Виплати 5000 Кч товарами, сувора перевірка документів: реакція Чехії на циганських "біженців" з Закарпаття

Угорські паспорти "біженців із Закарпаття" й "соціальний туризм" "допекли" чеський уряд. Міністр внутрішніх справ Віт Ракушан обговорюватиме міграцію із Будапештом та Києвом. Утім, опозицію це не заспокоює, вона нещадно критикує уряд за "розбазарювання чеського бюджету" й "загрозу для чеських дітей"

Відкриття Центру Зайнятості у місті Брно. Урядовці невдоволені, що по виплати 5000 крон чеських звертаються передусім роми із безпечного Закарпаття, які, до того ж, часто мають угорське громадянство
Відкриття Центру Зайнятості у місті Брно. Урядовці невдоволені, що по виплати 5000 крон чеських звертаються передусім роми із безпечного Закарпаття, які, до того ж, часто мають угорське громадянство

Ретельніші перевірки паспортів, перетину кордонів та громадянства, а також, можливо, заміна гуманітарної грошової допомоги на допомогу продуктами. Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан вважає, що у правилах видачі державної допомоги біженцям з України необхідні суворіші зміни. Уряд таким чином реагує на жорстку критику опозиції, яка говорить про масові зловживання при видачі допомоги.

Міністр заявив на прес-конференції у вівторок 10 травня, що підіймає питання про можливу зміну матеріальної грошової допомоги біженцям у розмірі 5000 крон, на натуральну форму. Заявнику від наступного понеділка 16 травня обов’язково потрібно буде мати штамп у паспорті про те, що він перетнув український кордон.

Такі кроки будуть запроваджені у зв’язку з масовою міграцією до Чехії ромів з України, багато з яких мають також і громадянство Угорщини. Ракушан на прес-конференції заявив, що деякі регіони мають самостійно шукати житло для ромських біженців, бо пропозиції розселення у державних об’єктах нерухомості там не прийняли. В інших краях житло для ромських сімей було знайдене. Однак він, утім, припустив, що необхідно буде все-таки засновувати наметові містечка.


"Соціально-грошовий туризм" і організована злочинність

Проблеми, які створюються під час міграції ромських біженців, Ракушан обговорюватиме зі своїм угорським колегою. Необхідним є обмін даними, щоб швидше люструвати тих, хто не має права на тимчасовий захист у Чехії. Адже у доволі великої кількості заявників виявляється також і паспорт громадян Угорщини – у зв’язку з тим, що у 2010 році уряд Віктора Орбана прийняв рішення про видачу угорськомовним громадянам сусідніх країн громадянства та паспортів Угорщини. Словаччина та Україна були невдоволені цим кроком Будапешта, вбачаючи у цьому кроці злий умисел та можливі територіальні претензії у майбутньому. І ось тепер роздача угорських паспортів “виходить боком” у зовсім іншій площині і зовсім інде – у зловживаннях соціальними виплатами для біженців в Чехії та “грошовим туризмом” (див. попередній матеріал до теми на сторінках ProUkraїnu).

Віт Ракушан, чеський віце-прем’єр та міністр внутрішніх справ, розповідає про наміри подолання проблем у міграційній хвилі, зокрема виплати соціальної допомоги у формі продуктів харчування чи товарів повсякденного побуту, а також суворіший контроль документів біженців, зокрема їхнього громадянства та обставин перетину кордону. Фото: “Блеск”, 10 травня 2022.

Також Ракушан проведе переговори зі своїм українським колегою про боротьбу із організованою злочинністю у сфері міграції до Чехії, ознаки якої з’явилися у зв’язку із цією ситуацією переважно у Закарпатській області України.

Ракушан наголосив, що ромські біженці часто мають подвійне громадянство. І, як громадяни Угорщини, не мають права на допомогу в Чехії. «Краще за все, щоб до Чехії зовсім не приїжджали люди, які не мають права на допомогу», – сказав Ракушан, і додав, що Чехія не проводитиме депортацій тих, хто справді потребує допомоги.

У перші тижні після початку російської агресії на Україну паспорти біженців ретельно не перевірялися. Можна було їхати як із закордонними, так і внутрішніми паспортами громадянина України у формі книжечки, новітніми посвідченнями особи або навіть з пенсійними посвідченнями чи посвідченнями у додатку “Дія”. У деяких випадках навіть не проводився контроль документів на в’їзді до Шенгенської зони — вже тільки під час реєстрації біженця у міграційному департаменті МВС. Йшлося про порятунок людей, понад 40 відсотків яких були діти.


Біженці з України чи з Угорщини?

Нині ж, у квітні-травні, характер міграції змінився — люди, які приїжджали з центральних регіонів України у березні-квітні, нині поступово повертаються назад. На даний час загальна кількість біженців менша, але характер цієї міграції зовсім інший — приїжджають великими родинами загалом соціально та освітньо слабші верстви населення. Вони переважно походять із закарпатського регіону, погано знають чи розуміють українську мову, а між собою розмовляють угорською або ромською мовами. Також часто мають велику кількість не надто доглянутих дітей, їх супроводжують дорослі мужчини.

Їх дуже важко розмістити десь на проживання, деякі міста відмовляються їх селити, побоюючись за загальну громадську безпеку. Іноді ці сім’ї або колективи сімей розташовуються на нічліг поблизу залізничних вокзалів. Вони не стільки рятуються від бойових дій, скільки прагнуть передусім отримати соціальну допомогу від чеської держави, і, можливо, повернутися назад на Закарпаття. Про це, зокрема, говорив місяць тому і голова Закарпатської обласної військової адміністрації Володимир Чубірко із гетьманом чеського Пардубицького краю Мартіном Нетоліцким, повідомляє CNN Prima News.

У заголовках чеських ЗМІ вже відверто говорять про “організований приїзд ромів із Закарпаття до Чехії по соціальну допомогу”. Головна сторінка CNN Prima News, репортаж Матіаша Зрно з Ужгорода.


В Угорщині їх не приймають і стільки не платять

В соціальних мережах вже кілька тижнів розповсюджується відео з відкриття робочого дня у Центрі Зайнятості у місті Брно, на якому помітно, як хаотично, не дотримуючись ніякої черги, відстані, елементарної культури жінки та підлітки вриваються у двері, і лише згодом за ними йдуть мами з дітьми на візочках. У сотнях коментарів багато хто обурюється цим “неймовірним” явищем: “Уряд привіз нам сюди дармоїдів!”, “Усіх спакувати і відправити в Україну чи звідки вони там приїхали!”, “Українки нам постійно дзвонять на фірму, шукають роботу, але ці (…) працювати ніде не будуть, ні в нас, ні в Україні, ні в Канаді, їм давай тільки соціальну допомогу!”

Нетоліцки також для серверу “Сезнам Зправи” додав, що звернувся до міністра із пропозицією врівноважити розмір допомоги у різних державах регіону. “У нас біженці отримають 5 тисяч крон чеських на особу, а в Угорщині, за моїми даними, – тільки 75 євро, це у перерахунку неповних 1900 крон чеських. Варто було і ґрадувати за віком”, – додав Нетоліцки.

Окрім того, як розповіла українській редакції серверу “Сезнам Зправи” Геті Мубін з чеської Організації допомоги біженцям, “коли ці люди приїжджають до Угорщини, до них ставляться як до іноземців, бо у них український паспорт. Вони отримують лише дозвіл на тимчасове перебування на 10 днів. Багато людей, за оцінками, це сотні чи тисячі, їдуть до Угорщини і через деякий час повертаються до Праги”.


Контроль прикордонних штампів та документів

Ракушан пропонує, щоб чиновники міграційного департаменту МВС схвалювали надання візи тимчасового захисту тільки після ретельного контролю прикордонних штампів і загалом обставин перетину кордону біженцями під час виїзду з України та в’їзду до Європейського Союзу. Віза тимчасового захисту дає потім право на пільги, такі як безкоштовне медичне страхування в Чехії та грошову допомогу. Ракушан також пропонує посприяти у транспорті людям, які не мають права на допомогу в Чехії, з від’їздом до країни свого походження або громадянства. Окрім подвійного громадянства, чиновники Центрів Зайнятості чи інших органів влади мають ту проблему, що у ромських біженців часто відсутні належні документи, тому встановлення їхньої тотожності займає кілька днів.

Ракушан вважає, що міграційна хвиля з України може принести Чехії користь приблизно до 2025 року. За його словами, це випливає з базового економічного балансу, яка є частиною стратегії уряду щодо подолання хвилі біженців.
Всередині квітня уряд затвердив стратегічні пріоритети для подолання міграційної хвилі, які обговорювалися 10 травня увечері у парламенті. Ракушан розповів про соціальні справи, охорону здоров’я та освіту біженців як ключові пріоритети.


SPD: "Українці на дорогих автівках приїжджають по соціальну допомогу"

Члени опозиційного руху АNO попереднього прем’єр-міністра Андрея Бабіша розкритикували документ як недопрацьований. Вони стверджували, що це насправді не стратегія, бо недостатньо детальна і не містить термінів виконання поставлених завдань.

Особливо документ не сподобався депутатам від руху «Свобода та пряма демократія» (СПД), які казали, що допомога для громадян України має бути адекватною, обмеженою в часі, не бути за рахунок обмежень для громадян Чехії, не спричиняти соціальну напругу.

Але найбільше масла до вогню налив голова цієї популістської партії Томіо Окамура, відомий своїми ксенофобними висловлюваннями. Він не лише висловлювався у образливих тонах щодо українських біженців, які, мовляв, “приїжджають на дорогих автомобілях і йдуть по соціальну допомогу, замість того, щоб ці автомобілі продати і жити з коштів від продажу”.

Звинувачував біженців, що вони скуповують автомобілі, які були в користуванні, та вивозять їх масово в Україну, де на даний час скасоване митні платежі та акцизні збори, і таким чином піднімають ціни на автівки для чеських громадян. Окамура також говорив, що скасування медичних оглядів для українських школярів при вступі до чеських шкіл несе загрозу для загального здоров’я дітей. Також Окамура багато разів вербально атакував ромських біженців з України. Деякі міністри казали, що їм “стало фізично погано” під час виступу Окамури, який тривав годину, тому вони покинули засідання і, таким чином, примусово його завершили.


Роми скаржаться на чеський расизм

А одинадцять ромських організацій Чехії звернулися з відкритим листом до уряду, у якому наголошують, що «під час процедури оформлення ромських біженців судять за кольором шкіри… У багатьох випадках це прояви расизму чи дискримінації… Ромські біженці не мають достатньо їжі, їм не вистачає притулку, постійно стикаємося з антиромськими настроями з боку гетьманів країв і мерів міст». На їхню думку, така поведінка має ознаки «інституційного расизму».

Олекса Лівінський, Blesk

13 травня 2022р.

Теги: війна, Чехія, біженці, переселенці, цигани, роми, Закарпаття

Коментарі

Биженець 2022-05-14 / 12:02:05
Чеський президент найде на циганоту управу:робота и ще раз робота.лиш праця зробила з мавпи людину.

Вуву 2022-05-14 / 09:30:37
Написали мені тут що я расист.
Але по правді то цигани спершу поперлися в хунію з хунськими паспортами ,бо на українських би точно шо не попали .
А далі з українськими вирішили " потрошити" чехів.
А потім можна і в Австрію заскочити і в Словаччину ,і далі іще куда , бо єдиного ЄСівського реєстру біженців точно що нема .
От циганота і ломанулась за дармовими грошима .
А скажи їм робити , то ті зачнуть співати , танцювати і гадати на картах. (І то не так щоб дуже )
От і вся їхня робота .
Їм мабуть булоб ліпше жити в Африці , там всі так живуть і тепло , і рахунків за газ не треба проплачувати .
На тому і весь расизм би вивітрився з "вумної" голови

Еган 2022-05-13 / 08:57:26
Добре,що чехи розуміють різницю між українцями і циганвою.Бо було б як у Великобританії, коли таблички писали "No slovaks",коли їх словацькі цигани дістали вже.

Ната 2022-05-13 / 08:44:43
Скоро, через ьаких і реальним біженцям які втратили дах над головою не будуть допомагати.

Андрій 2022-05-13 / 07:52:49
Цигани така ж проблема як і москалі, але є великий плюс, вони не мають зброї!

FQQO 2022-05-13 / 03:31:25
багато з них і не говорять угорською. деякі з них краще володіють українською ніж бубу. бубу - расист.

Вуву 2022-05-13 / 00:52:36
Все як по замкнутому колу.
Цигани робити нігде не хочуть і не будуть , а вимагати соціальну допомогу і качати свої права , це вони вміють.
Крики циганів про дискримінацію стали не чим іншим як зловживанням прописаних законів .
Але чехи молодці , що вдарили в дзвони.
Якщо орбанутий повидава їм паспорти , то хай їх і працевлаштовує і платить їм компесанції , а вони йому за це €&уть мозги.
Вмвезти назад в хунію і голові ,покій , тим більше зо вони і не українці ,і української не знають і говорять по хунськи.
А то орбанутий теж видає із себе крутого кавбоя , то хай з тими
ассоціалами і розбирається.

НОВИНИ: Соціо

12:59
У суботу в Сільці навколішки прощалися з полеглим на війні Едуардом Поповичем
15:38
/ 1
Біженці їдуть до Праги в пошуках кращого життя, – кажуть в ПП "Ужгород - Вишнє Нємецьке"
12:14
Для дітей переселенців, що проживають у гуртожитку УжНУ, влаштували майстер клас з малювання
11:24
/ 4
22 травня Мукачево прощатиметься з полеглим у війні Героєм Олександром Услебером
10:57
На Закарпатті оголошено переможців V Всеукраїнського конкурсу малої прози імені Івана Чендея
08:25
/ 2
У Климовиці на Іршавщині попрощалися з полеглим на війні вчителем Дмитром Шалеником
17:38
/ 9
Вулиці Чубинського, Аркаса, Гнатюка, Естонська, Латвійська, Скрябіна: в Ужгороді триває процес дерусифікації
16:46
/ 4
В Ужгороді прощалися з полеглими у війні Сергієм Бірняком та Сергієм Шимоном
15:17
/ 3
ФОТОФАКТ. 128-ма закарпатська бригада вже використовує на передовій гаубиці М-777
13:41
У районній лікарні Берегова встановлюють сучасне медичне обладнання
11:57
/ 1
Закарпатські депутати просять керівництво держави врегулювати джипінг
09:36
На Закарпатті для військових провели навчання з тактичної медицини
09:32
/ 1
З Ужгорода військовим на фронт відправлять вишивані обереги
09:17
/ 8
Двоє лікарів із Хустщини загинули внаслідок ракетного удару по медичній частині у зоні бойових дій
08:02
/ 7
У Кушниці попрощалися з полеглим Героєм Василем Кострабою
22:36
ФОТОФАКТ. В Ужгороді відбувся благодійний велозаїзд у вишиванках
17:13
В Ужгороді волонтери фарбують тканину для маскувальних сіток
17:02
Розмовна англійська – в іграх: в Ужгороді переселенці допомагають вивчати іноземні мови
16:48
/ 4
Закарпатська облрада підтримала звернення громадськості щодо захисту полонини Боржава від вітряків
16:11
/ 5
В Ужгороді прощатимуться із полеглими у війні Героями Сергієм Шимоном та Сергієм Бірняком
15:48
В Ужгороді до Дня вишиванки відбувся благодійний концерт
15:45
Закарпаття отримало нову партію Starlink
13:25
На Закарпаття доставлять понад 400 курсів протиковідного препарату "Молнупіравір"
12:45
У Нацпарку "Синевир" на Закарпатті вирощують лікарські чаї
11:40
/ 2
1 червня у Яношах на Берегівщині планують розпочати будівництво сміттєпереробного заводу
» Всі новини