У туристичному селі на Закарпатті без дозволів почали видобувати газ. Місцеві протестують, але безрезультатно (ФОТО)

Біля села Буковець на Закарпатті «Укргазвидобування» четвертий місяць готується видобувати газ — уже вирили котлован та проклали шлях для техніки. Селяни протестують — видобуток газу перетворить край на промзону, переконані вони.

У туристичному селі на Закарпатті без дозволів почали видобувати газ. Місцеві протестують, але безрезультатно (ФОТО)

Без права ходити

У вересні в село Буковець на Закарпатті заїхала техніка з логотипами «Укргазвидобування». Ще у 2016 році їм дали дозвіл вивчати тут газові родовища. Щоправда, перш ніж видобувати газ, компанія мала отримати висновок комісії про те, що це безпечно для довкілля. І вона його дійсно отримала — постфактум, через три місяці після початку робіт, пояснює член правління громадської організації «Національна лісова система» Олександр Селивоненко. Повного пакету дозволів (зокрема, від архітектурно-будівельної комісії) досі немає. Попри це, під’їзні шляхи до свердловини вже заклали плиткою, а ліс довкола вирубали. 

На місці полонини, де раніше місцеві пасли худобу, з’явилися таблички «Стороннім вхід заборонено». Метрів за двісті від них — котлован, у який важка техніка звозить бетонні плити й розрівнює дно гусінню.

 

«Знімати тут ви не маєте права! І ходити тут права не маєте. Працює важка техніка», — кричить чоловік у касці. Каже, «найближчі гектари — приватна територія», а тому стороннім сюди зась. Щоправда, зрозуміти, які це «найближчі гектари», неможливо, адже огороджень немає. Та й на табличках, що встановлені нижче, межі не прописані.

В оренді «Укргазвидобування» — дві земельні ділянки загальною площею менше гектара. Втім, по факту техніка працює на площі 5-6 гектарів, каже Селивоненко  — дозволів на роботи на решті території ніхто не бачив.

У жовтні робітники «Укргазвидобування» з невідомих причин не допустили на перевірку представників департаменту екології й природних ресурсів Закарпатської облдержадміністрації. Ті склали «акт недопуску» — єдине, що змогли зробити. Далі справа не пішла.

Місцеві переконані: газовики не показують документів і не допускають спеціалістів до перевірки, бо щось порушують. Жителі бояться, що через видобуток газу вода в селі або зовсім зникне, або буде отруєна, а туристи неохоче їхатимуть сюди на відпочинок, знаючи, що поруч промзона.

Пасти овець

Буковець розташований між горами Пікуй, Гостра та Рівна. На десятки кілометрів довкола села розкинулася заповідна зона: унікальний потік Оса, заказники Росішний, Бузок, Пікуй, Голиця, пам’ятка природи Високий камінь. На їхній території — десятки унікальних і занесених до Червоної книги тварин і рослин.

Місцеві пригадують, що «якісь дослідники з рюкзаками» приїжджали сюди ще 2016 року, але ніхто не здогадувався, навіщо. Про видобуток газу в їхньому селі нікого не попереджали.

«Ми питали, що вони тут роблять, адже не знали тоді про дозволи від Держгеонадр. Казали, будуть вівчарством займатися. Добра справа, думали ми, нешкідлива, навіть роботу селяни зможуть отримати. Але виявилося, що вівці тут ніхто не випасатиме. Виявилося, що вівці тут ми», — каже Михайло Цап. Чоловік народився в Буковці, зараз виховує з дружиною двох дітей і боїться, що через видобуток газу їм таки доведеться поїхати геть.

Селяни зрозуміли, що розводити худобу ніхто не збирається, коли до Буковця заїхали бурові машини. Пояснень, кажуть місцеві, ніхто не надав, дозволів на роботи не показували, але запевняли, що шкоди довкіллю не буде — усе за законом.

Всупереч закону

Відповідно до досліджень кількарічної давності, на території Буковця може бути до 8,9 мільярда кубометрів газу. Щоби його видобути, потрібно пробурити свердловини від 4 до 7 кілометрів.

За технологією газ викачують спеціальні установки — під ґрунт вводять «рукави» від свердловини. У них заливають воду, пісок і хімікати, аби під тиском зруйнувати породу й вивільнити газ. Блакитне паливо тоді добути легко, а от відкачати назад отруєну воду — ні. Є ризик, що вона просочиться в ґрунт і змішається з прісною водою. 

Дослідження американського Університету Дьюка показали, що через видобуток газу частина ґрунту у Пенсильванії та штаті Нью-Йорк була заражена метаном. Його концентрація в місцях буріння в 17 разів перевищувала показники з ділянок, де таких робіт не проводили.

Саме ці хімікати й лякають мешканців Буковця. «У випадку Буковця все зробили не за законом, — каже Селивоненко. — І не врахували, що це заповідна територія. В оцінці впливу на довкілля [яку із запізненням видав департамент екології та природних ресурсів Закарпатської облдержадміністрації] вказано, що видобуток не зашкодить. Але це не так — отруєна вода і ґрунт не можуть не впливати на довкілля».

Заборона звернулася з офіційним запитом до «Укргазвидобування». Ми запитали, на підставі яких дозволів компанія розпочала роботи, скільки газу планує видобувати та скільки коштів отримуватимуть місцеві бюджети, однак відповіді так і не отримали.

Добробут або життя

Найбільше газу видобувають на Полтавщині — майже 40 % від усього обсягу в Україні. Втім, місцеві мешканці не завжди задоволені результатами діяльності компаній із видобутку. Наприклад, після старту газовидобувних робіт зникла вода з колодязів у мешканців села Рогозіно на Львівщині. З подібною проблемою зіткнулися й мешканці села Базилівщина в Полтавській області. Там люди казали про те, що після роботи газовидобувної компанії вода смердить бензином, стала коричневою й не придатна до пиття. 

Водночас села, де видобувають газ, отримують ренту за це до свого бюджету. Бюджет Опішнянської об’єднаної територіальної громади на Полтавщині на 30 % складається з ренти, яку сплачує «Солохівський газопромисел». У 2019 бюджет поповнився на понад 60 мільйонів гривень. За ці гроші ремонтують садочки, школи, встановлюють нові котельні.

Ренту платять тоді, коли газ уже видобувають, а от інфраструктура страждає вже на етапі підготовки. Мешканці Буковця запевняють: техніка знищила й без того неідеальні дороги, тож тепер доїхати до села практично нереально.

Активні мешканці вже виходили на протест під стіни Закарпатської ОДА. Втім, результату це не дало — вдалося лише передати звернення до Нацполіції з проханням зупинити будівництво свердловини. Але тих, хто готовий боротися далі, усе менше.

«Когось залякали, когось напоїли і вмовили, комусь просто набридло, бо на те, щоби з’ясовувати все, потрібен час. У людей свої справи: худоба, робота, діти. Тож частина просто змирилася й із 60 активних лишилися пара десятків. Але ми поки стоїмо, бо хочеться добитися правди й хоча б знати, чому все відбувається не за законом. Нам не потрібна промзона в цьому краї», — пояснює місцевий активіст Василь Фуцур.

Поки триватимуть суди, «Укргазвидобування» просто розпочне видобувати газ і все, вважає юристка Наталія Гнесь. На те, щоби довести порушення з боку компанії, може піти рік, а може й більше. 

«А в цей час вони вже буритимуть свердловину. У такому випадку припинити це буде практично неможливо», — зазначає юристка.

Ганна Беловольченко, фото Михайла Мельниченка, Заборона

16 грудня 2020р.

Теги: видобування, село, Буковець, газ, дозволи, протести

Коментарі

толерон 2021-01-02 / 22:09:51
Підтримуючи Олега з Берегова,
варто звернути увагу на "прокол" у дописі Г. Беловольченко: читайте уважно -
у заголовку: "...почали видобувати газ..."
у підзаголовку: "...готується видобувати газ..."

ПИТАННЯ: так "ПОЧАЛИ видобувати" чи "ГОТУЄТЬСЯ видобувати" ???

до Олег, Берегово 2020-12-28 / 00:38:10
Ключове солово в заголовку - "без дозволу".
Хочемо порядку в країні - має бути все по закону.
Ну і газ там не качають, а лише розвідують. Якщо його не буде, лишать людям місячний пейзаж.

Олег, Берегово 2020-12-27 / 23:40:49
Тут така справа - з одного боку, хочемо газу, з іншого, аби його добували десь "у сусідньому колгоспі".

Коли люди отримують "субсидію" на тисячу чи дві кубометрів газу на місяць, бо ідіотська держава таке практикує (бо у них, бач, хати великі, треба топити), то їм не болить ціна цього газу. А вона от така. Чи на Полтавщині або Харківщині не люди живуть?

Ludojop 2020-12-17 / 13:45:39
А Вам што до того???
То не Ваш газ. І ліс тоже не Ваш! Вашоє лем болото пуд ногтями.
Баранота, Вам безвіз учинили - їхайте робіт робутники.
Пинязи заганяйте дому. А пак щи податок заплатите із тотих грошей.
Ти позерай на них, нелюбиться їм ош газ туй качавуть собі.

Дон Лопес 2020-12-16 / 21:14:34
Таких горе активісту дохрена розвелося.Они под каламутний шумок рило своє спіхувуть.А на людей їм наплювати.Женітьго верховинце дофраса з полонини.Бо з нього як із вшивого пса полонини нибуде

Мария 2020-12-16 / 20:58:01
Проти всіх громад готується законопроект 4187 щодо полегшення доступу користувачів до надр та на сайті Мінприроди є проект нового Кодексу про надра. Так ось, там взагалі виключається будь-яке погодження як з громадами, так і з жителями, якщо певна територія підпадає під межі спецдозволу. Можливо вилучення земель лісгоспів для надрокористувачів та багато іншого. Є аналіз цих законопроектів в Ютуб.

Стець 2020-12-16 / 20:03:43
Буковець, то файноє село. Лем сі активісти,що село запаскудили, ганьблять нас.

Буківчанин 2020-12-16 / 19:45:24
Фрас би му бив, тому активісту Фучуру. Дякуючи, буківчанам став мільйонером. Будучи сільським депутатом незаконно заволодів землями у центрі Буківця. А,типирь з своїми батраками-актастами бореться за екологію. Фрасе, верни людям землю і будівлі щось вкрав. Щось для села зроби де жиєш з дітьми. Капішон здойми, не бійся.

Буківчанин 2020-12-16 / 19:32:07
Сись мільйонер з своїма батраками проти добробуту села. Будучи сільським депутатом та вкравши від місцевих жителів землю і майно зараз він проти щоб село розвивалось. Думат що в Буковціі дальше жиют лохи.

Буківчанин 2020-12-16 / 19:23:48

Та так 2020-12-16 / 19:14:05
Ліс вурізалі газ добовавуть , а роботи як не боло так не є ший ціну на оаз, електрику, дороже як в європі пуднімавуть .
Інтересно дале де тот гас давуть, навірно за границю

Віталій Грегор 2020-12-16 / 16:41:43
Таке буває коли в області не має влади. Такого нахабства не чув в інших областях, це прецедент для Закарпаття - будівельні роботи ведуться без дозволу ДАБІ на будівництво і всі контролюючі/правоохоронні органи бездіють.
Схоже Олексій Петров - голова Закарпатської обласної ради продав гору Пікуй "медведчуківцям" в обмін на голоси за свою посаду. А найближчим часом продасть ще щось, а може і самих закарпатців, бо коаліція їх більшості там в облраді дуже хитка.

влад 2020-12-16 / 15:05:10


...отака-от х***ня, любі хлопчики й дівчатка...гектари вже роздерибанені...і мабуть, не один раз...тож великий переділ майна вже не за горами...Готуйтеся!


mersedes 2020-12-16 / 14:29:35
Уперше чую що то було туристичне село? Там населення ще є хіба

Віра 2020-12-16 / 10:50:25
Аби звернути увагу чиновників, потрібно перекривати міжнародну трасу у Нижніх Воротах. Гуртуйтеся - і до поста. Інакше ніхто і не гляне на ваші проблеми. А з водою через кілька років взагалі може бути проблема. Аналогічна ситуація зараз у селі Руські Комарівці на Ужгородщині. Після того як там стали добувати газ, рівень води у колодязях катастрофічно впав. Тепер у селі пан той, хто має свердловину.

НОВИНИ: Соціо

03:49
Світлозвукове шоу показали на будівлі Закарпатської обласної філармонії
17:58
Центр масової вакцинації в Ужгороді працюватиме щосуботи та щонеділі
12:52
/ 2
Ужгород має перших "двохсотбальників" зі ЗНО
12:00
/ 2
За перші 2 години у Центрі вакцинації від COVID-19 в Ужгороді щепили 135 людей
03:58
/ 3
Архітектурно-містобудівна рада при Закарпатській ОДА погодила забудову території, прилеглої до водоспаду Шипіт
17:14
/ 2
У Костилівці на Рахівщині розширюють дорогу, розбиваючи скелю
16:59
/ 1
Роботи на фасаді будинку на вулиці Другетів, 65 в Ужгороді призупинили
16:02
У закарпатському Солотвині призупинився карстовий процес
14:31
Тандем ветеранів вшанує пам'ять захисників України велопробігом до Києва
14:23
/ 1
В Ужгороді 19 червня запрацює Центр вакцинації населення від COVID-19
14:22
Сучасні виклики соціального розвитку на Закарпатті обговорили за "круглим столом"
13:53
/ 3
Гурт "НЕНСІ" зі спеціальним літнім концертом їде до Ужгорода
11:36
/ 3
6 лісгоспам на Закарпатті зупинили дію сертифікатів на якість деревини через порушення "сезону тиші"
10:32
Традиційний фестиваль ковальського мистецтва "Гамора" відбудеться на Закарпатті
09:38
У соляну шахту Солотвина на Закарпатті запустили робота для перевірки природних ресурсів
17:56
Перше виїзне заняття літньої археологічної школи провели в Ужгороді
16:40
Ужгород подав на розгляд ДФРР 6 проєктів
16:21
5 підприємцям погодили техпаспорти вивісок в історичному центрі Ужгороді
15:14
Закарпаття отримає додатково 332 млн грн на реалізацію інфраструктурних проєктів
15:11
На Закарпатті пропонують у всіх школах запровадити уроки про сортування та поводженням зі сміттям
13:40
Ще одна оновлена амбулаторія відкрита для жителів Мукачівської громади
10:18
На Закарпатті триває сезон полуниці
10:15
На найвищій вершині Бедевлянської громади на Тячівщині – горі Лисій встановили Державний прапор України
10:09
Виборчі дільниці перевіряють в Ужгороді на доступність для людей з інвалідністю
09:38
За добу на митниці на Закарпатті розмитнили 33 "євробляхи" на понад 1 млн грн
» Всі новини