Долина нарцисів розташована на території 257 га між Хустом і селом Кіреші. Квітне раз на рік з 1 по 25 травня. У цей час сюди з’їжджаються туристи з України та Європи. Окрім нарцисів, у заповіднику висаджені майже 490 різновидів рослин. Багато з них занесені до Червоної книги.
Біля шлагбаума нас зустрічає інспектор природоохоронної зони Карпатського біосферного заповідника Долина нарцисів Олена Бабич, 53 роки. Жінка працює тут із 1979 року. Їй допомагають син і донька.
— Найбільша наша проблема — брак коштів на догляд за полем, — каже Бабич. — З року в рік воно заростає верболозом. Торік у серпні приїздили студенти біологічного факультету та Хустського лісотехнікуму — безкоштовно допомогли очистити долину. Але цього літа вербу знову потрібно корчувати, бо кущі висмоктують підземні запаси води. Надіємося лише на робочі руки студентів, — зітхає. — А щоб повністю викорчувати верболіз, треба 30 тисяч гривень.
Руйнує гідрологічний режим поля і колись прокладена асфальтна дорога. Туристам, щоб не топталися по квітах, охоронці придумали вузькі стежки та естакади — настили з дощок, якими приїжджі можуть потрапити на поле.
— У радянські часи поблизу Кірешських пагорбів було викопано меліоративні канали, в які стікала вода з поля нарцисів, — веде далі інспектор. — Вони також обезводнили заказник. Щоб дати нарцисам вологу, науковці запропонували побудувати шлюзи. Коли буде посуха — випускатимемо воду з потічків на поле.
Щовесни Долину відвідують до 6 тис. туристів. За квиток платять 2–5 грн.
— Цього року сподіваємося на більший потік відвідувачів, — додає працівниця заповідника Олена Ворон, 20 років. — Плануємо зібрати за сезон 20 тисяч гривень.
Ще одна проблема Долини нарцисів — самі туристи. Вони часто ламають квіти та затоптують поле.
— Буває, переходять у недозволеному місці, — пояснює жінка, — або зривають квітки. А ми з них можемо взяти хіба по 12 гривень штрафу за зламаний нарцис. Недавно один турист побив жінку з Києва, бо та зробила йому зауваження, щоб не топтав квіти. Потерпілу відвезли до лікарні. Сюди різний народ приходить. Для безпеки у вихідні для охорони заповідника залучаємо міліцію та лісників.