Ліси Боржави віддали для вирубки під курорт "підслідного" Каськіва

Поки природозахисники рятують Боржаву від ВЕС, Закарпатська ОДА та Міндовкілля віддають її під курорт. Про це повідомляє громадська організація "Екологія - Право - Людина (ЕПЛ)"

Ліси Боржави віддали для вирубки під курорт "підслідного" Каськіва

Щойно секретаріат Бернської конвенції під егідою Ради Європи визнав що будувати ВЕС на Полонині Боржаві недоцільно, оскільки це може мати значний вплив на довкілля і варто скасувати проєкт, або ж провести нові детальні дослідження всіх впливів за стандартами ЄС та методиками науковців та розпочати процес створення заповідної території, як її чекає інша біда.

Полонина Боржава на карті Смарагдової мережі на сайті European Environment Agency

Полонина Боржава на Кадастровій карті України

Як виявилося, в середині літа Закарпатська ОДА видала розпорядження щодо виставлення частини ділянок на Боржаві на земельні торги та надання дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною орієнтовною площею 55,2790 гектара в межах лісів Міжгірського лісгоспу з метою зміни їх цільового призначення для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення.

У перекладі з бюрократичної мови це означає – ліси на Боржаві будуть роздані під будівництво трас та витягів.

Межі планованих трас і ділянок, які будуть вилучатись у лісгоспу вже є на кадастровій карті – і можна побачити, що вони фактично…продовжують ділянки які були раніше роздані фірмам Каськіва, по яких ведеться слідство.

 

Фрагмент Кадастрової карти України з ділянками, виділеними на Полонині Боржава. Вже видно майбутні траси та витяги

За інформацією ЕПЛ, вищезгадане розпорядження голови ОДА було розроблено на звернення ТОВ «Боржава-ЕСЕТ», яким керує менеджер Каськіва, і саме з ними Офіс Президента планував підписати меморандум про будівництво курорту.

Замість того, аби довести до кінця справу по незаконному "дерибану" земель на Боржаві під курорт, влада вирішила продовжити їх справу і вилучити з лісгоспа землі саме там, де треба фірмам Каськіва, констатує ЕПЛ.

Згідно з Постановою КМУ №996 від 3 листопада 2010 року «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», в обов’язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища.

Погодження зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення здійснюється КМУ, але ЕПЛ не знайшла в публічному доступі проєкту цього розпорядження ані на сайті КМУ, ані на сайті Закарпатської ОДА, що свідчить про бажання влади приховати дані дії. Також проєкт такого розпорядження Кабінету Міністрів України мав би бути погоджений всіма ключовими ЦОВВами (центральними органами виконавчої влади - ред.) перед його прийняттям.

Полонина Боржава — гірський масив на Полонинському хребті в Українських Карпатах, між річками Віча і Рікою, розташований у межах Воловецького, Міжгірського, Свалявського, Іршавського і (частково) Хустського районів Закарпатської області, оточений заповідними територіями, давній гірський хребет з крутими схилами та слідами зледенінь. Довжина масиву близько 30 км, пересічна ширина 3—4 км (місцями до 10 км і більше), максимальна висота 1681 м (гора Стій).

Боржавський хребет є природоохоронною територією міжнародного значення — об’єктом Смарагдової мережі Європи, затвердженим Постійним комітетом Бернської Конвенції, що є частиною екологічної мережі Українських Карпат. На цій території науковцями виявлено 94 види птахів, серед них 8 видів, занесених до Червоної книги України, 9 видів рукокрилих, 21 вид судинних рослин, занесених до Червоної книги України та 22 види безхребетних тварин. Через Полонину Боржава проходить міжнародний міграційний шлях цілої низки видів птахів, у тому числі рідкісних, які охороняються національним та міжнародним законодавством, зокрема: журавля сірого, лелеки чорного, луня польового, луня очеретяного, скопи, шуліки чорного, підорлика малого, підорлика великого. 25.09.2018 р., в рамках осінньої міграції, по всій Європі спостерігався масовий проліт журавлів сірих, що прямують до місць зимівлі. Цього дня був зафіксований також і масовий проліт журавля сірого через Полонину Боржава, загалом там у цей день було спостережено близько 3000 журавлів у понад 30-ти зграях.

На схилах Боржави збереглися унікальні старовікові ліси та праліси, що сповільнюють розвиток «спалахуючих» повеней для річок басейну Тиси, зокрема Боржави, Латориці, Репінки та інших, які відомі своєю раптовістю та значним об’ємом затоплення населених пунктів у Закарпатській області. Схили Боржави відрізняються своєю крутизною від прилеглих гір. Є ризик підсилення цього типу повеней (а відповідно загрози для населених пунктів) у разі вирубування приполонинних лісів.

Території покриті старовіковими лісами та пралісами на відрогах полонини Боржава становлять зараз біля 4000 га. Це один серед найбільших територій концентрації цього типу лісів в Україні. Лише третина цих лісів знаходиться зараз у межах ефективної охорони. Це місця, де часто можна побачити сліди бурого ведмедя, рисі, вовка та лісового кота. Унікальність цих теренів важко переоцінити.

Навколо Боржавського хребта та безпосередньо на ньому розташовані 8 територій природно-заповідного фонду України. Кожен із зазначених об’єктів природно-заповідного фонду створений з метою охорони природних комплексів, а також рідкісних видів флори та фауни.

Також, тут розташована проектована територія природно-заповідного фонду України, щодо якої прийняті рішення про резервування її під заповідання: це – проектований національний природний парк «Ждимир» площею 21 600 га (рішення Закарпатської обласної ради No 695 від 26 грудня 2003 р. , яким затверджена Програма перспективного розвитку заповідної справи та екологічної мережі у Закарпатській області на 2006—2020 рр.). До Закарпатської облдержадміністрації подано обґрунтування створення ландшафтного заказника місцевого значення «Зелениця».

Створення гірськолижного курорту та його інфраструктури на Полонині Боржава є діяльністю, не сумісною з існуючими природоохоронними територіями та знищить місця існування рідкісних, зникаючих та ендемічних видів тварин і рослин.

Зведення високогірних спортивно-туристичних кластерів, гірськолижних курортів та інших видів масштабних об’єктів на території Полонини Боржава матиме суттєвий негативний вплив на екосистеми Боржавського хребта та на всі компоненти природи (геологічну будову, грунти, води, рослинність, тваринний світ, рельєф місцевості, а також рідкісні види флори і фауни та оселища, що охороняються на території Смарагдової мережі), що є підставами визначити таку діяльність недопустимою в подальшому при проведенні ОВД такої діяльності.

29 грудня 2021р.

Теги: Боржава, курорт, Каськів, вирубка

Коментарі

Ліси маштабно нищать, самі охоронці лісу 31.12.2021 / 07:04:01
Масштабні незаконні рубки дерев виявили прокурори Спеціалізованої екологічної прокуратури Закарпатської обласної прокуратури на Іршавщині. Вони внесли відповідні відомості про факт незаконної порубки дерев, що спричинила тяжкі наслідки (ч. 4 ст. 246 КК України) до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
На Закарпатті виявили масштабні незаконні рубки: збитки сягають понад 30 млн грн (ФОТО)
Незаконну порубку виявлено за матеріалами держпідприємства «Довжанське ЛГ» після проведеної ревізії обходів лісових ділянок, що перебували у користуванні ДП «Іршавське ЛГ». Масштаб рубки вражає – це 3380 куб. м деревини. Для порівняння, такий об’єм вміщають 45 вагонів вантажного потягу. Розмір завданих державі збитків склав 30,2 млн грн

Боркош 30.12.2021 / 18:52:19
А Каськів, що зря в депутатах обласної Ради, питання своє вирішив

Сумно 29.12.2021 / 23:57:40
Ну що тут можна говорити? Дураки у владі
не лише безстрашні у своєму безглузді, котре
творять, а й ще й безсмертні.

НОВИНИ: Соціо

22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
18:00
/ 1
На війні з росією поліг Павло Полянчук з Богдана на Рахівщині Фото новина
21:14
На Закарпатті забудовник уник кримінальної відповідальності, сплативши 4,6 млн грн податку на прибуток
15:45
/ 1
У Тарнівцях на Ужгородщині провели в останню дорогу захисника Василя Копача Фото новина
09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 7
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 25
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 12
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
» Всі новини