Керівництво Закарпатської облради зірвало надання 5038,3 га лісів статусу пралісових пам'яток природи

Йдеться про скандальне рішення Закарпатської обласної ради від 25 лютого щодо пралісів, яке викликало шквал обурення та обговорення серед природозахисників, спеціалістів в лісовій сфері та представників обласної влади

Керівництво Закарпатської облради зірвало надання 5038,3 га лісів статусу пралісових пам'яток природи

Так, в четвер, 25 лютого, Закарпатська обласна рада провалила голосування за створення 20 пралісових пам'яток природи загальною площею 5038,3 га. Це викликало неабиякий резонанс в громадськості Закарпаття.

Про це повідомляє громадський правозахисник Віталій Грегор

"Якщо сказати дуже коротко - дане рішення  є процедурно останнім й іншого за законом, окрім як оголосити об'єктами природно-заповідного фонду всі 40 лісових пам'яток, облрада права не має.

Оскільки  процедура підготовки документів пройшла всі відомства і всю процедуру, передбачену Наказом про затвердження Методики визначення належності лісових територій до пралісів, квазіпралісів і природних лісів, підписаної Міністром екології Остапом Семераком в травні 2018 року.

Дана методика була розроблена Директором Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Мінекоприроди  В. Клідом на виконання Закону України 2063-VIII "Про внесені зміни до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно з Рамковою конвенцією про охорону та сталий розвиток Карпат", підписаного Президентом України П.Порошенком у травні 2017 року," – деталізує В.Грегор.

Тобто, ці проекти рішень про створення на Закарпатті 40 пралісових пам’яток природи площею 8485,4 були розроблені на підставі нормативних документів, прийнятих командою П.Порошенка для інтеграції України в ЄС у сфері охорони довкілля.

Більше того, всі проекти рішень було одноголсно і без зауважень підтримано на президії Закарпатської облради 22 лютого і очікувано мали бути проголосовані так само одноголосно  на сесії вже 25 лютого.

Однак на сесії відбулося неочікуване.

Заступник голови облради і депутат від "Європейської Солідарності" Денис Ман висловив  позицію, що частину питань треба зняти з розгляду. Оскільки до нього надійшли листи від місцевих ОТГ Перечинського району, які просять поки не розглядати питання щодо пралісів, які, начебто, можуть зачепити інтереси їх громад і мають бути розглянути ще на сесії в ОТГ. Тому Д.Ман як депутат передусім "має чути і думку громади", а не Закон. Більше того, він налаштував не голосувати і всю фракцію "ЄС", що очевидно суперечить програмним цілям, які декларує центральна команда П.Порошенка.

Другим озвучив свої раптові зауваження перший заступник голови облради і депутат від "Батьківщини" Андрій Шекета, який і вів дану сесію через відсутність О. Петрова.

А.Шекета наполягав на знятті проектів рішень, що стосувалися створення пралісів на Тячівщині, посилаючись на отриманий напередодні сесії лист від Уст-Чорнянської селищної ради.

Ексклюзивно публікуємо даний лист для його публічного обговорення , бо, зі слів спеціалістів, він містить очевидно неправдиву інформацію. Оскільки в ньому селишний голова П.Костяк зазначає, що більшість площ пралісів, які розташовані поруч, є "пасовищами  для випасу худоби та заготівлею паливних дров для місцевого населення".

Дану інформацію спростувала експерт-еколог ГО "Екосфера" Оксана Станкевич-Волосянчук в своєму коменті до депутатів облради на Фейсбуці:

"Denys Man, Iryna Matsepura, я ще раз хочу пояснити: мова йшла не про пасовища і не про річку, на які громади можуть мати свої плани. Йшлося про державні (не комунальні) ліси, на які поширюється державна політика. Користувачами лісів є державні лісогосподарські підприємства і кожен сантиметр цих лісів у довгих дискусіях, з вивченням документів та польовими виїздами, був погоджений з лісгоспами, облуправлінням лісового господарства, Держлісагенцією та Міністерством захисту довкілля. Процедура не передбачає спеціальних консультацій з громадами, бо громади не ведуть свою господарську діяльність у державних лісах. Але були враховані потреби приполонинних господарств...

Я насправді не знаю, яка гра ведеться довкола цих пралісів, але дуже розчарована Вашим особистим голосуванням по 4-х лісгоспах: по Мокрянському, Воловецькому і Міжгірському  Ви НЕ ГОЛОСУВАЛИ, а отже, не дали свій голос "ЗА" разом з представниками від ОПЗЖ. По Перечинському лісгоспі Ви проголосували "Проти", в той час, як уся фракція ЄС разом з представиками ОПЗЖ, НЕ ГОЛОСУВАЛА, фактично проваливши рішення. Читаючи Ваші коментарі, розумію, що Ви представляли інтереси лише двох громад з Перечинщини та Тячівщини. Чиї інтереси Ви представляли, коли НЕ ГОЛОСУВАЛИ за створення пралісових пам'яток природи на Міжгірщині та Воловеччині разом з Каськівим? "

Після цих коментів заступник голови Закарпатської обласної ради від "ЄС" Денис Ман змінив свою думку, пообіцявши, що на наступній сесії однозначно вже проголосує "за праліси". Це, звісно, однозначно правильна позиція, хоча і не зовсім логічна та не послідовна. Оскільки день перед цим він голосує проти, начебто – щоб "почути думку громад", а вже наступного дня, після розголосу в соцмережах, повідомляє , що буде голосувати "за", хоча ще не знає, що вирішить та ж таки громада.

«З огляду на зазначене,  найбільш вірогідною метою цього всього "антипралісового" фарсу на сесії були або грубий непрофесіоналізм, або лобіювання приватних інтересів. Скоріш за все, йдеться про лобіювання, оскільки на полонині Боржава планується будівництво мегакурорту, яке курує скандальний депутат облради від ОПЗЖ В.Каськів, зокрема в межах Міжгірського району, звідки родом і А. Шекета.

Яка роль у всьому цьому голови облради О. Петрова – наразі невідомо, однак уявити що таке можливо було зробити без його відома, здається маловірогідним. Однак наступна сесія має розставити всі крапки над "і", – констатує В.Грегор.

Також варто зазначити додаткову інформацію від еколога О.Станкевич-Волосянчук:

"Одні кажуть, що праліси – це наша цінність і їх ніколи не буває багато, інші вважають, що їх забагато і вони собою нічого не представляють, окрім лісів, які гниють.

Звісно, не існує такого поняття, як ліс, що гниє, взагалі. Щодо пралісів – то це найбільш життєдайні ліси, наповнені по самі вінця життям, енергією, яка циркулює по найбільш розгалужених харчових ланцюгах і є найбагатшою екосистемою у світі. Однак, давайте звернемось до статистики по лісах Закарпаття.

- Площа лісових земель на Закарпатті, вкритих лісом, становить 657,8 тис. га

- З них площа лісів держлісгоспів, де виділили праліси – 532,6 тис. га

- Ще 69,5 тис. га лісів перебувають у природно-заповідному фонді

- 28985,98 га (це 41,7 %) пралісів заповідається на територіях і об'єктах ПЗФ: Карпатський біосферний заповідник, НПП "Ужанський", НПП "Синевир" та НПП "Зачарований край"

- 6001,2 га (це всього 1,1 %) пралісів розташовані у лісах держлісгоспів. Сюди я зараховую 3 заповідних урочища пралісів та 29 пралісових пам'яток природи, які вже існують, включно з проголосованими на сесії облради 25 лютого. Тобто, це всього лише 1,1 %!!!! У кілька разів менше, ніж щороку проводиться лісгоспами суцільних рубок!

- Ще 5038,3 га (0,9 %) очікують свого статусу ПЗФ.

Отже, йдеться про 2% лісів, де заборонено проводити будь-які види рубок! Питання не вартує і виїденого яйця. То кому насправді заважають ці праліси?"

Своє занепокоєння з приводу цієї ганебної ситуації, висловили на своїх офіційних сторінках вже Всесвітній фонд природи "WWF-Ukraine" та Коаліційне об’єднання громадських об’єднань і науковців «Форум екологічного порятунку Закарпаття», яке утворене і активно діє з 2012 року та об’єднує 34 громадські організації краю екологічного і природоохоронного спрямування.

04 березня 2021р.

Теги: праліс

Коментарі

До FERI-Bachi 2021-03-05 / 16:56:38
Цікаво, як саме синевирці постраждали від НПП "Синевир"? Тим, що на голому місці без особливих капіталовкладень у маркетинг мають щороку сотні тисяч туристів і доходи від них? А ще як постраждали?

FERI-Bachi 2021-03-05 / 12:38:10
зняли з розгляду і може й правильно зробили .
Неоднозначні наслідки від заповідників для місцевого гаселення . Синевирці точно постраждали від заповідних територій.
ekspertuniv@bigmir.net
FERI-Bachi

Вася 2021-03-05 / 10:22:35
Рошенківські вишкребки - най би вони здохли разом зі своїм сивочолим баригою!!!

7257 2021-03-05 / 03:59:32
300 га в синякові -дача Балоги, тоже в природозахисну зону і дачу медведчука в жденієві з 120 га лісу- теж визначити як природоохоронну територію.

Говерла 2021-03-05 / 02:26:23
ГАНЬБА!!!
Потрібно не менше 20 000 га виділити і негайно!!!
феодали ординські кляті!!!

4321 2021-03-05 / 01:27:01
Пресс-секретарь Президента Владимира Зеленского Юлия Мендель заявила, что глава государства делает все, чтобы в Украине закончилась эра олигархов, владеющие по его словам 80% Украины, из-за которых страна погрязла в нищете и тотальной коррупции.
Об этом Мендель написала в своем блоге для Atlantic Council, передают Українськi Новини.

НОВИНИ: Соціо

00:47
Селяни проти "прибульців": на Закарпатті громада захищає від рейдерів 2000 га паїв
22:15
У Миколаєві помер ужгородський митець Іван Мигович
16:02
На кінець лютого закарпатці боргували за газ 1358,5 млн грн, за електрику – 261,7 млн грн
15:45
Послугами служби зайнятості з початку року скористалися біля 34 тисяч закарпатців
14:55
На Хустщині чоловіка знайшли у зашморгу
14:42
На Закарпатті стартує масштабний проект відновлення і збереження унікального торф’яного болота "Чорне багно"
14:01
/ 2
На Закарпатті наразі вакцинували 10 964 людей
13:16
У центр реабілітації бурих ведмедів на Закарпатті привезли нового мешканця Юру з приватного туристичного комплексу
11:30
/ 5
"ПБС" Шевченка відремонтує дорогу до санаторію "Шаян" на Закарпатті за понад пів мільярда гривень
11:27
Оновлення стадіону в Мукачеві подорожчає на понад 10 млн грн
11:17
У зв'язку із карантином Укрзалізниця скасувала кілька рейсів на Закарпаття
11:14
У населених пунктах Закарпатської області працюватиме громадська приймальня з питань нотаріату
10:29
На Рахівщині, між селами Ділове та Луг, укріплюють гору верховою габіонною стінкою
09:23
В Ужгороді відкрили перший тематичний веломаршрут "Шлях Другетів"
16:07
На Закарпатті за 300 млн грн будують 37 нових амбулаторій та реконструюють 15 існуючих
15:15
/ 2
Понад 100 закарпатців змінили свої ім’я, прізвище та по батькові цьогоріч у І кварталі
14:55
/ 1
На Закарпатті очікують погіршення погоди: сильні дощі, похолодання, у горах – мокрий сніг і хуртовини
13:59
На Закарпатті у Білках люди перекривали дорогу з вимогою її ремонту
13:34
/ 4
Закарпаття матиме свій медичний гелікоптер
11:41
/ 3
У квітні у Мукачеві відкриють новий центр надання адміністративних послуг
09:33
На Закарпатті магазини, ресторани та кав'ярні відновили роботу
19:25
"Укрзалізниця" відновила курсування поїздів на Закарпаття
18:10
/ 4
Майже 58 тисяч дерев висадили за добу на Закарпатті під час міжнародної акції Greening Planet
18:06
У п’ятьох пунктах писали нині пробне ЗНО в Ужгороді
15:44
/ 6
Ужгородські школярі з 12 квітня повертаються до очної форми навчання
» Всі новини