У скансені в Ужгороді пройшов семінар на тему дерев'яних церков як скарбів для туристичного регіону (ФОТО)

У Закарпатському музеї народної архітектури та побуту 10 березня відбувся міжнародний семінар «Дерев’яні церкви – приховані скарби спільного туристичного регіону Карпат». Участь у семінарі взяли провідні фахівці у цій галузі.

У скансені в Ужгороді пройшов семінар на тему дерев'яних церков як скарбів для туристичного регіону (ФОТО)

Михайло Сирохман, талановитий мистецтвознавець, дослідник, викладач, розповів про дерев’яні церкви Карпатського краю, охарактеризував їх особливості та писав їхній стан. Відзначу, що пан Михайло – один із найкращих знавців сакральної архітектури краю, автор кількох видань про неї. Він з жалем підсумував, що церкви у первозданному стані на території Закарпаття майже не збереглися. І тут є багато причин як суб’єктивних так і об’єктивних.

Томаш Сопко, провідний фахівець області у сфері охорони культурної спадщини говорив про проблеми фінансування пов’язані з правом власності церков, привів приклад, коли посадовці відмовлялися від виділених вже коштів, бо не хотіли займатися реставрацією.

Гостя з Польщі пані Анна Фортуна-Марек, магістр історії мистецтва ознайомила учасників як у них в країні, ведеться робота з охорони дерев’яних пам’яток архітектури. Навела багато цікавих статистичних даних. В доповіді йшлося також і про найбільш важливі проблеми пов’язані із збереженням, консервацією та використанням пам’яток архітектури, визначила ті фактори, що впливають на ці об’єкти безпосередньо. Науковець порадила, що і як потрібно робити, щоб зберегти сакральну архітектуру в автентичному стані. Її виступ був дуже змістовним, пізнавальним і добре системно організованим.

Михайло Приймич, доктор мистецтвознавства, викладач, акцентував увагу на проблемі збереження автентичних іконостасів у церквах Карпатського регіону, всебічно охарактеризував церкви, ознайомив з історією створення. Зокрема детально зупинився на церквах та іконостасах Мукачівської греко-католицької єпархії. Зокрема йшлося про церкву Успіня пресвятої Богородиці в селі Новоселиця Виноградівського району, церкву св. Архангела Михаїла у селі Крайниково Хустського району, а також – церкви у Подобовці, Гукливому, Ізках та інших селах Закарпаття. Коротко, але влучно охарактеризував іконопис краю різних періодів, розкрив особливості. Він відзначив, що донині не проведено інвентаризацію речей, що знаходяться в інтер’єрах церков і тому багато іконостасів безслідно пропало. І не тільки… Це є великою проблемою. 

Мистецтвознавець слушно підсумував, що всі проблеми щодо збереження сакральної дерев’яної архітектури пов’язані з нашою низькою національною самосвідомістю. Його промова про наболіле була схвильованою, емоційно насиченою й викликала відгомін у серцях присутніх.

Мар’яна Мегела, заступник директора музею із наукової роботи розкрила історію церкви Св. Архангела Михаїла, яка знаходиться на території скансену. Вона розповіла як церква із села Шелестів опинилась в Ужгороді, про її встановлення, іконостас та реставраційні роботи, що там проводились.

На завершення директор комунального підприємства «Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської обласної ради Михайло Данканич підкреслив, що семінар відбувся в рамках Програми транскордонного співробітництва Польщі-Білорусі-України.

Володимир Мишанич

11 березня 2020р.

Теги: церкви, скарби, семінар, скансен

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
23:49
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 5
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
» Всі новини