Юрій Глеба повідомив, що на Всеукраїнському форумі інтелігенції область представляли науковці, освітяни, духовенство, працівники медичних установ, закладів культури тощо. Також він нагадав, що 4 березня на громадській колегії при голові облдержадміністрації, що проходила у формі громадських слухань, було внесено пропозиції до проекту Концепції гуманітарного розвитку України в цілому та Закарпаття зокрема. Учасники форуму були єдиними у тому, щоб положення, закладені в проекті Концепції, реалізовувалися, потрібні конкретні дії уряду, органів місцевого самоврядування, відповідне фінансування. „Гуманітарні питання не можуть вирішуватися без фінансової підтримки, чіткої стратегії, відповідальності за реалізацію. Для області чимало позицій, відображених у проекті Концепції, є реальними. Їх можна одразу втілювати в життя. Водночас, є цілий ряд питань, які треба вирішувати додатково, виходити з наявного у нас потенціалу та досвіду”, — підкреслив начальник управління культури облдержадміністрації Юрій Глеба.
Учасники брифінгу наголосили на тому, що на форумі йшлося не лише про позитивний досвід, а й обговорювалися проблеми, велася дискусія. Так, спостерігається зростання відмінностей у культурних практиках населення залежно від місця проживання. За статистичними даними, мешканці міст сьогодні витрачають на відвідування культурних закладів та відпочинок у 3,5 раза більше коштів, аніж селяни. Зберігається розрив у можливостях доступу до каналів телебачення, друкованих ЗМІ, Інтернету мешканців великих міст та сільської місцевості. За словами Юрія Глеби, у багатьох питаннях гуманітарного розвитку в сільській місцевості, у порівнянні з іншими регіонами України, область одна з кращих. Однак роботи в цьому напрямку ще багато.
Особливу увагу в проекті Концепції приділено збереженню національної культурної спадщини. За словами начальника управління культури облдержадміністрації, чимало говорилося про технічний стан історичних пам’яток, брак експозиційних площ, через що лише мала частка музейних фондів доступна відвідувачам тощо.
„У нашій області є 115 дерев’яних споруд сакральної архітектури. Без державної підтримки ми не зможемо привести їх у належний стан”, — каже Юрій Глеба.
Актуальним питанням для краю є дошкільна освіта. По Україні нею охоплено 54% дошкільнят, у нашій області — близько 42%.
Реалізація Концепції гуманітарного розвитку залежатиме від того, наскільки прагматично і реально вона буде вибудована, як реалізовуватимуться її положення в конкретному регіоні, повідомили в управлінні освіти та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації.