На Закарпатті WWF "пілотно" пропрацює можливості влаштування переходів для диких тварин через дороги

Безпечна транспортна інфраструктура для людей і тварин: WWF-Україна розпочав реалізацію нового проєкту SaveGREEN

На Закарпатті WWF "пілотно" пропрацює можливості влаштування переходів для диких тварин через дороги

«Захист функціональних можливостей транснаціонально важливих екологічних коридорів басейну річки Дунай» або SaveGREEN — це новий міжнародний екологічний проєкт, покликаний створити методологію та інструменти для відновлення міграційних шляхів диких тварин, які перетинаються з об’єктами транспортної інфраструктури. В Україні проєкт буде реалізовуватися на пілотній території в межах Закарпатської області експертами WWF-Україна.

Стрімкий розвиток транспортної інфраструктури, а особливо будівництво сучасних автошляхів впливає не лише на навколишній ландшафт, але і на живих істот. Перетинаючи оселища диких тварин, вони фрагментують їх на менші ізольовані ділянки, що не можуть забезпечити умови для довготривалого виживання популяцій. Створюються перешкоди, що негативно впливають на міграційну здатність диких тварин, для яких це одна з основних умов виживання. Усе це може спричинити зменшення популяцій і, навіть, вимирання видів на певній території. Також тварини, які виходять на автошляхи, щоб перейти з однієї ділянки оселища в іншу стають причиною ДТП. Крім того, що такі спроби можуть закінчитися летально для тварин, це загрожує і водіям.

“Сьогодні дороги в Україні розбудовуються за новими стандартами і враховують потреби автомобілістів, тому траси отримують нову розмітку чи додаткові смуги. Покращується інфраструктура і для місцевих мешканців — певні ділянки шляхів обладнують освітленням і пішохідними переходами. Та чи враховує транспортна інфраструктура природні потреби диких тварин, які мешкають поруч?”, — коментує Тарас Ямелинець, національний координатор проєкту SaveGREEN в Україні.

У більшості європейських країн, таких як Франція, Німеччина та Нідерланди, а віднедавна Польща та Угорщина такі проблеми вирішують, будуючи екологічні переходи або екодуки для диких тварин — ссавців, плазунів та інших. Такі інженерні рішення забезпечують міграцію тварин, підтримують збереження біорізноманіття, а також покращують безпеку на дорозі.

У 2018 році Уряд схвалив нову транспортну стратегію України на період до 2030 року у якій врахував пропозиції WWF-Україна щодо екологізації транспортної інфраструктури та необхідності врахування екологічних переходів для диких тварин у її плануванні.

“В Україні поки немає жодного справжнього екопереходу чи екодука, крім окремих тунелів для плазунів. Ми лише розпочинаємо свій шлях у цьому напрямку. Першим кроком буде моніторинг — вивчення функціональності екокоридорів вздовж транспортної інфраструктури. В межах проєкту SaveGREEN ми маємо на меті розробити стандартизовану методологію, яка дозволить проводити моніторинг, а також сформуємо інженерні рішення та напрацюємо правову базу для врахування екопереходів”, — пояснює Тарас Ямелинець. — “Готова методологія буде доступною для відповідних зацікавлених сторін, зокрема для компаній, які займаються плануванням і будівництвом дорожньої інфраструктури. Реалізація відбудеться на пілотній території у Закарпатській області, де проходять транскордонні міграційні шляхи диких тварин, зокрема рідкісних ведмедя і рисі”.

Діяльність проєкту поширюватиметься паралельно на двох рівнях — регіональному і національному і стосуватиметься:

  • Розробки стандартизованої методології моніторингу функціональності екологічних коридорів, набору технічних інструментів та довідника з планування та впровадження заходів, які мінімізують негативний вплив на довкілля при будівництві доріг.

  • Поширення та впровадження політики, спрямованої на зменшення впливу на довкілля при будівництві та реконструкції доріг.

До робочої групи проєкту долучаться експерти ГО “Дунайсько-Карпатська програма”, Інституту екології Карпат НАН України, ДП "Державний інститут дорожніх досліджень ім. Шульгіна" та Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської обласної адміністрації. Паралельно проєкт буде реалізовуватися на пілотних територіях Угорщини, Австрії, Чехії, Болгарії, Румунії та Словаччини. На даному етапі реалізації проєкту триває аналіз зацікавлених сторін та пілотних територій, а також можливих шляхів фінансування потреб зеленої інфраструктури у країнах-партнерах.

Проєкт співфінансується з фондів Європейського Союзу (ЄФРР). Період реалізації з 1 липня 2020 до 31 грудня 2022. Офіційний старт відбувся 8-9 вересня 2020 року під час онлайн-зустрічі за участі усіх партнерів проєкту та залучених експертів.
 

Сузанна Тимочко, спеціаліст з комунікацій напряму “Рідкісні види”

e-mail: stymochko@wwf.ua

тел.: +380 66 246-06-98

02 лютого 2021р.

Теги: екоперехід, екодук, тварини

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини