Реклама B3

Колочавська біобаза потрібна для підготовки фахівців

Роком, коли зародилася ідея і почалось будівництво приміщення біобази в с. Колочава, слід вважати 1978 рік. Восени того року автор цієї розповіді, будучи деканом біологічного факультету, разом з доцентом кафедри ентомології І. Бокотеєм, були у відрядженні в Міжгірському районі, де брали участь у засіданні правління колгоспу "Радянське Закарпаття". Саме на ньому обговорювалось питання, пов'язане з підвищенням продуктивності полонинських пасовищ.

Після закінчення засідання ми зустрілись з головою колгоспу Василем Штаєром, про якого я чув як про передового господарника тільки із засобів масової інформації. Та мене особливо вразила його обізнаність з найновішими методами і досягненнями в галузі сільського господарства.
Пам'ятаючи настанову ректора - доцента В. Шульги - шукати приміщення в сільській місцевості для створення біобази по проведенню літніх практик студентів, я поцікавився, чи не можна було б старе приміщення школи використати під цю базу. Ніколи не забуду його відповідь, яку хочеться передати дослівно: "Приміщення старої школи потребує ремонту, і після цього ми віддаємо його під швейний цех. Такі приміщення не підходять для університету". Трохи подумавши, запропонував: "Давайте домовимося: кафедра ботаніки візьме на себе зобов'язання допомогти нам у поліпшенні гірських пасовищ (полонин), а правління колгоспу побудує для студентської молоді достойну базу". Коли був укладений і підписаний договір обома установами, буквально на другий день почалися організаційні роботи по спорудженню об'єкта. До речі, там де зараз стоїть приміщення біобази, був густий ліс. Ректора університету непокоїло те, що затягнеться складання проекту, пошуки будівельної організації та матеріалів, тощо. Та коли вже через два тижні на столі побачив проекти і плани робіт, то з подивом поцікавився, який це проектний інститут так швидко його зробив і що, напевне, він обійшовся колгоспу в кругленьку суму. Та ще більшим було його здивування, коли дізнався, що автором всіх цих підготовчих робіт була одна особа, а саме — Василь Штаєр.
Правою рукою, добрим порадником і помічником Василя Юрійовича під час будівництва біобази був тодішній аспірант кафедри ентомології, а згодом і перший директор біобази — Мирон Михайлович Цю-бик, який сьогодні очолює Синевирський національний парк, а другим директором став його син — випускник біофаку нашого університету — Мирон Миронович.
Користуючись нагодою, хочу наголосити, що в останні роки тривають розмови, щоб базу передати в оренду благодійним організаціям. Це було б непоправною помилкою, бо студенти-біологи мусять мати літню базу для проведення практик. Відсутність її позначається на якості підготовки студентів-біологів.
Після закінчення строку літньої практики база може використовуватись у благодійних цілях. Зазначу, що біологи Львівського університету мають аж 3 бази для проведення практик. Ми не маємо права залишитись без Колочавської бази.

Василь КОМЕНДАР, доктор біологічних наук, професор, академік АН ВШ, "НЗ"
23 квітня 2008р.

Теги:

FacebookTwitterdel.icio.us
Реклама B4

Коментарі

Реклама B12

НОВИНИ: Соціо

00:00
ВРП звільнила хустського суддю Савицького і рахівського суддю Тулика
23:43
/ 6
Голова Закарпатського апеляційного суду Фазикош задекларувала $70 тис. готівкою, 3 млн грн у криптовалюті, новий будинок і внесок за квартиру з машиномісцем
23:23
/ 1
В.о. начальника Головного управління ДПС у Закарпатській області призначений Сергій Туренок Фото новина
17:26
/ 2
Закарпатця покарають за жорстоке поводження з конем на Буковелі Відео новина
15:14
За наслідками пожежі в будівлі колишнього ресторану "Лев" у Хусті рятувальникам вдалося відстояти 1-й поверх Фото новинаВідео новина
04:26
/ 7
У четвер колективу УСР в Закарпатській області представлять нового очільника – Тимура Квеквескірі Фото новина
02:33
На Закарпатті майже удвічі зросла захворюваність на гепатити, бо більше виявляють – ОВА
02:22
Новий КПП "Велика Паладь-Нодьгодош" на угорському кордоні відкриють 8 квітня
23:17
/ 1
У Перечині за 50 млн грн відремонтують школу для релокації ліцею з Краматорська Фото новина
20:13
ФОТОФАКТ. В Ужгородському замку оселилися сірі сови з совенятами
16:03
/ 2
ФОТОФАКТ. В Ужгороді муніципальні автобуси прикрасили до "Сакура Фесту"
14:44
В Ужгороді вчасно врятували від вогню приватний будинок Фото новина
03:37
/ 5
Кулеметник "Абрамс"
21:48
/ 1
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 5
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 9
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
19:29
/ 1
Національні спільноти регіону презентували культурну спадщину на фестивалі "Етнічний віночок у Закарпатті"
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 16
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 15
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
» Всі новини