Вшановуємо Карпатську Україну чи її гнобителів?

На Верецькому (Ворітському) перевалі, саме на кордоні Закарпатської та Львівської областей, таки спішно добудовують помпезний пам’ятник, який, за задумом не українських політиків, символізуватиме віднайдення угорцями своєї батьківщини, тисячоліття входження Закарпаття до Угорського королівства, увіковічить його “історичні” кордони.

Вшановуємо Карпатську Україну чи її гнобителів?

А ще – цей пам’ятник нагадуватиме безпам’ятним українцям угорську окупацію краю в березні 1939-го. І це, незважаючи на експертизи науковців і протести громадськості України, зокрема в “Літературній Україні” (7 лютого), “Львівській газеті” (22-24 лютого), закарпатській “Трибуні” (4 березня).

Отже, напад Угорщини на суверенну Карпатську Україну 14 березня 1939 року призвів до того, що через декілька днів увесь край окупували гортистські війська. А 20 боїв, які дали карпатські січовики зайдам, призвели до того, що українців у полон не брали, їх вважали бандитами та запроторювали до концтаборів (Крива, Ворюлопош).

Як стверджує професор Ужгородського національного університету Василь Худанич, частину полонених січовиків-галичан за домовленістю з Варшавою передали Польщі. 17 березня 1939 року полонених із Бичкова (яких видали угорцям румуни), Тячева та Криви угорські жандарми і гонведи привели 7-8 колонами по 70-80 осіб на Верецький перевал. На новому кордоні Угорщини з Польщею угорські конвоїри передали колони полонених січовиків польській прикордонній службі. Польські прикордонники зібрали полонених у казармах, а наступного ранку знову поділили їх на колони, які відконвоювали ліворуч і праворуч від перевалу лінією кордону, приблизно півтора-два кілометри та розстріляли над закарпатськими селами Нова Ростока і Верб’яж і між Петросовцею, Жупанами й Лазами. Про це згадував Івана Гетроці, згодом мешканець Мукачева (1939 року він був директором Верб’язької школи). Жахливі чутки про розстріл полонених змусили сільського священика Дмитра Ревицького звернутися до влади в Нижніх Воротах по дозвіл поховати тіла розстріляних. Відтак створили комісію, до складу якої, крім угорських і польських офіцерів, увійшли священик Д. Ревицький і старости сіл Верб’яж і Нова Ростока. Комісія вийшла на місце злочину. Тіла розстріляних січовиків поховали на Верецькому перевалі, за кілька метрів від лінії тодішнього кордону. На братській могилі поставили дерев’яний хрест.

Як свідчив очевидець Федір Голянич, інші групи січовиків за мовчазної згоди угорської влади розстріляли праворуч від перевалу з боку Глухівського верху та поблизу глибокої долини. Невдовзі староста села Нова Ростока Юрій Голянич організував людей для поховання стрільців. Окремі подробиці про розстріл над Новою Ростокою згодом розповів Іван Джуґля, який жив на околиці села. Він стверджував, що там убили 230 січовиків. Пізніше І. Джуґля з батьком знайшли ще два непоховані тіла січовиків біля прикордонного каменя, на півдорозі між Грибовою долиною й урочищем Підбуком, метрів на п’ятдесят нижче від прикордонної дороги, що пролягає Глухівським хребтом і веде на Верецький перевал. Могилу цих похованих січовиків довгі роки могла показати Ганна Кробинець, 1925 року народження. Свідками поховань був також Василь Галузинець, 1921 р. народження, уродженець с. Верб’яж, який після Другої світової війни проживав у смт Волівці, пенсіонер.

Отже, розстріляних було від 500 до 600 осіб. Нагадаємо також, що за шість років (1939-1944) угорської окупації кинули в тюрми та концтабори 184 тисячі закарпатських українців і представників інших національностей, із них 115 тисяч замучено або спалено.

Інформація про закарпатську трагедію вже з’явилась у газеті “За вільну Україну” 2 лютого 1991 року й у збірнику статей “Карпатська Січ” (Ужгород, 1997) зі спогадами січовиків, яким удалося врятуватися під час конвоювання. Про події весни 1939 року та її суспільний відголос писав також уже згаданий професор Василь Худанич у статті до “Календаря українців Угорщини на 2002 рік”.

Й останнє. Видається, що нинішній час не сприяє обговоренню проблеми україно-угорського протистояння 1939 року. Значно корисніше було б, якби угорські господарі навчали українців Закарпаття секретів овочівництва, будівництва термальних басейнів. Але чи вигідно це політикам?

Народи-сусіди повинні дружити. Нам разом за ними йти в європейський дім.

Микола Литвин, доктор історичних наук, керівник Центру дослідження українсько-польських відносин Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України

"Львівська газета"
14 березня 2008р.

Теги:

Коментарі

Karpatian 20.03.2008 / 15:52:00
а декому з Націоналістичних рухів треба вирости, чи перерости, це відношення до інших народів. Бо лише той наро гідний поваги, який поважає й інші!!!

Karpatian 20.03.2008 / 11:23:00
Мало ся называти русыном, треба би до того мало дорости... Русини жили ай будуть жити у Еуропі!!!

Тібор 16.03.2008 / 21:49:00
to tiboru




Ну якщо ти так мелеш ти ще до Європи не доріс.



"Интеллекты разные у нас, повышай свое обравзованье..."



Давай, вчись, а потім будемо з тобою сперечатися, а поки-що ти не готовий.

tiboru 16.03.2008 / 19:24:00
Ти там у києві сидиш 25 років і думаєш, що тебе кось буде звідати? У Європі дуже добре знають про мадярський шовінізм - як щодо, скажімо, словаків, так і щодо русинів. Таж за мадярів за руськоє слово можна було добряче дістати по мозгам! "Завдяки" тисячолітньому мадярському пануванню наш народ дотепер такий темний! Шо ти тут мелеш про "братство"?

Тібор 16.03.2008 / 15:46:00
Я дуже радий, що ьакі як Пудмачасрський більшість на Закарпатті. Честь і хвала таким русинам! Це ще раз свідчить, про те, що ми угорці, з русинами один раод. Вони завжди були з нами зпоконвіків. Таким і дорога в Європу. Я за те щоб, русини, як і угорці Закарпаття, мали безвізовий режим в Європу, а інші хай задумаються. Ми уберем той пам"ятник, але тоді забудьте, що ми Вас пустимо в Європу. А Угорщина може на все накласти вето проти Вас. І що тоді Вам краще з бендерівцями????

Пудмочарський 15.03.2008 / 17:26:00
Біда для Закарпаття що такі одморозки нич "справити"не можут.Бо щось вчинити треба рукы мати не слутаві.А такі як ты так акорат по форумах пиз...ком бити валовшні.Заспівав бы ты иншакої в Тячуському селі.Не біда - вы "свідомиты"добре робите.Вы проту себе і мадяру настроюєте.Іще задріт словаку з румынами.Тогды буде повный порядок.А к тому іде - у "свідомых"головах тягнибокы перемагают.

май русин 15.03.2008 / 16:55:00
100 тисячам украинцю Закарпаття, тяжко буде прожити за вти "доллары, євра та рублі", зароблені 10 тисячами русину "у Росії та Європі". Так што не фантазіруй, пудстилко московська. Пувіли вже ти раз: сидиш там, в закордонах, та й сиди. А ми ся якось і без тебе туй на Закарпаттю справиме

Пудмочарський 15.03.2008 / 16:36:00
Ясне діло що перебідуєте.Ще бы ні.Лем не на гривнях.Перебідуєте за доллары,євра та рублі зароблені русинами у Росії та Європі.А такі як ви паразиты з того урвут кусень на взятках та поплатках.Дораз Україна за усый час "незалежності" не вчинила нич.І на дорогы мусіла Європа подати.

май русин 15.03.2008 / 15:05:00
Се ти, Пудмочарський, бред. А Карпатську Україну приняли и признали вшиткі русини Подкарпатської Руси. Лем сякі, як ти, москвофіли ай мадярони, не приняли. Айбо нам, закарпатцям, вашого признания и не требало. Ви собі там жийте за московські рублі. а ми туй якось перебідуєме за наші гривні. Ходіт здорові...

Пудмочарський 15.03.2008 / 14:33:00
"на суверенну Карпатську Україну" - ко її признав?Що за бред пише доцент-професор?

Камуфляжник:) 15.03.2008 / 01:22:00
Да, жёсткая картинка...

НОВИНИ: Політика

12:07
/ 10
Ужгородські депутати очікувано провалили звільнення заступника мера Плавайка, якому СБУ через угорське громадянство відмовила в доступі до держтаємниці
15:39
/ 6
Угорець з Ужгорода з вершини Говерли закликав угорців в угорщині сказати "Так" вступу України до ЄС Відео новина
14:17
/ 11
У вівторок на позачерговій сесії Ужгородської міськради на підставі листа СБУ з посади заступника мера планують звільнити людину Пересоляка Плавайка
20:57
/ 6
Посол "Угорщини в Угорщині" Шандор передає в українські села угорські книжки
17:02
/ 15
Дружина закарпатського нардепа-"слуги" Лаби за 583 грн купила дві ділянки у курортному Пилипці
03:28
/ 4
Депутат-"слуга" Берегівської райради виїхав у відрядження за кордон через митний пост, очолюваний батьком, і не повернувся Фото новина
02:44
/ 3
Вперше на Закарпатті з робочим візитом перебуває Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Фото новина
17:46
/ 6
Голова Хустської райради Н.Павлій "за власним бажанням" подав у відставку і "пішов далі"
15:05
/ 10
Дружина керівника БЕБ у Закарпатській області купила новий будинок з землею
01:31
/ 21
На третій рік війни мер Ужгорода Андріїв увійшов до четвірки мерів України з найбільшими зарплатами (ІНФОГРАФІКА)
14:52
/ 5
Голова земельної комісії Ужгорода, "слуга" Мильо задекларував $340 тис., 1,7 млн грн і влаштувався "завгоспом" у лікарню
03:53
/ 7
Після публікації ЦПК в Міноборони звільнили ексголову Закарпатської ОДА Олексія Петрова з посади керівника скандального "Спецтехноекспорту"
01:11
/ 5
На Закарпатті за розпалювання релігійної ворожнечі священника УПЦ МП оштрафували на 3400 грн
18:43
/ 17
Ужгородського депутата від ОПЗЖ Маєрчика суд визнав корупціонером, його мають внести до Реєстру корупціонерів (ДОКУМЕНТ)
13:38
Директор угорської опери посперечався з послом Шандором через виступ пропутінської Нетребко
02:40
/ 25
Федір Шандор як посол вручив вірчі грамоти президенту угорщини Фото новина
19:04
/ 13
Колишній голова Мукачівської РДА і "нетривалий" очільник Закарпатської обласної служби зайнятості Едгар Токар очолив "заповідний" департамент Міндовкілля
12:44
Суд відмовив прокуратурі у конфіскації нерухомості голови Верхньокоропецької громади Химича
01:15
/ 14
Посол Федір Шандор вручив копії вірчих грамот в угорському МЗС Фото новина
21:13
/ 13
Заступником голови Закарпатської ОВА став Ростислав Пріцак Фото новина
11:04
/ 4
ЗМІ: угорщина блокує початок переговорів про вступ України до ЄС через питання нацменшин
20:54
/ 3
Кабмін погодив звільнення Т.Аверіна з посади голови Тячівської РДА
16:21
/ 9
Ексголова Тячівської РДА часів Януковича Шелевер уник відповідальності за махінації з землею
20:08
/ 7
Ексрегіонал і ексОПЗЖист В'ячеслав Шутко оголосив про запуск нового телеканалу на Закарпатті
00:49
/ 3
Московська пропаганда на Закарпатті на початках Чехословацької республіки
» Всі новини