Йдеться, насамперед, про приспущення 18 травня Державного Прапора України на будинках і спорудах органів державної влади, місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, а також обмеження проведення розважально-концертних заходів, спортивних змагань. Це також стосується внесення відповідних змін до програм радіо і телебачення.
У листі до голови Ради міністрів Криму, голів ОДА, Київської та Севастопольської міськдержадміністрацій Глава Секретаріату Президента України Віктор Балога наголосив, що "головними завданнями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у період підготовки та відзначення цього пам'ятного дня є: гідне вшанування пам'яті жертв політичних репресій вжиття додаткових заходів щодо державної підтримки постраждалих від тоталітарного режиму максимальне використання відзначення Дня пам'яті для консолідації українського суспільства та зміцнення засад демократії, забезпечення стабільної внутрішньополітичної ситуації в регіоні".
У цьому контексті Секретаріат, зокрема, пропонує провести 18 травня в обласних та районних центрах, інших населених пунктах за участі керівників місцевої влади та представників громадськості заходи щодо вшанування пам'яті жертв політичних репресій - організувати покладання квітів і вінків до пам'ятників, пам'ятних знаків, місць загибелі та масових поховань, могил репресованих, а також забезпечити їх належне упорядкування. Йдеться і про важливість проведення цього ж дня поминальних заходів за загиблими.
Крім того, Секретаріат вважає доцільним протягом другої половини травня організацію та проведення тематичних науково-практичних конференцій, круглих столів, виставок, інших просвітницьких заходів з метою висвітлення теми масових політичних репресій 1937-1938 років. Йдеться також про широке висвітлення у місцевих ЗМІ заходів з підготовки та відзначення Дня пам'яті жертв політичних репресій - через тематичні передачі, виступи відомих вчених, політичних та громадських діячів, очевидців політичних репресій та їх рідних і близьких тощо.
Місцевим керівникам, окрім того, рекомендується розглянути питання проведення за участю молоді "варти пам'яті" біля місць, пов'язаних з політичними репресіями, а також створення у населених пунктах "живих ланцюгів", що символізуватимуть єдність Українського народу та нерозривність людської пам'яті.
Інформація про проведену на місцях роботу має надійти в Секретаріат Президента України до 2 червня.