Коли трудові мігранти повернуться в Україну?

– Близько чотирьох з половиною мільйонів – стільки українців працюють за кордоном, стверджують експерти з дослідження трудової міграції Інституту народознавства НАН. І більшість трудових мігрантів повертатися не збираються. Як зацікавити заробітчан працювати вдома?У десятикласниці Юлії мама поїхала до Італії, коли їй було 7 років. У рідному Миколаєві роботи не знайшлося, а на чужині вона розпочала з того, що доглядала людей літнього віку. Та за цей час, розповідає Юлія, її мама успішно влаштувалася в Італії – тепер вона власниця невеликого ресторанчика.

«В Італії мама вже звикла, звикла до цієї країни. Тому вона не хоче повертатися. Але вона звикла не тому, що хотіла, а тому, що так було потрібно», – каже дівчина.
Така ситуація є типовою для більшості українських заробітчан, вважає Оксана Іванкова-Стецюк, яка досліджує українську трудову міграцію в Інституті народознавства НАНУ. Спочатку люди їдуть з безвиході або тому, що хтось нарадив. Дуже важко адаптуються і думають лише про те, як трохи заробити і повернутися додому.
Але час іде – одні матеріальні проблеми замінюють інші, люди звикають до іншої країни, а жити вдома вже не можуть, каже дослідниця: «Модель повернення практично відсутня. Нам вдалося віднайти буквально декілька свідчень, що люди зорієнтовані повернутися назад, і це переважно люди старшого покоління».
Як зацікавити українських заробітчан повернутися додому?
Український мігрант буде працювати там, де кращі умови, каже Ігор Марков, завідувач сектору етносоціальних досліджень Інституту народознавства НАН. Але створення нових робочих місць, на його думку, не вирішить проблеми.
Тут важливі декілька факторів: легалізація документів, максимально сприятливі умови для інвестування та приватного бізнесу. Бо заробивши гроші, із нашим теперішнім законодавством, вкладати їх у бізнес в рідній державі мігранти не поспішають.
«Що їм у першу чергу на сьогоднішній день потрібно? Це легалізація пенсій, які вони заробляють у країнах перебування, в Україні, легалізація і водійських прав у країнах перебування, і, нарешті, загалом легалізація трудових мігрантів», – вважає фахівець.
Зараз же, за словами Ігоря Маркова, легальних мігрантів серед українців всього третина.
У їхнє число Микола з Хмельниччини не ввійшов. Тому, чотири роки пропрацювавши в Ірландії, повернувся додому. Там він робив паркани з каменю.
Виявилось, що і в Україні на таку роботу є попит. Заробіток такий самий, але Микола сподівається, що скоро буде навіть більше, ніж на чужині.
«В Ірландії перспективи рости не було, тому що ти працюєш на господаря, і він тобі платить стільки, скільки хоче. А тут ти сам можеш бути собі господарем, сам знайти об’єкт і сам робити на себе вже. Дома є дома, тут навіть стіни допомагають», – упевнений Микола.
На думку експертів, пік української міграції вже пройшов. Зараз же починається так звана вторинна міграція, коли відбувається возз’єднання сімей. За кордон же нині виїжджає здебільшого молодь, повертаються ж люди старшого віку.

Леся Кленович, RadioSvoboda.Ua
10 квітня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини