"Годі заробітчанства! До Італії – по науку!"

Українські мігранти в Західній Європі асоціюються насамперед з феноменом заробітчанства. Чи вдасться коли-небудь цій кількісно потужній хвилі міграції пришвартувати, або ж суттєво наблизити саму Україну до омріяного берега євроспільноти? Щоб досягти цієї мети, українство має об’єднатися і набути інтелектуальної самоідентичності на Заході. Так вважають науковці Оксана Пахльовська і Олена Пономарева – професори Римського держуніверситету «La Sapienza». Найбільше до активних дій вони спонукають молоде покоління.

Професори Олена Пономарева (ліворуч) та Оксана Пахльовська
Професори Олена Пономарева (ліворуч) та Оксана Пахльовська

Професори Олена Пономарева (ліворуч) та Оксана Пахльовська
З чого починається євроінтеграція? Недостатньо політичних угод або дискусій про те, що Москва не пускає Київ у НАТО, а Брюссель між Вашингтоном і Кремлем не наважується всерйоз підтримати «стратегічно важливу Україну». Євроінтеграція починається з ментальності народу і усвідомлення його національної належності, зазначила під час розмови з громадою завідувачка кафедри україністики в університеті «La Sapienza» професор Оксана Пахльовська. Вона наголосила, що присутні на цій зустрічі здатні зробити так, щоб українська четверта хвиля еміграції асоціювалася з ідеєю інтелектуальної сили, а не сили заробітчанської. Не тому, що заробітчанство саме по собі є принизливим статусом. Ні. Але вже настав час, щоб цей людський ресурс мав інші виміри.
Єднаймося!
20-річний студент Василь Говгера – один із представників цього нового ресурсу. Він опановує у столичному університеті економічний та політологічний фах. Щоправда, юнак не зовсім задоволений студентським життям: він почувається самотнім, бо бракує спілкування з ровесниками-земляками. Василь знає, що української молоді тут багато, та дуже важко зустріти її представників саме у стінах університету: «Студентів з України, котрі вивчають світські науки, тут вважайте 5%. Решта – це семінаристи, молодь, яка навчається у папських університетах і живе в українських колегіях. Комунікація між релігійними і світськими студентами є проблематичною, бо вони мають певний режим свого життя, ми ж маємо зовсім інакший. Спілкування через інтернет-ресурси чи телефоном? А це треба, щоб хтось нас познайомив...», – розповів римський студент Василь Говгера.
Брак згуртованості та реальної співпраці співвітчизників задля добра України глибоко відчутний також серед науковців і в громаді загалом. Нинішня еміграція, зокрема в Італії, досить розпорошена і позбавлена сильної ідентичності, з якою б рахувалися інші нації, вважає Оксана Пахльовська.
Справа за молодими
Авторитетні науковці переконані, що обличчя майбутньої української діаспори має визначати молодь. Юнаків та дівчат закликають до навчання в італійських вузах, до активної участі в європейському науковому процесі. Професор Олена Пономарева повідомила, що для тих, хто хоче працювати на користь і в інтересах України, живучи в Італії, роботи – непочатий край. Особливо актуальними є журналістика, оскільки бракує елементарної інформації про Україну, також соціологія, політологія.
Внаслідок того, що деякі слов’янські країни стали членами Євросоюзу, а інші залишаються за його межами, наука славістика по всій Європі переживає кризу. У зв’язку з цим, пояснила професор Пахльовська, в академічних колах виникає багато проблем: як вивчати держави Східної Європи, котрі опинилися за муром цивілізованого світу, наприклад Україна: «Молодь, яка походить із Західної України, могла б бути прекрасним ресурсом для славістики, бо ці люди здебільшого знають і польську мову. Було б дуже важливо, щоб із середовища української молоді формувалися фахівці з грунтовним знанням своєї культури і також зі знанням польської культури. Наприклад, у системі зв’язків Італії з Україною надзвичайно важливу роль відіграє Польща. Фахівці, які знають італійську, польську мови та українську культуру, вони неоціненні у цих обмінах», – окреслила перспективи молодих дослідників в Італії Оксана Пахльовська.
Серед конкретних ініціатив для пожвавлення інтелектуального єврозближення України назвали можливе проведення конференцій про громади східноєвропейських іммігрантів, присутніх на Апеннінах. Також було б корисним допомагати італійським студентам відвідувати Україну за просвітницькими програмами. І, нарешті, нагальним є створення єдиного об’єднавчого комітету українців Італії, який би налагодив взаємодію між співвітчизниками у цій країні. Спільний сайт українці на Апеннінах уже мають, його адреса: www.leleky.org

Наталка Кудрик, RadioSvoboda.Ua
14 квітня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:28
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олегом Гойбергом Фото новина
20:09
/ 2
В Ужгороді у вівторок призупинять водопостачання у центральній частині міста
11:25
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Василем Чурговичем Фото новина
13:37
/ 1
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Віктором Мургою Фото новина
15:39
/ 1
У Мукачеві в неділю стартують заходи до Днів міста (ПРОГРАМА)
18:43
Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
11:17
/ 1
Головою Закарпатського окружного адміністративного суду переобрали Ярославу Калинич Фото новина
00:05
/ 1
У Великому Березному проведуть в останню дорогу нацгвардійця Олега Соценка Фото новина
22:59
/ 2
"Вужі на сковороді" пралісів "Шипота"
14:15
/ 1
Підтверджено загибель Артура Ковача з Калин на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти понад півтора року Фото новина
13:33
/ 1
У Рахові поховають сироту-переселенця з Запоріжжя Дмитра Баришполя, який загинув пів року тому на Донеччині Фото новина
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
11:15
/ 1
У Мукачеві в п'ятницю попрощаються з Богданом Магійовичем, який загинув ще 2 роки тому Фото новина
13:18
/ 3
Зупиняючи московську орду на Харківщині, поліг Андрій Алексик з Онока Виноградівської громади Фото новина
11:14
/ 1
У лікарні в Сумах від отриманих на російській Бєлгородщині ран помер Юрій Порошенко з Осою Іршавської громади
14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
16:15
/ 3
Ужгородцеві Анатолію Тегзі "Варвару" посмертно присвоєно звання Героя України
» Всі новини