Переваги методу
Кровообіг в матково-плацентарному басейні — один з найважливіших параметрів, що дає змогу оцінити перебіг вагітності, оскільки саме від нього залежить живлення, а отже й розвиток, й стан плода.
Цей метод порівняно нескладний і недорогий, досить точний та інформативний, а головне — абсолютно безпечний як для матері, так і для плода. Ще один плюс — швидке отримання результатів. Це дає змогу оперативно вжити заходів у випадку, якщо виявляється та чи інша патологія.
Коли призначається доплерометрія
На відміну від звичайного УЗД, яке є обов'язковим для всіх вагітних, доплерометрія призначається лише за певних показань:
-
невідповідність розмірів плода й терміну гестації;
-
багатоплідна вагітність;
-
аномалії навколоплідних вод;
-
передчасне дозрівання плаценти та інші плацентарні порушення;
-
патології пуповини (наприклад, на УЗД визначається обвиття пуповини навколо шиї плода);
-
прееклампсія, гестоз.
Крім того, доплерометрію призначають за потреби уточнення інформації, отриманої під час планових досліджень, при обтяженому акушерському анамнезі та тоді, коли у вагітної є захворювання, що впливають на стан судин:
-
гіпертонія;
-
цукровий діабет;
-
пієлонефрит;
-
системні хвороби.
Інші показання — обтяжений акушерський анамнез (самовільне переривання вагітності в минулому) та ризик розвитку резус-конфлікту.
Процедура
Для проведення цієї процедури спеціальна підготовка не потрібна. Для деяких досліджень має бути повний сечовий міхур, деякі проводяться натщесерце — нічого цього для доплерометрії не потрібно, тому що не впливає на результати дослідження.
Саме дослідження нічим не відрізняється від звичайного УЗД черевної порожнини й нерідко поєднується з ним. Вагітна жінка лежить на спині з оголеним животом, лікар наносить на нього спеціальний гель, що поліпшує провідність ультразвукового сигналу, й тоді водить датчиком по животі. Результати виводяться на монітор. Після завершення процедури (20–30 хвилин) лікар видає висновок.
Як оцінюються результати доплерометрії
Нормальні показники свідчать, що внутрішньоутробний стан плода в нормі, тобто дитина отримує живлення, потрібне для життєдіяльності та розвитку. Якщо виявляються відхилення в системі матка — плацента — плід, з'ясовують їх характер і вживають потрібних заходів. Періодично проводять контроль ефективності лікування.