На Закарпатті суд вирішив: податківці неправомірно відмовили журналістці у доступі до інформації

Є на світі країни, де податки – річ мало не сакральна, інфо про сплачені збори – публічна і навіть може бути предметом гордості для конкретного платника. На жаль, поки що це не про Україну. А інформаційні запити журналіста чи журналістки про сплачені податки якого-небудь підприємства (навіть якщо мова йде про податок за користування муніципальними активами) можуть обернутися у чергову відмову у доступі та чергову судову справу, якщо запитувач чи запитувачка таки надихнуться йти шукати правди до Феміди. На Закарпатті справа до суду таки пішла і суд таки зобов’язав податківців проаналізувати, чи є запитувана інфо про сплачені податки суспільно значущою.

На Закарпатті суд вирішив: податківці неправомірно відмовили журналістці у доступі до інформації

Йдеться про кейс журналістки проєкту «ПравдаЄ» Олени Мудри, яка надіслала на адресу закарпатських податківців запит щодо суми сплачених податків за користування землею муніципальної форми власності з боку юридичної особи – ВАТ «Агропромислова група «Закарпатський сад». Запит надіслано в рамках підготовки журналістського матеріалу щодо користування землями сільськогосподарського призначення, які не є приватною власністю.

Податківці відмовили журналістці у доступі, зокрема – посилаючись на статтю 17 Податкового кодексу України, згідно з якою платник податків має право на нерозголошення контролюючим органом відомостей про такого платника без його письмової згоди.

Журналістка Олена Мудра звернулася зі скаргою до Уповноваженої із прав людини щодо відмови у доступі, втім отримати запитувану інформацію це не допомогло. В офісі Омбудсмена по суті стали на сторону податківців – мовляв, не можна надавати інформацію про платника податків без його згоди.

Тоді журналістка пішла шукати правди у суді – звернулася Закарпатського окружного адміністративного суду. Результат – суд визнав відмову податківців у наданні інформації неправомірною. Маленька та все ж – перемога.

На суб’єктивну думку автора, інформація про сплату податку за користування муніципальними активами, як от приміщення, землі, інше майно – не мала б становити комерційної чи будь-якої іншої таємниці. Адже якщо майно належить громаді – то чого жителі цієї громади та й всі інші зацікавлені не можуть знати про вигоди, які є для муніципалітету від користування майном? Питання риторичне. Втім, як бачимо, реалії інші, в тому числі – і тлумачення податківцями норм законодавства України.

Хоча, до слова, нещодавно у парламенті зареєстровано законопроєкт, яким пропонується відкрити для широкого загалу інформацію про суми нарахованих та сплачених громадянами податків. Якщо інформація про фізичних осіб буде відкритою, то про юридичних – мала б бути такою тим більше.

Втім повернемося до рішення суду. Податківці заперечили позовні вимоги журналістки, мотивуючи це тим, що запитувана «інформація, що має економічну цінність, здатна впливати на фінансове становище суб`єкта підприємницької діяльності та її неправомірне розголошення може нанести шкоду діловій репутації товариства».

Відтак суд констатував: «В матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про вжиття відповідачем (себто – податківцями. – Авт.) заходів щодо надання письмової згоди платником податків – Відкритим акціонерним товариством «Агропромислова група «Закарпатський сад» щодо надання інформації (доступ чи її розголошення) про сплачені ним суми податків».

Також суд констатував, що у Головному управлінні Державної податкової служби у Закарпатській області – відмовляючи у доступі на інформацію, – не застосували так званого «трискладового тесту». Останній, як відомо, передбачений у законодавстві: завдяки його застосуванню розпорядник визначає важливість та суспільну значущість запитуваної інформації.

Суддя Сергій Гаврилко ухвалив: дії Головного управління ДПС у Закарпатській області щодо відмови у наданні відповіді на запит визнати протиправними. Суд зобов’язав податківців повторно розглянути інформаційний запит журналістки та надати на нього обґрунтовану відповідь з урахуванням висновків суду, в тому числі – провівши «трискладовий тест».

Станом на кінець листопада, поінформувала автора Олена Мудра, податківці не надіслали їй нової відповіді на виконання рішення суду першої інстанції, водночас у неї немає інформації й щодо апеляції з боку податківців. В будь-якому разі журналістка сподівається, що навіть якщо буде подана апеляція – суд вищої інстанції підтвердить правомірність рішення Закарпатського окружного адміністративного суду. Адже судова практика щодо подібних випадків в Україні є. Наприклад, на Волині суди першої та апеляційної інстанцій підтвердили право журналістки отримати інформацію про суми сплачених податків агропідприємствами – Феміда вирішила, що інформація – скільки кожне підприємство окремо сплатило податків – є суспільно значущою.

Будемо сподіватися, що подібний успішний кейс щодо права суспільства знати про те, скільки податків конкретні підприємства платять у їх бюджети – буде безпосередньо і на Закарпатті. Й така інфо, насамперед, стане доступною на запити журналістів і журналісток за 5 робочих днів – без перерв на судові тяганини, що можуть тривати місяці та, інколи, роки. Тоді, безсумнівно, медійники та медійниці матимуть змогу оперативно готувати свої матеріали, у тому числі – й у жанрі журналістських розслідувань, – без перешкоджань свободі слова з боку державних розпорядників публічної інформації.

Ярослав Гулан, регіональний представник ІМІ в Закарпатській області

04 грудня 2021р.

Теги: журналістка, податки, інформація

НОВИНИ: Соціо

10:01
22 січня ЦНАП в Ужгороді не прийматиме відвідувачів
09:36
У Мукачеві створили "Асоціацію виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття"
20:46
/ 9
У Закарпатській облраді спалах COVID-19, а хворий голова піариться, попри самоізоляцію
18:10
Поблизу Ужгорода затримали нетверезого водія, який вчинив ДТП і залишив місце події
17:57
Із 24 січня змінюється маршрут автобуса №20
16:53
Незабаром на Закарпатті запрацює перший ангіограф
16:50
У Мукачеві підбили підсумки фестивалю "Червене вино" та нагородили кращих виноробів
16:42
/ 1
У Мукачеві через безпідставне завищення вартості газу для лікарні прокуратура вимагає відшкодування
16:21
/ 1
У Закарпатській обласній лікарні 16-річному хлопцю пришили пальці, відрізані пилою
16:10
В Ужгороді відкрили тимчасовий пункт обігріву
15:50
/ 1
В Ужгороді змінили маршрут слідування автобусу №156
15:28
У скансені в Ужгороді відзначили Міжнародний день селфі
15:25
За 11 місяців минулого року населення Закарпаття скоротилося на понад 4,5 тисячі осіб
15:23
/ 2
Близько сотні оленів оселилися на Закарпатті
14:33
Майже 87% мешканців Закарпаття уклали декларації з лікарем первинної ланки
13:39
У Мукачівському замку торік в рамках акції "Шлюб за добу" побралися 208 пар
11:44
/ 1
На Закарпатті в автівці, що порушила ПДР, виявили нелегалів
11:21
/ 7
За міжнародними і національними рейтингами УжНУ – один із кращих в Україні – Смоланка
09:38
Торік на Закарпатті перетнули кордони понад 2 млн транспортних засобів та 22 тисяч тонн вантажів
07:08
На Водохреща у води Ужа занурилися кілька сотень людей
06:56
22,8% закарпатців повністю вакциновані, — епідеміологиня
04:48
/ 8
Закарпатець привернув увагу до проблеми засмічення річок, пірнувши у пластиковий затор на Боржаві
18:14
/ 1
Генетики з УжНУ розгадали загадку походження коней, привезених конкістадорами на карибські острови
18:12
/ 2
На Закарпатті успішно проходить вакцинація освітян
17:13
/ 2
На Яворнику на Закарпатті ділянку зі смереками та соснами відвели під рубку, в лісництві кажуть – дерева хворі
» Всі новини