоматологами, обміну інформацією, опанування нових технологій, то з цим ще доведеться попрацювати.
Мабуть, лише завдяки деканові, доктору медичних наук, професору, Заслуженому лікарю України Юрію Юрійовичу Пересті, його ініціативності, серйозному підходу та та організаторським здібностям стоматфа-культет нині є взірцем і нерідко навіть предметом заздрощів для багатьох подібних факультетів України. Нагадаємо, що влітку минулого року колишню їдальню УжНУ «з легкої руки» ректора В.Вегеша виділили під факультет стоматології.
До речі, однією з цілей проведення науково-практичної конференції стоматологів Закарпаття і став намір презентувати факультет, переконати спеціалістів у його спроможності готувати кваліфіковані кадри і, водночас, спробувати об'єднати зусилля фахівців для серйозної роботи, для обміну досвідом, для запровадження нових технологій, наукових розробок, досягнень.
- Пане Юрію, яку ще мету переслідували, організовуючи конференцію?
- Проблеми стоматології є серйозними, бо ротова порожнина - це ті ворота, через які входить багато захворювань. Ще одна з причин, через яку ми вирішили провести конференцію, це можливість отримання нових знань, Річ у тім, що будь-яка конференція - це навчання лікарів, і практичних, і науковців. І, безперечно, це спілкування, обмін досвідом, налагодження контактів з колегами не лише з України, але й зі Східної Європи. Особливо це важливо, коли йде обмін у тих галузях, напрямках, які є малорозвинутими чи ще не дослідженими. Саме під час таких конференцій налагоджуються дружні стосунки, в результаті яких нерідко з'являються нові й унікальні наукові розробки, спільні відкриття тощо.
- Приклад - Івано-Франківщи-на і Закарпаття?
-  Я вам скажу, що багато випускників стоматфакультету Івано-Франківської мед-академії працюють нині у нас на факультеті, практикують на Закарпатті, що створює можливість тісної співпраці. Такі тісні контакти та дружні стосунки дають результати і для наукової роботи: на конференції презентовано 5 робіт, які є результатом співпраці фахівців двох університетів.
Були представлені всі серйозні й потужні наукові школи нашої держави і одна з провідних - Східної Європи. Важливим також є те, що в конференції взяли участь 5 провідних стоматологічних фірм, які представили в її рамках виставку новітніх досягнень у стоматології. Таким чином, і районні стоматологи, практикуючі, і, що важливо, приватники, мали можливість поспілкуватися, придбати для себе найновіше обладнання.

- Чула,що на Закарпатті є наміри розвивати таку проблемну для стоматології ділянку, як дитяча стоматологія?
- Дитячої стоматології нині в Закарпатті взагалі як такої немає. Дітьми займаються всі, кому перепаде. Але вже незабаром на базі стоматфакультету запрацює кафедра дитячої стоматології. Вона стане тим методичним центром, який буде визначати стратегію і тактику лікування стоматологічних захво-рюваньу дітей. У перспективі ми плануємо залучити європейський грант, хотіли б відкрити клініку дитячої дентальної гігієни, яка буде надавати спеціалізовану допо-
могу дитячому населенню і міста, і області.

- Дентальна гігієна - це вже з практики європейської стоматології?
- Такого поняття, як «дентальна гігієна», в Україні ще немає. Насправді це - навчання елементарним методам догляду за ротовою порожниною. У європейській практиці такий курс запроваджується в усіх освітніх закладах, навіть в акушерських відділеннях, де майбутнім мамам розповідають, що треба робити, аби в малюка були здорові зуби, і як їх такими зберегти.
Зіновій ОЖИГАН, президент Асоціації стоматологів Івано-Франківщи-ни: «За період роботи факультету зроблено багато. Створена потужна навчальна, матеріально-технічна база. Певна річ, усе потребує розвитку, але якщо темпи такі й надалі триватимуть - то рівень і результат можна очікувати приголомшливий".
Ростислав ЛЕСІВ, голова Асоціації стоматологів Закарпаття: «Те, що захід проводить наймолодший факультет університету- це вже показник його роботи, серйозного підходу до підготовки спеціалістів. Я думаюг ця конференція дасть добрий поштовх надалі, ривок для подальших звершень, вдалих кроків стоматології Закарпаття і, власне, стоматфакультету УжНУ".

Розмовляла Наталія Петерварі
23 травня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини