В Ужгороді за європейський грант відреставрують внутрішні розписи та унікальний іконостас у греко-католицькому Кафедральному соборі (ВІДЕО)

В Ужгороді відреставрують внутрішні розписи та унікальний іконостас у Хрестовоздвиженському греко-католицькому кафедральному соборі. Джерелом фінансування реставраційних робіт є гроші єпархії та гранту Європейського Союзу – Програми Європейського Інструменту Сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» 2014-2020 років.

В Ужгороді за європейський грант відреставрують внутрішні розписи та унікальний  іконостас у греко-католицькому Кафедральному соборі (ВІДЕО)

Цей грантовий проект має назву HUSKROUA/1702/3.1/0130 «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини Словаччини та України». У сусідів реконструюють Урбанову вежу. Це визначна пам’ятка, одна з найстаріших будівель словацького міста Кошице.

«Це проект, який фінансуєтся  у більшій часті Європейським Союзом з бюджетом 1 мільйон  50 тисяч євро, - коментує Євген Лукша, менеджер проекту ЄС «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини». -- Виконується  у партнерстві двома організаціями. Головну роль у проекті грає Громадська організація з міста Кошиці, яка має назву «Перли готіцкой цести». У Закарпатській області виступає управління Мукачівської греко-католицької єпархії, загальна кошторисна вартість української  частини робіт становить близько 450 тисяч євро.

Хрестовоздвиженський собор в Ужгороді – це пам’ятка архітектури національного значення. Головна святиня Мукачівської греко-католицької єпархії та резиденція єпископів. Храм є однією з найбільш ранніх пам’яток барокового мистецтва в Україні. Зводити його почали ще в 1640-му році. Проект Європейського Союзу передбачає реставрацію настінних фресок та склепіння центральної нави, відновлення іконостасу, датованого кінцем 18 століття.

Владика Мілан Шашік, єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії каже, що це дуже великий проект. «На який ми самі би не були спроможні за жодних обставин. Тому я вдячний тим, які виписали цей тендер. Протягом 245 років було багато різних втручань до цього собору. Перебудовані вежі, розпис мінявся. І зараз потрібно відновити те, що можна відновити».

У храмі є цілий комплекс живопису відомих митців Йосипа Бокшая та Фердинанда Видри.  Група українських науковців вже провела у соборі комплексне дослідження й підготувала реставраційний проект. Тут різний стан збереження унікальних і надзвичайно цінних зображень. На реставрацію вони чекають вже давно. Іконостас вкритий поталлю та почорнів. Частину різьблених елементів вже втрачено, їх треба відновлювати. Місцями живопис дуже пошкоджений, фарба зі стін і стелі відпадає. Йде її розшарування.

Менеджери проекту оголосили тендерні торги. Заявки від підрядників, що здатні фахово відреставрувати собор, приймають до 24 квітня. Після оголошення переможця, до роботи можна приступати одразу. У храмі вже встановили риштування. За якістю робіт пильно стежитиме наглядова рада. Підрядник має впоратися за два роки.

У храмі у попередні роки вже відреставрували святилище. Теж за гроші Євросоюзу. Оновлена й резиденція єпископа. Після внутрішньої реставрації Хрестовоздвиженський греко-католицький собор вражатиме свої первісним виглядом.

Михайло Приймич, доктор мистецтвознавства, експерт проекту ЄС «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини» зазначає, що після реставрації храм буде не тільки зовні візитівкою для нашого краю. А стане найбільшою пам’яткою живопису і різьблення кінця 18- початку 20 століття.

Та мета проекту – не тільки врятувати живопис. Оновлений храм допоможе у розвитку релігійно-культурного туризму. Проектом заплановано підготувати й надрукувати кишенькову книжку для туристів і паломників. Про історію і реставрацію іконостасу собору. Це допоможе популяризувати пам’ятку архітектури. Під час реставраційних робіт Хрестовоздвиженський собор функціонуватиме. Фахівці не працюватимуть під час служби і не заважатимуть вірникам відвідувати храм.

10 квітня 2020р.

Теги: собор, розпис, реставрація, грант

Коментарі

Мигаль 13.04.2020 / 17:27:55
Коронавірус і карантин заставили більшу частину вірників Закарпаття дивитися Великодню месу із Мукачівського римо-католицького собору і недільне Богослужіння із Ужгородського греко-католицького. Як на мене, то порівняння далеко не на користь владики Мілана та Міланоботів. Чому? Цікаво, чому єпископ Микола Лучок "не мерзітца" служити українською мовою, чому римо-католицькі традиції не забороняють йому то робити, а міланоботи так воюють за чистоту традицій? Я думаю, що все пов"язане з тим, що Мілан є атеїстом, а не віруючою людиною. Тому, що своїми практичними діями він заперечує факт Зішестя Святого Духа на апостолів. За його діями, Бог існує в двох особах: Бога Отця і Бога Сина, а Святого Духа немає. А тим часом, за неділю на Сході України загинув один та поранений ще один український воїн, захищаючи Європу і "європейця" Мілана від "русского мира". Несправедливо!

Нік 10.04.2020 / 17:28:50
Нинішні царьки палець у палець не вдарили, безцінні розписи Бокшая в плачевному стані, те що мадяри жають гроші насторожує!і так багато біди через мадяронів...

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 6
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини