Свого часу МГКЄ отримала від Ватикану не sui juris, а status quo (ДОКУМЕНТ)

Офіційні видання Апостольського престолу підтверджують, що статусу sui juris МГКЄ не має і в наші дні

Свого часу МГКЄ отримала від Ватикану не sui juris, а status quo (ДОКУМЕНТ)

Важливий історичний документ, що пояснює, який статус насправді отримала Мукачівська греко-католицька єпархія у 1993 році і чому на ресурсах та у повідомленнях Апостольської столиці не йдеться про її статус sui juris, віднайшли в архіві на Закарпатті.

«Документ під ч. 210, датований днем 7 лютого 1993 року і підписаний архиєпископом Антоніо Франко, Апостольським нунцієм в Україні, виявлено під час роботи з фондами одного з приватних архівів у Закарпатській області, багатому, зокрема, матеріалами про історію Церкви ХХ століття, – розповів для РІСУ науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ Володимир Мороз. – За свідченням очевидців тих подій, цей документ особисто представляв нунцій Антоніо Франко на зборах деканатів Мукачівської єпархії у присутності єпископа Івана Семедія. І обговорення були надзвичайно драматичними».

На п’ятьох аркушах представленого історичного джерела Апостольський нунцій подає бачення складного становища Мукачівської єпархії, де одна частина духовенства і вірних вимагає надати їй статус Церкви свого права (sui juris), а інша – об’єднати з УГКЦ. Також у документі архиєпископ Франко розтлумачує, що Апостольський Престіл не міг прийняти остаточне рішення і викладає рішення тимчасове: 1) Не надавати sui juris, 2) не приєднувати до УГКЦ; 3) підпорядкувати єпархію безпосередньо Апостольській столиці. Згідно з оригіналом:

«Мукачівська єпархія виявляється розділеною: одна частина священиків і вірних, разом з Єпископом Помічником Його Ексеенцією Іваном Маргітичом, бажали б, щоб Апостольський Престіл підпорядкував Мукачівську єпархію Львівській Архієпархії (тоді головній в УГКЦ, тобто приєднав до УГКЦ – ред.); інша частина священиків і вірних, разом з Ординарієм – Його Екселенцією Іваном Семедієм та іншим Єпископом Помічником – Його Екселенцією Йосифом Головачем, бажали б, щоб Апостольський Престіл проголосив Мукачівську єпархію остаточно “sui juris”.

Отже, Ви дуже добре розумієте, що серед тих обставин, які витворили так багато жахливої полеміки та скандалу, Апостольський Престіл не міг прийняти остаточне рішення, яке, серед сьогоднішніх обставин спричинило б нові напруження й нові полеміки. Апостольський Престіл вважає, що перш за все треба повернути мир і співпрацю між Єпископами, між священиками й між вірними. Тому, Апостольський Престіл вирішив зберегти, поки що, теперішній юридичний стан “status quo” Мукачівської Єпархії. Тобто, з юридичної точки зору вона залишається не підпорядкованою Львівській Архієпархії, ані якійсь іншій Митрополії за межами України. Поки що, отже, Мукачівська Єпархія залишається підчиненою тільки Апостольському Престолові».

Наступним елементом цього тимчасового рішення було виокремлення в МГКЄ, крім єпископа-ординарія, ще двох урядів синкелів для вірних «українського походження» і «для вірних, які не мають українську ідентичність» – єпископів Івана Марґітича і Йосифа Головача, відповідно. Як відомо, тепер у МГКЄ таких синкелів нема.

Якщо документ 1993 року показує, що МГКЄ не отримала тоді статус sui juris (йшлося про status quo), а тільки була тимчасово підпорядкована Апостольському престолові, то офіційні видання Апостольського престолу підтверджують, що статусу sui juris МГКЄ не має і в наші дні. Згідно з Annuario Pontificio 2020 року (с. 485), вона, як була раніше, так і залишається «Immediatamente sogetta alla Santa Sede», тобто безпосередньо підпорядкована Святому Престолові. Таку ж інформацію подає сайт www.catholic-hierarchy.org.

У списку Церков, які дійсно мають статус sui juris, вміщеному в Annuario Pontificio (с. 7-10 і 1749), МГКЄ також нема. Взагалі у списку Церков свого права немає Церков, нижчих рівнем за митрополичі, а МГКЄ – не митрополича, а саме єпархія.

Це ж говорить один з найавторитетніших дослідників східного християнства Роберт Робертсон. У своїй книзі «The Eastern Christian Churches: A Brief Survey», яка витримала вже сім видань, він зазначає, що МГКЄ «безпосередньо підпорядкована Святому Престолові».

31 березня 2021р.

Теги: МГКЄ, sui juris

Коментарі

Крутень 2021-04-19 / 09:13:49
Кручу верчу запутать хочу(но гат)

сорри 2021-04-17 / 22:58:51


до "но гат"

Відповідь "вірниці" дали і не раз. Тут відповів ще раз. Учіться читати, а не лиш писати


сорри 2021-04-17 / 14:52:20
А що, з об'єднанням УГКЦ і МГКЄ Євхаристійна єдність зникне?
Звичайно, що ні.
Ви крутите Євхаристійно. єдністю в СВОЇх інтересах, як циган місяцем.
Ви перебуваєте в Євхаристійній єдності ці з десятками інших церков, кожна з яких відстоює НАЦІОНАЛЬНІ інтереси СВОГО народу. Як це було, наприклад, під час візиту єпископа гайдудорозького до Ватикану. Так що Євхаристійна єдність тут ні до чого.
А от те, що ви заради власної вигоди штучно відділяєте українських вірників, які становлять 90% вірників МГКЄ, від решти українського народу, ЦЕ ФАКТ.
Ви зробили собі на МГКЄ власний бізнес. І не хочете єдності з УГКЦ виключно аби цей бізнес не втратити. Бога тут нема. І на місці Ватикану я би вас розігнав вже навіть за це.

До "в єдності сила" 2021-04-17 / 10:01:05
Але ж ви і ділите, бо ці 2 церкви маю єдність між собою, єдність Євхаристійна, а ви розділяєте. І кажете що то все не правильно і мішаєте в церкву політику.

В єдності сила 2021-04-17 / 09:00:28
В єдності сила , в брехні - поділ.

Но гат. 2021-04-16 / 22:47:44
Говорили про єдно а перейшли на похорон.
Інтересно лише одно, шо відповідь на питання Вірниці що до Євхаристійної єдності так ніхто і не дав.
Наскільки знаю то Євхаристія є центром життя християн, тоді якщо є євхаристійна єдність то вона є найвища і найтісніша.
Чи я помиляюся?

Фараон і Мойсей 2021-04-16 / 01:18:42
Ізраільтяне, колись в Єгипецькому рабстві поклялися поховати останки Йосифа і вже аж тоді прийшов Мойсей спасати їх. І спас і поховали Йосифа в Сихемі.

Форд жоні, а мені Субару... 2021-04-16 / 01:15:54
Той же Форджоне або Субіру що в Європі красуються в скляних гробах...їх теж треба поховати в землю.

Самі учать що треба хронити... 2021-04-16 / 01:13:31
А хоронити треба в сиру землю. Із землі вийшов і в землю повернешся. Плакати хочеться із за такої наруги.

Померлого треба похоронити ! 2021-04-16 / 01:11:24
Чому не похоронять тих умерших ? Тих всіх, що в крипті і того же Ромжу, котрий виставлений на наругу в соборі ! За такоє надругательство над останками хтось сидить в тюрьмі, а тим нич не роблять. Орден дав їм Зеленський. Царь Давид колись поховав кості свого попередника царя Саула і на народ прийшла благодать.

Нік 2021-04-15 / 13:11:28
Курах Роман-підхалим Шашіка, що би тот покійний не говорив бред всякий всьо підтримував,в тому числі щодо єдності, читання Служби Божої зрозумілою мовою, і непогано так влаштувався в соборі хоча його вигнали з семінарії, не знати чи має освіту, українофоб, україноненависник, неправдивий егоїст, який ще дуже хоче працювати з дітьми, яких до нього не можна підпускати близько бо хоче їм в голову вбити з дитинства що вони не українці, а інтернацонал,русини, руснаки, мадяри, словаки,румуни, Закарпаття не Україна у Львові бандеровці, на майдані майдануті, весь комплект пропаганди мадяроросійської.
Наглота, яка дивиться в очі говорит одно а робит друге, в тому числі і в церкві...не вірте облесливим словам...і тепер чекає щоб все заспокоїлося, щоб мати славу, повагу, гроші...

Українець 2021-04-13 / 11:03:57
До Нікі.
Цілком з Вами згідний. Курах - то цікаве "явище".
Іноді такоє видає у проповідях шо диву даєшся. Рекомендую глянути ці 4-5 хвилин з 58:30 https://youtu.be/dKJM6259Quc?t=3510
У тому відео ще багато самолюбування. Людина яка вчить читати Слово Боже говорить, що матюки це не є гріх, а може й сам їх вживати. Хоч би вже не казав того на публіку.
Дітей до таких людей пускати заказано. Добре, що назбирав купу "вірянок" яким він сильно подобається.

Нікі 2021-04-12 / 12:20:09
Новп тема в українофобів-Курах Роман продвигає тему, що ми закарпатці не знаємо як і з ким має бути єпархія, є там люди які всьо знають і рішать йсе без нас, вірників,бо закарпатці розумом не вийшли

До «таке нещастя» 2021-04-10 / 15:20:39
Можна детальніше про Фенича?

just me 2021-04-09 / 23:28:22
Що за документ? Можна детальніше?

таке нещастя 2021-04-09 / 22:50:28
З сумом сповіщаємо, що колишній співробітник УжНУ Володимир Фенич припинив своє існування як історик і дослідник після того, як підписався під такою несенітницею: "В грудні 2019 р. та в жовтні 2020 р. спільним рішенням Апостольської Столиці та єпархіального керівництва Мукачівська єпархія була піднесена до гідності Мукачівської Греко-Католицької Церкви свого права під безпосередньою юрисдикцією Святої Столиці, отримавши для цього відповідне Партикулярне право на три роки як експеримент". Помолимось, браття, за його здоров'я (і не тільки фізичне).

закарпатець 2021-04-09 / 21:59:41
Цікавий документ. Це все міняє

Читач 2021-04-07 / 12:04:04


Перехід на особистості за відсутності змісту. Коментуйте по суті публікації. Коментар видалено. Адмін


Ede 2021-04-07 / 00:00:17
Цікаво, скільки греко-католиків серед коментаторів?

ужгородка 2021-04-06 / 23:17:29
Перечитала коментарі. Позиція прихильників єдності МГКЄ з УГКЦ виглядає сильнішою і аргументованішою

НОВИНИ: Соціо

17:59
/ 4
За тиждень темпи вакцинації на Закарпатті зросли на 110%
17:10
Упродовж вихідних на Закарпатті вакциновано майже 3,5 тисячі закарпатців
15:52
У Лузі на Рахівщині завершили ремонт дороги
15:17
Закарпатська митниця видала майже 4 тисячі сертифікатів EUR.1
14:03
10% роботодавців в Ужгороді не бачать електронні лікарняні своїх працівників – сімейна лікарка
11:33
У Ясінях на Рахівщині діє унікальний молодіжний простір "Креденц"
10:23
За вихідні в новому мобільному пункті щеплення в Ужгороді вакцинувалися 104 закарпатці
10:13
У Мукачеві стягнули з недобросовісного підприємця у понад 837 тис грн
10:06
На Закарпатті налічується 351,8 тисяч домогосподарств, з них 59,3% – у сільській місцевості
09:16
Ужгородський замок включено до проєкту "Велика реставрація"
16:37
У мобільному пункті щеплення в Ужгороді за перші три години вакцинувалися 35 людей
14:43
/ 5
У Коритнянах на Ужгородщині відкрили новозбудовану амбулаторію
13:13
За спеціальне використання лісових ресурсів на Закарпатті сплачено понад 48 млн грн
13:07
На Мукачівщині повернули у державну власність землі вартістю понад 700 тис грн
12:34
На Закарпатті відібрали потенційні об’єкти "Великої реставрації"
11:56
За 9 місяців Мукачівський замок відвідало більше 160 тисяч туристів
11:41
В Ужгороді за добу виявили 75 нових випадків коронавірусної інфекції
10:53
/ 2
Упродовж вихідних на Театральній в Ужгороді працюватиме пункт щеплення
18:05
У Берегові викрили підпільний гральний зал
17:49
В Ужгороді оштрафували жінку, що серед ночі виривала з клумби квіти
17:36
/ 1
В Україні найменше шкіл із дистанційним навчанням – на Закарпатті
14:48
У закарпатському Королеві відбудуться святкові заходи з нагоди 620-річчя Королівського Євангелія
14:42
Понад 69,5 тисяч людей зробили щеплення від COVID-19 в Ужгороді
14:04
Через "газову" проблему з 25 жовтня школярі Мукачева навчатимуться дистанційно
12:15
На Закарпатті завантаженість ліжкового фонду становить 51%
» Всі новини