Мертва деревина – це найбагатший біотоп у здоровому лісі (ФОТО)

Старі стовбури, дерева, що відмирають чи стоять вже мертві, стовбури і гілля, що впали на землю, формують один із найбагатших і, поки-що, недооцінених біотопів для біорізноманіття Європи.

Мертва деревина – це найбагатший біотоп у здоровому лісі (ФОТО)

Мертва деревина відіграє ключову роль у підтримці продуктивності лісів, природному відновленні, збереженні біорізноманіття, підвищенні стійкості до кліматичних змін. Однак управління мертвою деревиною є відносно новою концепцією в Румунії та Україні, яка просувається лише з 2000-х років. Мертві або повалені дерева становлять середовище існування близько 30 % комах, які живуть в лісі, вони можуть бути оселищем для різних видів птахів та ссавців, вони акумулюють вуглець з атмосфери по харчовому ланцюгу і їх розкладання є джерелом збільшення родючості ґрунту.

В рамках проекту RESFOR українські та румунські науковців досліджують переваги збільшення кількості мертвої деревини в лісі для підвищення стійкості лісових екосистем. Партнерами у проекті є природоохоронні організації WWF-Румунія та ГО «Екосфера», а також наукові установи – УкрНДІгірліс в Івано-Франківську та Університет ім. Штефана чел Маре в Сучаві.

На сьогодні з українського боку науковцями УкрНДІгірліс закладено 20 кругових пробних ділянок площею по 500 м2 у лісовому масиві водозбору р. Дрестунка Велика, який знаходиться у Красницькому лісництві ДП «Верховинське ЛГ» на Прикарпатті в експлуатаційних лісах. На пробних ділянках здійснили повний опис та таксацію, виміряли висоту та діаметр стовбура кожного дерева, пробурили керни, визначили кількість мертвої деревини на трансектах.

«Облік біорізноманіття проводили на 4 облікових площадках 1х1 м, які розташовуються на віддалі 6.31 м від центра проби по 4 сторонах світу (пн, сх, пд, зх). У зв'язку з тим, що вегетаційний період підходить до кінця, різноманіття трав’яної рослинності є невеликим. Ми знаходили зеленчук жовтий, квасеницю, безщитник жіночий, підмаренник м'який, мохи. Після обробки польових матеріалів плануємо показати різницю у фіторізноманітті в залежності від структури деревостану та від рубок, які там проводились», – пояснює молодший науковий співробітник УкрНДІгірліс Іванна Данілова.

«Ми провели облік лежачої та стоячої мертвої деревини. Облік стоячої мертвої деревини проводили під час таксації деревостану на пробній площі. Для кожного дерева вказували діаметр стовбура на висоті 1,3 м, стадію розкладу та відповідний код (відповідно до узгодженої методики)», – додає старший науковий співробітник УкрНДІгірліс, к.с-г. н. Тарас Юник. А далі продовжує: «Облік лежачої мертвої деревини ми проводили методами, які полягали в  описі кожної частини мертвої деревини, що знаходилась у межах 500 м2 так, щоб потім показати її на 3D-моделі пробної площі».

Таксація трансект виконувалась для подальшого обрахунку об’єму мертвої деревини на кожній за формулою Bohl i Brandi. В ході проекту планується закласти ще 20 пробних площ у пралісах.

Акцент досліджень ролі мертвої деревини у стійкості лісових екосистем до кліматичних умов відводиться дендрохронології. Для цього відбирали дерева переважно старшого віку типових для Карпат порід – ялину, бук, ялицю. З них відбирали зразки кернів. «Ми очікуємо виявити циклічні зв’язки між показниками ширини річних кілець та метеорологічними чинниками – температурним режимом, вологістю – за останні 40-60 років, або виявити вплив структури деревостану на приріст дерев впродовж онтогенезу», - пояснює провідний науковий співробітник УкрНДІгірліс, к.б.н. Тарас Парпан.

Такі ж дослідження проводяться румунськими колегами з Університету в Сучаві в румунській частині Карпат. Перші результати можна очікувати на початку 2021 року.

Проект, що фінансується Європейським Співтовариством за допомогою Європейського інструменту сусідства, Спільної оперативної програми Румунія-Україна 2014-2020, триває 18 місяців (січень 2020 - червень 2021). Конкретні цілі, заходи та очікувані результати проекту пов'язані з цільовою областю проекту в Румунії (округи Марамуреш та Сучава) та Україні (Івано-Франківська та Закарпатська області).

Вартість проекту становить 324942,5 євро (1562973,425 лей), з них внесок Європейського Союзу становить 292448,25 євро (1406676,08 лей). Код EMS-ENI: 2soft/1.2/13.

Для отримання додаткової інформації до нас можна зв’язатися: Oksana Stankiewicz-Volosyanchuk – експерт з комунікації, ostankiewicz@yahoo.de, +38 0675089655

 

18 листопада 2020р.

Теги: деревина

НОВИНИ: Соціо

17:34
Виставки собак розпочалися в Ужгороді
17:13
/ 1
До Дня Ужгорода закарпатець Борис Декет проїхав на роликах 128 км
11:29
Тячів святкує День міста з велопробігом і спортивними змаганнями
18:28
/ 2
Понад 60 камер відеоспостереження встановлять в Ужгороді до кінця року
17:08
Планові навчання територіальної оборони провели в Ужгороді
17:04
За результатами засідання українсько-угорської міжвідомчої робочої групи з питань освіти на Закарпатті підписано протокол
14:17
У центрі Мукачева, у приміщенні колишнього ЦНАПу функціонує центр вакцинації
14:15
Закарпатські лицарі планують провести цьогоріч ще як мінімум два свята: День Другетів і День Святого Мартіна
14:12
В Ужгороді стартував Veloforum 2021
10:58
Понад пів сотні осіб за два дні склали в УжНУ іспит на рівень володіння державною мовою
10:34
/ 1
Модернізувати пункти пропуску на Закарпатті пропонує уряду Комітет ВР з питань Євроінтеграції
10:05
В Ужгороді представили пів сотні кращих робіт фотоконкурсу "Українська світлина"
09:56
/ 2
У Солотвинській територіальній громаді на Тячівщині планують створити індустріальний парк
03:26
/ 3
Ужгородський аеропорт отримав з "Борисполя" 32 одиниці техніки
02:16
/ 1
Закарпатець відсудив в односельчанки тисячу гривень за матюки на людях
01:04
Ужгородський Пласт традиційно проведе Відкриття Пластового року
00:29
/ 1
Оліґархи і самурай
15:10
2 Міжнародні виставки собак відбудуться в Ужгороді у прийдешні вихідні
15:07
На Закарпатті відбулося виїзне засідання Комітету ВРУ з питань інтеграції України до ЄС
12:36
/ 1
"БерченіФест" відбудеться в Ужгороді цієї неділі
11:52
Митці Ужгородщини та польського Жешува об’єдналися для популяризації автентичних ремесел
10:51
Понад 100 тисяч закарпатців завершили вакцинальний цикл від COVID-19
10:30
На Закарпатті за 9 місяців з боржників стягнули понад 90 млн грн аліментів
09:40
/ 1
В Ужгороді відкрили центр підтримки підприємців Дія.Бізнес
09:28
/ 2
В Ужгороді з огляду на "БерченіФест" 19 вересня перекриють вул. Капітульну та вул. Замкову
» Всі новини