Територіальні громади Закарпатської області розпочали новий етап розвитку в умовах оновленого законодавства

Про це під час зустрічі з місцевою пресою 19 травня розповіли представники Закарпатського регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою».

Територіальні громади Закарпатської області розпочали новий етап розвитку в умовах оновленого законодавства

У 2016-2019 роках Програма «U-LEAD з Європою» підтримувала діяльність Закарпатського Центру розвитку місцевого самоврядування (ЦРМС), а з грудня 2019 року замість нього в області діє його наступник – Закарпатський регіональний офіс Програми «U-LEAD з Європою». У 2016-2021 роках відбулося 497 заходів, учасниками яких стали 5426 осіб. Впродовж 2020-2021 року Закарпатський РО провів в онлайн режимі 251 заходи, в яких взяли участь 2457 учасників. 

«Реформа місцевого самоврядування і територіальної організації влади в Україні є найуспішнішою, і на Закарпатті громади неодноразово довели, що реформа потрібна й ефективна. Новий рік приніс нашим громадам нові виклики, в тому числі - продовження пандемії коронавірусу, але водночас, чимало нових можливостей та перспектив», - наголосив керівник Закарпатського регіонального офісу Микола Сюсько. 

За його словами, впродовж 2020 року суттєву підтримку громадам надала Програма «U-LEAD з Європою»: зокрема, сільські громади та громади малих міст Закарпаття отримали захисні медико-санітарні набори. Окрім того, громади регіону взяли участь у конкурсі «Волонтерство в громаді». За результатами конкурсного відбору від Закарпатської області перемогу отримала Перечинська територіальна громада, проєкт під назвою: «Волонтер – це я». А для надання підтримки у розробці стратегій розвитку Програмою «U-LEAD з Європою» було відібрано дві громади Закарпатської області: Ясінянську та Чопську ТГ. Відбувся і конкурсний відбір у програму підтримки громад у формуванні спроможних мереж надання послуг, у сфері освіти це - Батівська та Кам’янська ТГ,  а у охороні здоров’я - Великодобронська, Довжанська та Керецківська. Проведено конкурсний відбір для проведення навчання за напрямком «Просторове планування». 

Також Програма «U-LEAD з Європою» оголосила Ініціативу з проєктів муніципального партнерства для виявлення та сприяння розробці проєктів місцевого розвитку регіонального значення, які можуть бути подані на фінансування до як національних, так і міжнародних фінансових установ. Кінцевий термін подання заявки: 25 травня 2021 р. до кінця дня.

Значну фахову допомогу громади щодня отримують через впровадження навчальних Пакетів тематичної підтримки (представники місцевого самоврядування проходять регулярне безплатне навчання від експертів Програми), а також користуються навчальною онлайн-платформою U-LEARN. Серед інших ініціатив - програма навчання для керівників та депутатів громад. 

«Завершився ключовий етап реформи, але ще чимало роботи попереду», - зауважив Микола Сюсько. 

Фінансові ресурси громад Закарпаття

Попри спричинену пандемією кризу, громади області продовжують розвиватися. Про це детальніше розповів радник з питань муніципальних фінансів та управління Закарпатського РО Михайло Бундзяк.  

Також у своєму виступі він торкнувся теми новації у сфері бюджету та фінансів. Зокрема, йдеться про середньострокове програмно-цільове бюджетне планування та гендерно орієнтоване бюджетування, розмежування видатків між районним бюджетом та бюджетами громад тощо, зміну норм щодо видатків місцевих бюджетів на заклади охорони здоров’я, зміна системи управління коштами галузі освіти, в т.ч. освітньою субвенцією. 

Експерт додав, що не потрібно порівнювати свою громаду з іншими у інших регіонах. Варто аналізувати, а що ж змінилося у самій громаді у зв’язку з децентралізацією, а також дізнаватися «секрети успіху» інших громад. 

Важливим для громад на нинішньому етапі розвитку є пошук нових резервів - унормування місцевих податків та зборів. 

Громади в новій реальності

Тергромади Закарпаття, як і по всій Україні, функціонують у нових законодавчих умовах, - зазначив під час зустрічі радник Закарпатського регіонального офісу з питань децентралізації та місцевого самоврядування Павло Рябоконь. Він детальніше розповів про перші кроки громад у новій системі територіальної організації влади та виклики на сучасному етапі децентралізації . 

До адміністративних трансформацій в області було 13 районів,  а нині - шість. В області залишилося 64 громади. 

За його словами, у більшості громад голови ТГ - новообрані. Щодо гендерного представництва голів громад, то тут переважають чоловіки - 91 % та 9 % - це жінки. Якщо говорити про вік очільників територіальних громад, то 34 - віком від 31 до 50 років, 27 - 51-70 років, до 30 років - 2 голови ТГ і одному - понад 70 років. 

Серед основних змін: актуальність втратило поняття «ОТГ», на зміну якому доречно вживати термін «територіальні громади»; старости у громадах більше не обираються жителями старостинських округів, а затверджуються радою за пропозицією голови; змінено деякі вимоги до служби в органах місцевого самоврядування тощо.

Крім того, зараз закінчується реорганізація органів місцевого самоврядування, районних державних адміністрацій та райрад. Громади мають сформувати компетентні управлінські команди, перейти на прямі відносини з Державним бюджетом та навчитися бюджетування за новими правилами. Також він торкнувся теми очікуваних змін у законодавстві. 

Довідка

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

 

 
19 травня 2021р.

Теги: громади, розвиток

Коментарі

statut 2021-05-23 / 19:52:10
Прежде всего надо ратифицировать Римский статут: https://petition.president.gov.ua/petition/115860
Подпиши петицию и сделай репост!

НОВИНИ: Соціо

15:46
ФОТОФАКТ. Металеві перила з обох боків пандусів встановлюють на Слов’янській набережній в Ужгороді
15:44
/ 1
Майстер-клас із виготовлення ляльки-мотанки провели в Ужгороді з нагоди Дня Конституції України
14:06
У травні на Закарпатті фрукти подорожчали на 5,9%, м’ясо та м’ясопродукти – на 2%, олія соняшникова та молоко – на 1,9%
12:49
Закарпатська облрада одноголосно проголосувала за відміну ліквідації санаторної школи-інтернату у Великому Березному
12:33
/ 2
В обласному гідрометцентрі інформацію про найвищу температуру за 130 років на Закарпатті від ОДА назвали неправдивою (ОНОВЛЕНО)
12:25
У Мукачеві у ЦНАПі встановили табло, що показує рівень радіації
12:15
В Ужгороді відбудеться фестиваль йоги
11:23
ФОТОФАКТ. Колектив санаторної школи-інтернату у Великому Березному вийшов на мітинг під облраду
10:58
За минулу добу на Закарпатті вакцинували рекордну кількість людей
10:53
На Закарпатті зафіксували найвищу температуру повітря за 130 років – +39.8 градусів
10:15
В Ужгороді з’являться криті велопарковки
09:46
В Ужгороді немає жодного облаштованого місця для купання у водоймах
04:47
В Єпископській резиденції в Ужгороді презентують унікальну екорозмальовку
04:28
Президія Закарпатської облради підтримала проєкт щодо збереження Великоберезнянської школи-інтернату
22:01
/ 1
Тищенко зустрівся з колективом Великоберезнянської школи-інтернату та пообіцяв підтримку "Слуг"
17:46
/ 4
ФОТОФАКТ. В Ужгороді на Поштовій встановили рамку з розпиленням води
17:18
До Дня молоді та Дня Конституції в Ужгороді буде спортивно-розважальна програма
16:13
/ 1
Міжнародний Олімпійський день провели в Ужгороді
13:15
25-у річницю Конституції України в Ужгороді відзначатимуть святом хорів
13:09
Закарпатець переміг у конкурсі МОН та отримав стипендію Президента України
11:55
На Ужгородщині до земель сільськогосппризначення повернуто земельну ділянку площею 4 га
11:28
/ 9
В Ужгороді заборонили купання, катання на човнах та інших плавзасобах і використання засобів розваг на воді
11:24
/ 1
На квартирному обліку в Ужгороді перебуває понад 1100 родин
11:08
10 днів діти зі сходу України відпочиватимуть на Закарпатті
09:13
ФОТОФАКТ. У Великому Березному освітяни перекрили дорогу задля збереження школи-інтернату
» Всі новини