У Колочавську та Синевирську територіальні громади на Міжгірщині передали ще 8 контейнерів для сортування сміття (ФОТО)

З 2017 року існує норма Закону України «Про відходи», яка забороняє захоронювати попередньо невідсортоване сміття, а Національна стратегія управління відходами до 2030 року чітко відштовхується від ієрархії управління відходами, де пріоритетними діями вважаються запобігання утворенню та сортування сміття, подальша його переробка на основі замкненого циклу, і лише після цього прийнятними можуть бути енергетичні проєкти на основі сміттєспалювання або захоронення ТПВ.

У Колочавську та Синевирську територіальні громади на Міжгірщині передали ще 8 контейнерів для сортування сміття (ФОТО)

Упродовж двох років ГО «Екосфера» працює у напрямку створення інфраструктури та налагодження системи поводження з твердими побутовими відходами у населених пунктах долини річки Теребля. Села Свобода, Синевир, Синевирська Поляна, Негровець, Колочава та Меришор знаходяться на території НПП «Синевир». Відтак тут не було можливості розмістити власний полігон для захоронення сміття. Один із можливих шляхів розв’язання проблеми: сортування та утилізація побутових відходів.

Щороку цей мальовничий регіон відвідують тисячі туристів. У січні 2020-го кількість відвідувачів лише за один місяць склала 8500 осіб. Однак як туристи, так і місцеве населення продукують тонни сміття, яке утилізують у неналежний спосіб. У деяких громадах ТПВ спалюють, в інших – викидають у річку, тож купа пластику опиняється у Тереблі. Найгірша ситуація у Колочаві та Меришорі, адже сюди річка зносить сміття, яке знаходиться вище за течією. 

У жовтні цього року ГО «Екосфера» організувала семінар в Інфоцентрі НПП «Синевир»  щодо налагодження системи роздільного збору ТПВ від населення у громадах долини річки Теребля. Оскільки найбільшу частку відходів займають пластик та скло, саме ці відходи потрібно збирати і сортувати як вторсировину. Пластик, як габаритний та легкий матеріал, доцільно пресувати в тюки. Саме на встановлення контейнерів для збору скла і пластику та покупку пресу, а також на проведення освітньо-інформаційної роботи серед населення, спрямований наш проєкт «Очистимо долину р. Теребля від сміття!». 

У грудні цього року ГО «Екосфера» здійснила черговий візит на Міжгірщину, щоб передати громадам додаткові вісім контейнерів. На сьогодні «Екосфера» закупила та передала громадам 16 контейнерів: 6 у Синевирську та 10 у Колочавську територіальні громади. Також до кінця грудня цього року буде закуплено та передано громадам гідравлічний прес, з допомогою якого буде пресуватися пластик. 

«Мета нашого проєкту: налагодження системи збору, сортування та відправки на утилізацію відходів, які накопичуються у домогосподарствах, ресторанах і готелях, яких тут дуже багато. Водночас ми запроваджуємо освітню програму у школах. Ми розробили для дошкільнят розмальовки «Як мама вчила свинку Пеппу сортувати сміття», щоб формувати у дітей з глибокого дитинства звичку сортувати відходи. Для старшої школи ми підготували методичний посібник «Азбука поводження з ТПВ». Ці посібники передамо у школи і вчителі на виховних годинах зможуть займатися з дітьми за цією програмою» – зазначила виконавча директорка ГО «Екосфера» Катерина Станкевич-Коваль. 

«На сьогодні у нас на території немає паспортизованого сміттєзвалища. У межах України всі звикли збирати сміття і вивозити на полігон. У нас таке заборонено, адже нас оточує природно-заповідний фонд. Тому один із кращих способів поводження із ТПВ – це його сортування. Ми цінуємо підтримку громадських організацій. І не стільки матеріальну, як ідейну, адже добре, коли проблему помічають та шукають шляхи її розв‘язання» – Василь Худинець, голова Колочавської територіальної громади. 

Водночас голова Синевирської територіальної громади Іван Чуп зазначив, що контейнери розмістять у багатолюдних місцях та вестимуть відеонагляд, щоб люди правильно сортували сміття та не кидали зайвих речей. А також закріплять відповідальних осіб, щоб підтримувати порядок.

«У нас основний дохід іде від туризму. На жаль, турист, окрім краси, яка нас оточує, помічає вщент засмічені річки. Ми мусимо об‘єднати зусилля громад задля розв‘язання цього питання. Якщо провести якісну просвітницьку роботу, я впевнений, наші люди підтримають ідею сортування побутового сміття». 

Проєкт реалізується у рамках Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яку реалізовує Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна» в межах проєкту «Карпатська мережа регіонального розвитку» спільно з Міністерством розвитку громад і територій України, Львівською, Закарпатською, Івано-Франківською, Чернівецькою обласними державними адміністраціями та фінансується за кошти Державного бюджету України, отриманих на фінансування Програми підтримки секторальної політики – Підтримка регіональної політики України. 

 

Прес-служба ГО «Екосфера»

04 грудня 2020р.

Теги: контейнери, сміття, сортування

НОВИНИ: Соціо

14:59
На Закарпатті сформували 8 мобільних бригад, що займатимуться щепленнями, та визначили 4 етапи вакцинації
14:52
У 2020-му році закарпатці сплатили на підтримку армії 325,7 млн грн
14:49
За період новорічно-різдвяних свят в Ужгороді лише з кількох вулиць викрали понад 30 решіток зливової каналізації
14:08
У міськраді Ужгорода оприлюднили перелік самовільно встановлених рекламних конструкцій
14:03
Ужгородців просять залишати ялинки біля сміттєвих майданчиків
11:48
/ 5
Торік аварійні бригади "Закарпатгазу" виїжджали на виклики 13 тис разів
11:44
За 7 місяців 2020-го у бюджет на Закарпатті надійшло понад 180 млн грн, сплачених перевізниками "італійських бусів"
09:29
/ 2
На Закарпатті врятували від самогубства чоловіка, що збирався зістрибнути з електроопори
03:29
/ 2
Частину вулиці Грушевського в Ужгороді розпочнуть ремонтувати у травні цього року
19:49
/ 2
Очільники греко-католиків і римо-католиків Закарпаття виступили на захист Свидовця від забудови
17:14
Перший пункт обігріву розгорнули в Ужгороді
16:51
Угорщина надасть Закарпаттю 2 тис доз вакцини від сказу Verorab
15:21
/ 6
В Ужгороді люди вийшли на протест проти високих тарифів на комунальні послуги
15:09
/ 1
На Закарпатті цьогоріч почнуть консервацію руїн чотирьох замків
15:02
Із 15 січня змінюється порядок пропуску осіб через українсько-словацький кордон
12:46
На Закарпатті виявили замерзлу румунку без документів, що шукала дорогу додому
10:03
/ 5
Закарпатгаз відреагував на мітинги, що тривають в області
10:01
Протягом декількох днів на Закарпатті вдалося пришвидшити процес передачі майна територіальним громадам на 40%
03:04
/ 1
На Замковій горі в Ужгороді знайшли унікальну 1000-літню монету
02:47
На Тячівщині волонтери й ветерани колядували на безпілотник для ЗСУ
01:23
/ 1
На Закарпатті спільноти та територіальні громади можуть долучитися до участі у проєкті "Енергетичні можливості для закарпатських громад"
17:13
На Закарпатті діти полеглих за Україну Героїв отримали святкові подарунки
16:17
В опорних лікарнях Закарпаття оновлять обладнання на 50 млн грн
15:34
/ 1
У Мукачеві нагородили переможців конкурсу "Червене вино 2021"
13:38
/ 6
Проведено аукціон щодо передпроєктних робіт будівництва аеропорту на Закарпатті
» Всі новини