На Закарпатті ростуть чотири сторічні секвоядендрони – одні з найвищих дерев світу (ФОТО)

Цьогоріч їм виповнюється рівно сто років – у 1920 році за чехів їх посадили в Лужанському лісництві на Рахівщині (Закарпаття) разом з іншими культурами.

На Закарпатті ростуть чотири сторічні секвоядендрони – одні з найвищих дерев світу (ФОТО)

До наших часів залишилося лише чотири дерева, вони зараз мають природоохоронний статус і стають дедалі популярнішими в туристів: справді, побачити "мамонтові дерева", та ще й такого поважного віку й габаритів, у нашій країні можна тільки тут (ще старіше таке дерево – висаджене в 1885 році – на території України росло в Нікітському ботанічному саду в Криму, проте невідомо, в якому воно нині стані, – ред.). Здійснити таке лісове паломництво можна самотужки, до мамонтових дерев прокладена екологічна стежка в лісництві. А вже діставшись дерев, можна досхочу вражатися їхніми розмірами та незвичною фактурою.

Мають офіційний статус пам'ятки природи

Ми відвідуємо "мамонтові дерева" на Рахівщині у межах туру вихідного дня відомого закарпатського екскурсовода Сергія Прокопа.

- Наші закарпатські секвоядендрони ростуть у Рахівському районі в урочищі малий Банський недалеко від села Луг, на висоті близько 550 метрів над рівнем моря. Ця чверть гектара є територією природоохоронного значення у Великобичківському лісгоспі (Лужанське лісництво), дерева мають природоохоронний статус — офіційно ці чотири дерева є пам'ятками природи, – розповідає Сергій Прокоп.

Сто років тому їх висадили чехи

Садили ці дерева рівно сто років тому, восени, за часів, коли Закарпаття входило до складу Чехословацької республіки.

- Тут був суцільний зруб, і чехи заліснили їх різними лісовими культурами — буками та грабами, ялицями карпатськими, смереками, модринами, дубами та яворами (саме тому це лісництво цікаве для відвідувачів — тут росте як ніде багато різних видів дерев, висаджених в одному місці, таке собі біорізноманіття, створене людськими руками). І саме тоді поміж аборигенних карпатських лісових культур висадили ці секвоядендрони — для експерименту, певно. Звісно, було їх посаджено більше, але до нашого часу дожили тільки 4 дерева. Найвище зараз має 54 метри та 1,3 метра в діаметрі, – каже Сергій Прокоп.

 

 

Цікаво, що такі групи секвоядендронів у Карпатах — велика рідкість. У природних посадках їх більше нема, хоча ці дерева ростуть у ботанічних садах. На Закарпатті — в Ужгороді та під Мукачевом у дендропарку Березинка. Але вони менші за віком і розмірами.

До чого тут мамонти?

Звісно, ці гіганти посеред звичного буково-ялицевого карпатського лісу вражають. Чотири коричневі товстезні здоровані зустрічають на невеликій галявині. Тут є місце для відпочинку, альтанка, трохи вище галявинки з деревами — годівничка для лісових звірів із сіном, але їх майже ніхто з групи не зауважує. Усі одразу прикипають до дерев поглядом, а потім кидаються, щоб торкнутися руками. Як тільки підходиш ближче і кладеш долоню на стовбур, одразу – “бінго!”: “Я знаю тепер, чому вони називаються “мамонтовими деревами” – вони такі ж коричневі й волохаті, як мамонти!” – кричу до гіда.

- І не тільки через це! Глянь уверх, – відповідає Сергій. – Їхні гілки не схожі за формою на інші хвойники — вони заокруглені на кінцях, тому мають вигляд мамонтових бивнів. Через це їх і називають мамонтовими соснами.

Дивлюся: справді, так і є.

 

Під деревом можна надибати кілька сувенірів — шишки та збиті вітром гілки. Вражає також рівна пірамідальна форма секвоядендронів, для цього треба відійти від них на деяку відстань, аби оцінити.

А ще (і цей фактор одразу оцінять дівчата), секвоядендрони – дуже “інстаграмні” дерева. Тому будьте готові вистояти чергу, щоби зробити селфі маленької себе на фоні велетенських дерев.

Боротьба за "секвойний" бренд 

- Цікаво, що ці дерева мають кілька назв. Секвоядендрон, секвоя гігантська, веллінгтонія та вашингтонія. Сама назва “секвоя” — це ім'я вождя племені індіанців черокі, яке цьому дереву присвоїв один із його дослідників (хоча ця версія багато разів оскаржувалася іншими науковцями). Дві інші назви — це боротьба за бренд між англійцями й американцями. Один з англійських дослідників секвоядендронів назвав дерево на честь англійського полководця Веллінгтона, на що американці одразу запротестували. Вони вважали, що одне з найвищих дерев світу, яке до того ж є ендеміком на їхньому континенті, повинне мати ім'я саме американського президента — Вашингтона, так з'явилася назва “вашингтонія”, – розповідає Сергій Прокоп.

Батьківщина секвоядендронів — це справді Північна Америка, найбільше їх росте у Каліфорнії та вздовж Тихоокеанського узбережжя, там є смуга в 720 км, де зафіксовано найбільше зростання секвоядендронів, це за 30-40 км від Тихого океану. Вони дуже люблять тихоокеанський туман, загалом вологий клімат. Цікаво, що на Рахівщині, саме в цій місцині досить волого, можливо, саме тому вони тут і прижилися, – каже екскурсовод.

Наші ялиці ще дають їм фору

Секвоядендрони — це справжнє досягнення еволюції.

- У тому плані, що вони надзвичайно пожежостійкі. Через грубу кору (а її товщина – 60-70 см), ці дерева витримують лісові пожежі, кора обвуглюється і захищає серцевину дерева, воно не страждає під час розгулу стихії. І ще один цікавий факт: саме коли горить підстилка у хвойному лісі, тоді краще проростає насіння секвоядендронів, – каже Сергій Прокоп.

Саме тому ці дерева можуть рости і ростуть на Землі до 3 тисяч років! Вони незнищенні.

- Нині найстарший секвоядендрон у світі має 3200 років, це дерево досягає 115-117 метрів у висоту. Але секвої вражають не тільки своєю висотою, вони дуже широкі в діаметрі – можуть досягати 6-10 метрів, а в обхваті - до 30 метрів. Через це секвоядендрони називають іще “деревами світу”.

Хоча треба сказати, що нашим карпатським секвоядендронам за розмірами поки що дають фору хвойні ендеміки, особливо ялиця біла. Адже тут, у Карпатах є її екземпляри, які досягають 50 метрів у висоту та 2 метрів у діаметрі, от на схилі Говерли росла донедавна така 53-метрова ялиця. Так що ці карпатські “мамонтові дерева” їх іще не переплюнули, – каже гід.

Але разом з тим — у них на це є ще 3 тисячі років попереду. Аж у голові паморочиться, коли це уявляєш!

Тетяна Когутич, Укрінформ

07 жовтня 2020р.

Теги: секвоядендрони, дерева, секвої

НОВИНИ: Соціо

14:17
/ 1
ЦНАП в Ужгороді завтра не працюватиме через "коронавірусну" дезінфекцію
11:07
Для оперативного реагування у день виборів на Закарпатті працює група спецпризначенців поліції з вертольотом
10:16
/ 9
У понеділок суд в Ужгороді розгляне справу щодо поновлення на посаді непереатестованого прокурора Бітляна - бо "годувальник"
00:59
Журналісти показали склади, куди потрапляє конфіскований на митниці товар
23:00
/ 1
В Ужгороді під час ремонту на один день відкриють для проїзду вулицю Грибоєдова
18:06
119 телевізорів та 381 комп`ютерну систему передали районним бібліотекам, дитбудинкам сімейного типу та прийомним сім`ям на Закарпатті
10:20
130 протоколів за ввезення незадекларованих товарів склали митники на закарпатському КПП "Тиса" за 9 місяців
15:49
/ 1
Автобуси на маршруті №11 курсують із Володимирської через Загорську, площу Корятовича на залізничний вокзал
15:32
/ 3
У співробітника Ужгородського міськрайонного суду підтверджено COVID-19
15:25
29 проєктів, поданих на Бюджет громадської ініціативи Ужгорода-2020, допустили до голосування
15:10
Мукачево співпрацюватиме з Нотаріальною палатою України
14:50
В Ужгороді відбулися пам'ятні заходи до річниці угорської революції 1956 року
14:17
На Закарпатті у вересні подешевшали фрукти та овочі, але подорожчали яйця та цукор
12:32
Понад 29 млн грн із держбюджету надійшло на Закарпаття для закупівлі кисню в лікарні, де приймають хворих на COVID-19
11:52
До бюджетів територіальних громад на Закарпатті передбачаються з держбюджету 1179,3 млн грн базової дотації
11:23
На Закарпатті втратити субсидію ризикують 11 тисяч споживачів, які не сплачують за розподіл газу
10:37
Центр контролю за безпритульними тваринами відкрили у Виноградові
10:07
В Ужгороді віднині курсує маршрут №158
09:57
На одне вільне робоче місце на Закарпатті припадає 8 безробітних
09:42
/ 2
15 машин "швидкої" передали сільським центрам невідкладної допомоги Закарпаття
03:25
/ 5
Території Невицького замку та приватного комплексу "Верховина" знову розмежують коликами
02:16
У Малоберезнянському монастирі василіян освятять 14-метровий скульптурний ансамбль "Царя Христа"
16:03
27 жовтня в Ужгороді відбудуться громадські слухання щодо перейменування вулиці на честь єпископа Мілана Шашіка
15:21
/ 6
В Ужгороді замість будівлі покинутого вокзалу з’явився спортивний центр
15:17
Під час обстеження русла Ужа ознак потрапляння невідомих речовин у воду не виявили
» Всі новини