На прийдешніх виборах проблемними на Закарпатті будуть Холмківська, Оноківська і Довжанська ОТГ

В Ужгороді відбулося засідання, головною темою якого стали вибори в ОТГ Закарпаття, які проходитимуть 22 грудня 2019 р.

На прийдешніх виборах проблемними на Закарпатті будуть Холмківська, Оноківська і Довжанська ОТГ

 У жовтні 2019 року Центральна виборча комісія оголосила перші вибори у 86 об’єднаних територіальних громадах у 22 областях України. Із них 9 – на Закарпатті. Усього в області налічується 15 територіальних громад, із них 9 – новоутворені, саме в них 22 грудня відбудуться перші вибори голів селищних чи сільських рад, а також вибори депутатів до місцевих рад.

Наскільки важливими є ці вибори для закарпатських громад, чи фіксуються порушення, як проходить виборча кампанія. На ці та інші питання відповіли експерти: Ярослав Гулан, громадський омбудсмен із захисту виборчих прав ГМ ОПОРА у Закарпатській області; Дмитро Тужанський, керівник Закарпатського обласного відділення ВГО КВУ; Михайло Шелемба, політолог, к.п.н, доцент кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ.

Дмитро Тужанський, керівник Закарпатського обласного відділення ВГО КВУ зазначив, що вибори в ОТГ мало цікавлять, як громаду, так і моніторингові організації. «На жаль, склалася ситуація, що навіть в Ужгороді, де у двох сусідніх адмінодиницях (ОТГ, які «підпирають» Ужгород і мали б бути частиною Ужгорода), мало знають про вибори. Це питання, яке зникло з порядку денного відповідальності політиків і посадовців. Навіть в Ужгороді експертні кола знають про Нормандський формат більше, ніж про вибори в ОТГ, де живе багато ужгородців», - каже експерт.

За його словами, цих виборів на Закарпатті могло і не бути. «Здається, що після зміни влади був розблоковане питання по створенню ОТГ. Воно то й так, але насправді не дуже. Це план, який був кулуарно узгоджений: «давайте обійдемося без добровільного об’єднання і перейдемо до затвердження перспективного плану», - коментує Дмитро Тужанський.-- Кожен свої інтереси просував з прицілом на парламентські. Це була узгоджена позиція експертної частини людей, а не голови ОДА. Політично насправді на рівні ОДА ці вибори нікому не були потрібні, всі чекали перспективний план». Друга особливість цих виборів в ОТГ, вважає Д.Тужанський, --мінімальна увага з боку громадськості. Є певні припущення, що не було дотримання процедури при реєстрації кандидатів. Третій момент у виборів в ОТГ стосується електоральної поведінки закарпатців. Чи  спрацює Зе-фактор на цих виборах? Експерт нагадав, що попри активну участь Зе-команди на парламентських виборах, по мажоритарних округах пройшли політики з досвідом, хоч і з невеликою перевагою. «Питання цих виборів в ОТГ, чи не зайдуть під виглядом Зе-команди місцеві князьки. Чи не зайдуть вони під брендами інших партій? Всі знають, що це вибори за доступ до серйозних ресурсів», - каже Дмитро Тужанський. 

«По виборах 22 грудня Закарпаття є рекордсменом: 9 громад - це одна з найбільших кількостей громад в Україні, де проходитимуть вибори, - каже  Михайло Шелемба, політолог, к.п.н, доцент кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ.

Слід очікувати ще наступного року ряд виборчих процесів в ОТГ. Ці вибори були на часі, останні проводилися ще у 2017 році. Готувалися задовго, велися перемовини, блокувалися з боку ОДА. Тому цей процес є очікуваним і завершальним етапом, який проходив тривалий час. Щодо самого процесу, то основну боротьбу будуть вести ті люди, які працювали над створенням ОТГ. До цього моменту велася робота, проводилися громадські слухання».

Експерти зауважили, що проблемними на виборах будуть Холмківська та Оноківська ОТГ. А також Довжанська, яка утворена на межі двох районів: Хустського та Іршавського. Щодо явки, то виборці голосуватимуть активніше, ніж на президентських чи парламентських. Тільки чверть голосуючих будуть звертати увагу на партійні прапори. Оскільки саме в ОТГ виборці будуть обирати кандидатів здебільшого через  персональне знайомство. «Залежно від розміру самого ОТГ, за переможця мають віддати голоси до 500 осіб.  І що важливо: на виборах в ОТГ виборець чітко розділяє повноваження і розуміє, хто відповідає за дороги, виділення земельних ділянок тощо. Проблем з цим не буде»,- каже Михайло Шелемба. 

ГМ ОПОРА на виборах в ОТГ не спостерігатиме, але організація вже проводить заходи щодо загальних спостережень за місцевими виборами, які плануються восени наступного року.  Про це повідомив Ярослав Гулан, громадський омбудсмен із захисту виборчих прав ГМ ОПОРА у Закарпатській області. «Ми наразі відслідковуємо порушення, які  фіксувалися ще під час парламентських виборів. Були і заяви про порушення, і кримінальні справи, - каже експерт. – Зокрема, кримінальна відповідальність загрожує  11-тьом членкиням ДВК, що видавали бюлетені на ім’я людей, які фізично не прибули на дільницю.  Це грубе порушення законодавства України (ст. 158 КК, термін ув’язнення від 5 до 7 років). Зараз справи перебувають у судах. Будемо тримати руку на пульсі, чим вони закінчаться. Також є підозрюваний виборець-пенсіонер на Рахівщині, який під час голосування вирішив бюлетені забрати собі. Нагадую, що такі документи -- це не власність виборця, а документи суворої звітності. Ще одне кримінальне провадження було порушене за заявою спостерігача ГМ ОПОРА: у с.Лази місцевому жителю видали бюлетень без документів». За результатами виборів -2019 є також адмінпровадження, які стосуються порушення в частині агітації. «Станом на початок листопада 20 рішень по таких провадженнях у судах. У 14 справах суд підтвердив вину, у 6-ти не підтвердив або повернув поліції матеріали.У 8-ми справах суди призначили штрафи від 17 до 510 грн., - каже Ярослав Гулан і наголошує.--  Буде людям наука, ця інформація стане запорукою того, що за порушення на виборах настає відповідальність. Це саме стосується і виборів в ОТГ».  

22 грудня 2019 р. вибори відбудуться у шести районах Закарпаття. У Берегівському районі у Косонівській територіальній громаді, у Великоберезнянському - у Великоберезнянській селищній громаді, у Іршавському – у Довжанській, Зарічанській, Кам’янській, у Мукачівському – у Горондівській, у Свалявському – Керецківській сільська, в Ужгородському – Оноківській та Холмківській. Крім цього, у Полянській ОТГ відбудуться довибори депутатів у зв’язку з приєднанням до громади села Солочин, повідомили Закарпаття онлайн в Ужгородському прес-клубі.

11 грудня 2019р.

Теги: вибори, ОТГ

Коментарі

з Минаю 2019-12-12 / 02:55:42

Неприємно здивував Д.Тужанський.
Що значить "блокування" ОДА щодо створення ОТГ?
А як створилися Тячівська, Полянська, Баранинська ОТГ при Г.Москалю йому не цікаво?
Він не в в курсі, за які красиві "зелені очі" це питання порішали колишні "регіонали" О.Ледида (Баранинці) чи І.Драгобецький (Поляна), у яких великі мутні готелі на цих землях?
Про дерибан землі в Тячеві і ціну питання - краще взагалі промовчати...

На цьому тлі мовчання Д.Тужанського про корупційні торги Г.Москаля погодженнями ОДА на ОТГ, якось дивно виглядає його згадування про "місцевих князьків" ОТГ, тобто великих підприємців.
Які, до речі, не понесли колись гроші зайді Москалю...

Так кого дійсно представляє сьогодні Д.Тужанський?
Чи він сьогодні просто грає незалежного "рефері", якому не занесли гроші, як колись з Баранинців, Поляни чи Тячіва? Коли він мовчав "в тряпочку"...
Відповідь на це питання очевидна. На жаль.

Закарпатець 2019-12-11 / 18:49:28
Мдаааа... такі собі експерти... і хто їх взагалі назвав експертами???

НОВИНИ: Соціо

11:50
Через приховані 220 пачок сигарет українець позбувся на митниці на Закарпатті мікроавтобуса вартістю майже 365 тис грн
10:42
Центр громадськості та національних культур очолить Олександр Галай
10:40
/ 3
В Мукачеві іменем виноградаря назвали вулицю
10:37
/ 3
Суд щодо скасування дозволу на будівництво ВЕС на закарпатській Боржаві пішов в нарадчу кімнату
10:29
/ 5
Міністр Оржель звернувся до Авакова з проханням покласти край незаконним схемам в Ужанському нацпарку
10:21
У ЦНАПі мешканці Мукачівської ОТГ можуть отримати понад 300 видів адмініпослуг
10:19
/ 1
Лісівники Закарпаття за період ялинкової кампанії продали 3758 новорічних ялинок на суму майже 234 тис грн
09:33
Якість харчування у закарпатських дитсадках контролюють за новою системою
01:27
"Бродвейські" "Про що мовчать чоловіки" з Дмитром Танковичем порадували 50-відсотковою скидкою на кожен другий квиток
01:09
/ 1
Закарпатець Юрій Каналош виступить у першому півфіналі нацвідбору Євробачення-2020
18:03
10 тисяч ялинок вивезли зі сміттєвих майданчиків Ужгорода та району за тиждень
16:44
/ 2
На Закарпатті з робочим візитом перебуває делегація краю Височина Чеської Республіки
16:39
Співпрацю громади Ужгорода з Холмківською ОТГ обговорили в обласному центрі
16:11
/ 2
На Ужгородщині прокуратура вимагає визнати недійсним договір про незаконне використання 172 га земель сільськогосппризначення
15:58
/ 4
У період "ялинкової" кампанії на Закарпатті під час рейдів виявили 5 незаконно зрубаних ялинок
15:43
/ 10
У четвер, 23 січня в Ужгороді відбудеться судове засідання щодо скасування дозволу на будівництво ВЕС на Боржаві
14:05
У грудні 2019-го субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на Закарпатті отримували 45,8 тисяч домогосподарств
14:03
В Ужгороді на підтримку пожежно-рятувального загону передбачили 800 тис грн з міського бюджету
14:00
В Ужгороді демонтують майже 30 рекламоносіїв
13:59
В Ужгороді у ЦНАПі видаватимуть посвідчення реабілітованого
13:19
/ 1
В Ужгороді у День Соборності України традиційно з'єднали два береги Ужа жовто-блакитним стягом
12:31
/ 3
100-літній ювілей відсвяткувала мешканка Великого Бичкова, що на Рахівщині
11:49
Чверть закарпатців ще не уклала декларації із сімейними лікарями
11:45
/ 1
Дисциплінарна палата ВРП розгляне заяву щодо відкриття дисциплінарної справи на закарпатського суддю
11:05
Працівникам аеропорту "Ужгород" виплатили понад 1,5 млн грн гривень заборгованості із заробітної плати
» Всі новини